Gece Diş Ağrısı Kabus Olmasın!

Diş Hekimi Köktemir;Derin diş çürüklerinde diş sinirinin ölmeye başlaması ile iltihaplanma oluşur. İltihap kök dışına yayılmaya başlayarak dokulara baskı yapar ve bu nedenle ağrı meydana gelir diyerek gece diş ağrısının kabus olmayacağına dikkat çekti.

Haber albümü için resme tıklayın

Hormonların gece saatlerinde değişiklik göstererek ağrı eşiğinin değiştiğini ve damarların genişlediğini ve bu sebepten diş ağrılarının gece saatlerinde daha da artabileceğini belirten Dt. Kökdemir gece başlayan ağrılarla ilgili önerilerde bulundu.

Dişlerin üzerinde ve arasında kalan gıda artıkları diş fırçası ve diş ipi ile temizlenebilir.

Ağrıyan dişin üzerine herhangi bir ağrı kesici ilaç ve alkol gibi solüsyonların uygulanmaması gerekir. Kimyasal yapıları nedeniyle bu gibi ilaçlar diş etinde ve çevre yumuşak dokularda tahrişe neden olabilir. Bu da  diş ağrısının yanında ikinci bir ağrının oluşmasına yol açar.

Eğer iltihap nedeniyle yüzde şişlik varsa o bölgeye soğuk uygulama yapılabilir.

Diş hekimine ulaşana kadar ağrı kesici alınarak ağrı önlenebilir.

Dt. Pertev Kökdemir bu gibi müdahalelerin geçici çözümler olduğunu derin çürüklere müdahalelerin gecikmesi durumunda dişin kurtarılamama ihtimalinin doğabileceğini tüm bu sebeplerden diş hekimine gidilmesi gerektiğini önemle vurguladı.

18 Haziran 2019 Sakarya/ Adapazari- Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NetGaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NetGaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket AK PARTİ'DEN AYRILAN İSİMLERİN YENİ BİR PARTİ KURMASINI DOĞRU BULUYOR MUSUNUZ?