Agora AVM’de Vitray sergisi

2018 - 2019 Eğitim Öğretim yılında Milli Eğitim Bakanlığının başlatmış olduğu, Tasarım Beceri Atölyeleri kapsamında, yaparak yaşayarak öğrenme, yetenek ve beceriye dayalı eğitimi artırmak için ilimizde birçok çalışma yapıldı.

Sakarya İli Ferizli ilçesi Halit Narin Ortaokulu öğrencileri de bu süreçte 6 ay boyunca Osmanlı döneminde cam süsleme sanatı olarak bilinen Revzen-i Menkuş(Vitray) sanatını Görsel Sanatlar Öğretmeni Suzan Türk öncülüğünde günümüz sanat anlayışına uyarlayarak farklı tekniklerle yapılmış ürünler ortaya koydular.13 Mayıs 2019 tarihinde Agora AVM de saat 11:00 de İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet DURMUŞ, Ferizli Kaymakamı Bahattin Alp ARSLANKÖYLÜ, Ferizli İlçe Milli Eğitim Müdürü Soner YILMAZ , Serdivan İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Dere , İl MEM Şube Müdürü Ahmet Demir, okul müdürleri ve ziyaretçilerin katıldığı açılış programı düzenlendi.Protokol üyeleri serginin ardından öğrenciler eşliğinde mini atölye çalışması ile vitray sanatını uygulama fırsatı buldular.İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet DURMUŞ öğrencilerle yakından ilgilenerek çocuklardan çalışmalar hakkında bilgi aldı ve hepsini ayrı ayrı tebrik etti.

Sakarya İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş sergiyi ilgiyle gezdikten sonra, “Öğrenmenin yaşı yok, herkes herşeyi herkese öğretebilir. Bu sergide çocuklarımızın kendilerinden büyüklerine öğretebileceği atölye çalışmalarını görüyoruz. Hepsinden önemlisi bunlar bizim kültürümüzdür. Eğer geçmişinden güç almayı bırakırsak geleceğe doğru sağlam adımlarla ilerleyemeyiz. İstiyoruz ki, öğrencilerimiz geçmiş sanatlarını da bilsinler, kendi yaşamlarında tatbik edebilsinler ve geleceğe taşımayı bilsinler. Bu güzel Vitray eserleri ortaya çıkaran çocuklarımızı tebrik ediyorum” dediMüdür Durmuş, “2023 Eğitim Vizyonumuzda Tasarım ve Becerileri atölyelerimiz var. Bu atölyelerimizden birisi de unutulmaya yüz tutan bu sergidir. Huzur veren bu çalışmaların hepsi çok güzel. Öğrencilerimizi hayata hazırlarken sadece akademik olarak değil, yeteneklerini ortaya çıkaran çalışmalarla geleceğe de hazırlamak lazım. Bu eserleri yaparken azim ve sabır gerekiyor. Çocuklarımız azim ve sabır yolunda doğru adımlarla ilerliyor, bizde bunu hissediyoruz. İnanıyoruz ki, çocuklarımız başarılarını devam ettirecektir” dedi

14 Mayıs 2019 - Eğitim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NetGaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NetGaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket AK PARTİ'DEN AYRILAN İSİMLERİN YENİ BİR PARTİ KURMASINI DOĞRU BULUYOR MUSUNUZ?