“Tarihsel Bir Kimlik Yok Ediliyor”

Türk Sağlık Sen Başkanı İrfan Korkmaz;“Sakarya Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi SAU-SEAH bünyesine katılarak kapatılmak isteniyor” dedi.

Sakarya Türk Sağlık Sen Başkanı İrfan Korkmaz yaptığı açıklamada;

“Sakarya Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi ile Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin birleştirme yolu ile genel hastane haline getirilme girişimlerinin olduğunu öğrenmiş bulunuyoruz. Bu aslında bir birleşme değil, kurumsal kimliğinin ve özgünlüğünün ortadan kaldırılarak kapatılma girişimidir” dedi.

Korkmaz konuşmasının devamında;

“Öyle ki bu kapatma girişimi sessiz, sedasız tamamlayıp üstünü örtmek için bir çaba vardır.

Çünkü sağlık alanında bilimsel ve mesleki olarak görüş, katkı ve öneri sunabilecek bilim insanlarının, meslek örgütlerinin, uzmanlık derneklerini hastane yönetici ve çalışanlarının görüşüne başvurulmaya, bilgilendirmeye, gereksinim duyulmamıştır.

Bu girişim, gerekçeleri paylaşılmadan, adeta bir oldubitti tarzında gündeme getirilmiştir.

Bu girişimin, Sakarya’da sağlık hizmetlerini olumsuz etkileyeceği son derece açık bir gerçektir. Ülkemizde, Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıklarının, hastalık oluşturma ve ölümle sonuçlanma oranları, diğer hastalıklara oranla çok yüksektir” dedi.

Başkan Korkmaz;

“Kadın Doğum ve Çocuk Hastaları, bu tür hastaların sorunlarına çözüm bulabilme doğrultusunda özel olarak yapılanmış bu hastaneler ortadan kaldırıldığında büyük sorunlar yaşayacaktır.Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi gelişmiş hizmet, eğitim ve araştırma olanaklarıyla, ikinci ve üçüncü basamak sağlık hizmeti sunmaktadır.

Bu dalda nitelikli uzmanların yetişmesini sağlayan, Sağlık Bakanlığına bağlı bölgedeki en önemli eğitim ve araştırma hastanesidir.

Son dönemlerde, hastanenin bütün bu birikimleri sayesinde hastanenin gelirleri yükselmiş, çalışma ortamında memnuniyet artmış, son derece üst düzey bir hastane haline gelmiştir.

Aynı zamanda yatarak tedavi gören yapılanma ve işletme anlayışı uluslararası düzeye yükselmiş sadece fiziki şartlarındaki yetersizliği ile gündemde olan Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesinin genel hastane haline getirilmesi, bu birikimleri zaman içinde eriterek, yılların emeklerinin ve yatırımlarının boşa gitmesine yol açacaktır.

Hastane bu anlamda üstlendiği misyonu yerine getiremez hale gelecektir. Genel hastane haline dönüştükçe, ekonomik veya diğer çeşitli gerekçeler ileri sürülerek, örneğin kadın ve çocuk hastaların bu ortamda yatırılmasından vazgeçilebilecektir.

Bu durumdan en büyük zararı ise, bölgede bu hastanenin olanaklarından yararlanan ve başka bir kurumda bu olanaklardan yararlanabilme olanakları son derece kısıtlı hale gelecek hastalar görecektir” dedi.

Sağlık Sen Başkanı Korkmaz:

“Bu girişim gündeme getirildiğinden beri, ortaya hiçbir somut gerekçe konulmamıştır. Ancak gündeme gelen tek somut gelişme, birleştirildiklerinde, isimlerinin, kurumsal kimliklerinin ortadan kaldırılacağı söylenen, başta hastanenin bugünkü örnek duruma gelmesinde büyük katkıları olan Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Yöneticileri ve SEAH yöneticileri olmak üzere, her iki hastanenin yöneticilerinin yönetici kimliklerinin ortadan kalkmış olacağı ve değiştirilecekleridir. Sağlık Bakanlığı'ndan, Sakarya Kadın Doğum Ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi gibi bir Özel Dal Hastanesinin büyük bir emekle oluşturulmuş birikiminin ortadan kalkmasına yol açacak bu girişimin ivedilikle durdurulmasını talep ediyoruz. Bu hastanelerin varlığının devam etmesinin, ülkemizin geleceğini inşa eden Kadınlarımıza Geleceğimiz Çocuklarımıza hasta hizmeti açısından çok önemli bir adım olduğuna, bunların ülkemiz ve halkımız açısından vazgeçilmez olduğuna inanıyoruz. Dünya Sağlık Örgütü tarafından tüm dünyada Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıklarındaki ölüm oranlarındaki artışlar raporlar halinde sunulurken yine aynı paralelde AB ülkelerinde Branş hastalıkları hastanelerine ihtiyacın artarak çoğaldı ifade edilmektedir?” dedi.

