Organik ete yatırım yapan kazanacak

Veteriner Yıldız; “Organik ürünler eşdeğerinden daha pahalı satılıyor. Hayvancılıkta da böyle olacak” dedi.

Büyütmek için resme tıklayın

Veteriner Mustafa Yıldız, meyve ve sebzede olduğu gibi gelecekte organik et üretimi yapanların ciddi kazanım elde edeceklerini ifade etti.

Yıldız açıklamalarının devamında şu ifadelere yer verdi; Çok yakında dünyada ve de ülkemizde organik et üretimi, tüketimi hızla artacak. Bu konuda yatırım yapanlar doğal olarak daha çok kazanacaklar.

Şimdi duyuyorum bazıları biz ete zaten zor ulaşıyoruz. Bu da nerden çıktı diye söyleniyor. Ya da eski köye yeni adet mi getiriyorsun diye söylenenler var.

Şu anda marketlerde, pazarlarda organik meyve, sebzeye alıştınız bunu doğal karşılıyorsunuz. Yirmi yıl önce organik sebze, meyve denince kimsenin dikkatini çekmiyordu. Değişen dünya beraberinde organik meyve, sebze konseptini getirdi. Hızlıca topluma yayıldı.

Organik ürünler eşdeğerinden daha pahalı satılıyor. Hayvancılıkta da böyle olacak. Gerek kırmızı et, gerekse tavuk, gerekse balıkta da sistem bu şekilde işleyecek. Bu sistem için yatırım yapanlar olumlu yönde mutlaka karşılığını doğal olarak alacaktır.

Yatırımcılar ,önümüzdeki dönemde yapacakları yatırımları yeniden gözden geçirmeli,yatırımlarına organik et üretimini göz önüne bulundurup ona göre yapmaları kendi kazançlarına olacaktır.

Şu anda ABD de üretilen etin %4 ü organiktir.Avrupa da değişik ülkelerde organik et konusunda ciddi çalışmalar devam etmektedir.

Ülkemizde ise, T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı verilerine göre (2013), toplam 7.256 baş organik et sığırı bildirilmiş ve Ardahan (3.394 baş), Kars (2.095 baş) ve Çanakkale (1.294 baş) illeri sığır varlığı ile ön plana çıkmıştır. Çanakkale’de et sığırcılığı “Ayvacık Organik Kırmızı Et Üreticileri Birliği” tarafından yapılmaktadır. Birliğin ürettiği organik kırmızı et, canlı hayvan ve/veya karkas olarak tüketicilere ulaştırılabilmektedir.

Erzurum Doğu Anadolu Tarımsal Üreticiler ve Besiciler Birliği’nin (DOĞTARBESBİR) Türkiye ve Avrupa Birliği arasında Sivil Toplum Diyaloğu-Organik Tarım Alanında 2016 yılında “Erzurum’da Organik Süt ve Et Sığırcılığının Yaygınlaştırılması” başlıklı bir AB projesi de başlamıştır. Proje kapsamında Aşkale, Horasan, Pasinler, Aziziye, Palandöken ve Yakutiye ilçelerinden 120 üreticinin organik et ve süt üretimine kazandırılması planlanmıştır. Bu veriler ilerde çok artacaktır.

13 Mayıs 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NetGaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NetGaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (532) 066 06 61
Reklam bilgi