SAMİB Makine Zirvesinde

Sakarya  Makina İmalatçıları Birliği SAMİB Derneği Yönetimi  Kurulu Üyeleri davetli oldukları  Makine İmalat Sanayi Dernekleri Federasyonu MAKFED  tarafından İstanbulda düzenlenen  Makine Zirvesi- Vizyon 2030 programına katıldılar.

Haber albümü için resme tıklayın

Programa ev sahipliği yapan MAKFED Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Dalgakıran'ın açılış konuşması ile başlayan programa T.C.Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank T.C. Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal T.C.Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay T.C. Sanayi ve Teknoloji  Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır'ın yanısıra Makine Sektörü içinde faaliyet  gösteren firma temsilcileri yoğun bir katılımda bulundular.

Dalgakıran: Makine sorunu çözülürse cari açık hallolur

Programa ev sahipliği yapan MAKFED Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Dalgakıran sektörün  Türkiye ekonomisi açısından önemine dikkat çeken bir konuşma yaptı. Sektörün 2030a kadar olan vizyon ve stratejisini oluşturacaklarını belirten Dalgakıran eğer biz makine sektörünün sorunlarını çözersek ülkemizin 150 yıllık cari açık problemini de çözmüş olacağız. Orta Gelir seviyesinden  yüksek gelir seviyesine geçen Güney Kore ve Tayvan bunu makine elektronik ve yazılımla gerçekleştirdi. Şu anda kilogram fiyatı 60-Dolar olan birim ihracatımızı 150 Dolara çıkarmak istiyoruz. Bu makinecilerin tek başına yapabileceği bir iş değil.Elektronikçiler ve yazılımcıların da yanımızda olması lazım. Biz bu sektörleri büyüteceğiz onlar da bizim katma değerlerimizi büyütecek dedi. Türkiyede makine alımlarında iç pazarın hala yeterince ilgi görmediğini kaydeden Dalgakıran ithal edilen makinelerin 70 inin Türkiyede de üretildiğini söyledi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank

Makine Zirvesi Vizyon 2030 da konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varanktan  makine sektörüne  umut veren açıklamalar geldi. Türkiyenin Avrupanın  en büyük makine üreticilerinden biri olduğunu  ve 200 ülkeye bu alanda ihracat yapar hale geldiğini beliten Varank tüm kaynak ve imkanları teşvik stratejilerini  sanayi sektörüne sıçrama yaptırmak içinplanladıklarını ifade etti.Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının makine sektörüne verdiği desteklere değinen Varank teşvik sistemi kapsamında orta-yüksek teknolojili sanayi sınıfında yer alan makine imalatı sektörüne özel önem veriyoruz dedi. Son dört yılda makine imalat sektörü için sağladıkları 1473 yatırım teşvik belgesi ile 20 milyar TL tutarında yatırım ve bunlara bağlı olarak 32.000 kişilik istihdamı desteklediklerini dile getiren Varank bu yılın ilk 4 ayında da yatırımcı iştahının devam ettiğini 115 yeni teşvik belgesi düzenlediklerini belirtti.

Türkiyeyi yüksek teknoloji üreten ülkeler arasına sokacağız.

Küresel  rekabet gücünü arttıracak ekonomik ve teknolojik bağımsızlığını temin edecek yapay zeka gibi kritik teknolojilerde atılım sağlayacak politikaları milli teknoloji hamlesi olarak benimsediklerini belirten Varank bunun için Bakanlık olarak uzun süredir Uçtan uca Yerlileştirme programı üzerinde çalıştıklarını söyledi. Varank bu programla Türkiyeyi ileri teknoloji üreten ülkeler ligine taiyacağız. Milli teknoloji hamlemizin temellerinden birini oluşturacak yeni destek programımızın nihai hedefi dünyanın geçirdiği teknolojik dönüşüm sürecinde Türk Sanayisini öncü konuma getirmektir. Tabi bu noktada sanayide dijitalleşmenin yaygınlaşmasıyla birlikte makine sektörünün rolü de gitikçe önem  kazanıyor. İşte bu nedenle yeni destek programımızda önceliği makine sektörümüze vereceğimizi buradan ifade etmek istiyorum. dedi.

Sanayinin büyütülmesi stratejik hedef olacak

Makine Zirvesi Vizyon 2030 da konuşan Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci AĞBALda  önümüzdeki süreçte ekonomi politikalarının merkezinde imalat sanayisinin büyütülmesigeliştirilmesi bir numaralı stratejik hedef olacak dedi. Ağbal makine sektörünün son 10 yılda üretim değeri artışında ön sırada yer aldığını ancak ÇinABD Almanya Japonya Güney Koreİtalya ile mukayese edildiğinde ürünlerin teknolojik düzeyinin istenilen seviyede olmadığını ifade etti.

14 Haziran 2019 Sakarya/ Adapazari- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NetGaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NetGaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Sakarya Markaları

NetGaste, Sakarya ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (532) 066 06 61
Reklam bilgi

Anket AK PARTİ'DEN AYRILAN İSİMLERİN YENİ BİR PARTİ KURMASINI DOĞRU BULUYOR MUSUNUZ?