Başkan Korkmaz konuşmasının sonunda açıklanmak üzere yetkililere şu soruları yöneltiyor;

1. Birleşmeden önce, hastanelere dair rasyonel analizler, tespitler, uygulama farklılıkları ve benzerliklerinin analizleri yapılmış mıdır?

2. Nasıl bir birleşme yolu izlenecektir? Eczane, Tıbbi Stok, Ayniyat, Özlük, Satın Alma, TİG, Fatura, Maaş, Sivil Savunma, Mühendislik, Enfeksiyon Komitesi, Hasta Hakları, Çalışan Hakları, İş Sağlığı ve Güvenliği, Kalite, Hukuk, Evrak Kayıt, Görüntüleme, Laboratuvar, Acil Servis, vb. birimleri ne şekilde ortak hale getirilecektir?

3. Bu işlemler için bir komisyon kurulması düşünülüyor mu?

4. Hangi hastalara hangi binalar hizmet verecektir? Hastalar her iki hastane arasında nasıl ulaşım sağlayacaktır?

5. Transportu gereken hastalar her iki hastane birimlerine nasıl ulaştırılacaktır?

6. Hangi hasta hangi laboratuardan ve görüntüleme birimlerinden hizmet alacaktır?

7. Sağlık personeli her iki hastanenin üç ayrı kampusu arasında birimlere nasıl ulaşacaktır?

8. Hastane dışına çıkması’’ hukuki acıdan imkânsız’’ olan taşeron firma çalışanları her iki hastane arasındaki iletişimi (numune taşıma, hasta taşıma, ilaç-sarf taşıma, evrak getirip- götürme vb. Çalışmaları)hangi şekilde yapacaklardır?

9. Her iki hastanenin birleşmesinden sonra taşeron aracılığıyla istihdam edilen personelin durumu ne olacaktır?

10. Hastane Bilgi İşlem kayıtlarının aktarımı ve ortaklaştırılması için hazırlıklar yapılmış mıdır?

11. Bu iki hastanenin birleştirilmesi nedeniyle sağlık çalışanlarının mağdur olmaması için ne tür önlemler alınmıştır?

12. Ülkemizde Kadın ve Çocuk Hastalıklarının sıklığı, hastalık oluşturma ve ölümle sonuçlanma oranlarının diğer hastalıklara oranla yüksek midir? Yüksek ise Kadın ve Çocuk Hastalıkları Hastanesini kapatmak insan Sağlığını tehlikeye sokmaz mı?

13. Kendisine başvuran hastaların tetkik ve tanı işlemlerinde hızlı bir şekilde tamamlayan bir uzmanlık hastanesinin SEAH ile birleştirilerek genel hastane haline getirilmesine, bu birleşmenin halkın sağlığı bakımından olumlu hiçbir değişime sebep olmayacağı, aksine birçok olumsuzluğa sebep olacağı açık olduğu halde birleştirmede ısrar edilmesi neden?

14. Hastanenin kurumsal kimliğinin birleştirilmesi’ olarak açıklanan bu birleşme kararını kim verdi? Bu konuda hastanede görevli hekimler, akademisyenler ve sağlık çalışanları ile bir görüşme gerçekleştirildi mi?

Başkan Korkmaz son olarak;

“Sakarya Kadın Doğum ve Çocuk hastalıkları Hastanesi gibi özel dal, hastanesinin büyük bir emekle oluşturulmuş birikiminin ortadan kalkmasına yol açacak bu girişimin ivedilikle durdurulmasını talep ediyoruz. Bu hastanelerin varlığının devam etmesinin, ülkemiz kadın ve çocuklarına hizmet açısından çok önemli olduğuna, ülkemiz ve halkımız açısından vazgeçilmez kurumlar olduğuna inanıyor bu yanlıştan biran evvel dönülmesini diliyoruz. Hastanelerin birleştirilmemesi için mücadele eden sağlık çalışanlarımızın yanında olmaya devam edeceğiz. Sağlık alanında uygulanan yanlış politikalar, böyle sonuçları beraberinde getiriyor"Burada tedavi gören hastaların tedavileri zordur ve 'Sağlık kuruluşuna zarar ettirir' gözüyle bakılıyor, sağlık çalışanları olarak biz buna karşıyız. Eğer siz bu projeyi zorunlu olarak görüyorsanız çıkar gelirsiniz bu hastanedeki sağlık çalışanlarına anlatırsınız gerekçelerinizi. Bu kapatmayla sadece sağlık çalışanları değil tüm Sakaryalılarda karşı durmalıdır. Çünkü bu durumdan en büyük zararı göreceklerin başında Sakaryalılar gelmektedir. Kısacası devletin, çalışanın ve milletin zararına olan artısı ve getirisi olmayan adına birleştirme denilen ama kapatmak ve hizmeti azaltmaktan başka bir anlama gelmeyen bu projeden, düşünceden vazgeçilmesini tekrarlıyor, hepinize teşekkür ediyoruz” dedi.

02 Eylül 2014 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NetGaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NetGaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Sakaryalılar, belediye başkanlarından memnun musunuz?