“Camilerde Sergi İle Para Toplanamaz”

Erenler Yeşiltepe Merkez Camii Dernek Başkanı Cahit Kaytaz:“Diyanet Vakfı, il ve ilçe müftülüklerinin cami önlerinde sergi yaparak para toplamaları kanunen yasaktır” dedi.

Son günlerde camilerde para toplanması ile ilgili il ve ilçe müftülüklerinden yapılan açıklamalar, cami görevlileri ile dernek yöneticilerini karşı karşıya getirdi.

Konuyla ilgili olarak açıklamada bulunan Erenler Yeşiltepe Camii Dernek Başkanı Cahit Kaytaz yaptığı açıklamada;

“Diyanet Vakfı, il ve ilçe müftülüklerinin cami önlerinde sergi yaparak para toplamaları kanunen yasaktır” dedi.

Kaytaz yaptığı açıklamanın devamında, ilgili kanun maddelerine de yer vererek şunları söyledi;

“2860 sayılı Yardım Toplama Kanununun 5.inci maddesinde belirtilen para toplama şekilleri ,makbuzla,belirli yerlere kutu koyarak,bankalarda hesap açtırarak,yardım pulu çıkararak,eşya piyangosu düzenleyerek,kültürel gösteriler ve sergiler yoluyla ,spor gösterileri ,gezi ve eğlenceler düzenleyerek veya bilgileri otomatik yada elektronik olarak işleme tabi tutulmuş sistemler kullanmak suretiyle yardım toplanabileceği belirtilmiştir.

Diyanet İşleri Başkanlığının 19-22 Ocak 2014 Ankara İl Müftüleri seminerinde belirtilen Başkanlıkça taşra birimlerine gönderilen yardım toplama yazılarında; yardım toplama usulünün “cami çıkışlarına kutu koymak” ve “sergi sermek” şeklinde olacağı bildirilmektedir. Başkanlık talimatlarında bahsedilen “kutu koymak” ve “sergi sermek” ifadelerinin, Yardım Toplama Kanununun 5’inci maddesinde belirtilen “belirli yerlere kutu koymak yoluyla” ve “kültürel gösteriler ve sergiler yoluyla” yardım toplama ifadeleriyle bağlantısının bulunduğunu söylemek zordur. Çünkü Kanunun açık ibaresinde bahsi geçen “sergi”nin kültürel içerikli sergi tertiplenmesiyle alakalı olduğu, “kutu koymaktan kast edilenin ise, önceden belirlenmiş yerlere, vatandaşların bağışta bulunabilecekleri muhafazalı kutuların konulmasıyla ilgili olduğu anlaşılmaktadır

2860 sayılı Yardım Toplama Kanununda belirtilen para toplama şekilleri arasında cami önlerinde sergi yaparak para toplama, cami imam ve müezzinlerinin cep telefonlarına mesaj göndererek Yardım Toplama şekli yoktur” dedi

Başkan Kaytaz konuşmasının devamında;

“İllerde Valilik ve İlçelerde Kaymakamlıklar yanlış bilgilendirilerek sanki Sanki Diyanet Vakfının, İl ve İlçe Müftülüklerin ve cami imamlarının yukarıda belirtilen para toplama şekillerinin arasında cami önlerinde para toplama yetkisi varmış gibi maalesef Valilik ve Kaymakamlıklar yanlış bilgilendirilmişlerdir.

2860 sayılı yasa doğrultusunda Diyanet Vakfının, İl ve İlçe Müftülüklerinin cami önlerinde sergi kurarak para toplama yetkisi yoktur. Hiç bir kurum yasalarda olmayan bir hükmü varmış gibi kullanamaz. Bu yasalara kesinlikle aykırıdır.

Derneklerle cami imamları arasındaki anlaşmazlıklar, sürtüşmeler sırf bu yanlış uygulamalar yüzünden kaynaklanmaktadır. İmam ve Müezzinler Dernek ve Müftülük arasında sıkışıp kalmışlardır. İmamlar para toplama memuru değildir.

Gerek İl ve ilçe Müftülükleri gerekse Başkanlıkça düzenlenen yardım faaliyetlerinde Başkanlığın 31.03.2005 tarihli ve 327 sayılı “Yardım Faaliyetleri” konulu talimatında belirtilen usullere ve Diyanet İşleri Başkanlığı Görev ve Çalışma Yönergesinin 124’üncü maddesine göre hareket edilmektedir” dedi.

Kaytaz son olarak ilgili kanun ile ilgili;

“Söz konusu talimatın 1’inci maddesinde; “bütün yardım toplama faaliyetlerinde; her zaman olduğu gibi 2860 sayılı Yardım Toplama Kanunu ve bu Kanuna dayanılarak çıkarılan yönetmelik hükümlerine riayet edilecektir” ibaresi mevcuttur.

2860 sayılı Yardım Toplama Kanununun 13’üncü maddesinde “kamu görevlileri, vali veya kaymakamdan izin almadıkça yardım toplama faaliyetlerinde çalışamazlar.” ibaresiyle izin alınması halinde çalışmayı mümkün kılarken, 5072 sayılı Dernek ve Vakıfların Kamu Kurum ve Kuruluşları İle İlişkilerine Dair Kanunun 2/f maddesinde yer verilen; “Dernek ve vakıfların yardım toplama ve bağış kabul hizmetlerinde kamu görevlileri çalıştırılamaz.” hükmü, kamu görevlilerinin dernek ve vakıfların yardım faaliyetlerinde yer almasını açık şekilde men etmektedir.

Diyanet Vakfının İl ve İlçe Müftülükleri adı altında Cami önlerinde 2860 sayılı para toplama kanunun 5.maddesine istinaden sergi açarak para toplamaları kanunen yasaktır” dedi.

.

.

29 Eyl 2014 - 10:47 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NetGaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NetGaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler NetGaste editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı NetGaste değil haberi geçen ajanstır.
Anket Sakarya'da koronavirüs (Covid-19) denetimlerini nasıl buluyorsunuz?