Başbakan iki adayı da açıklıyor

Cumhurbaşkanı ve Başbakan adayları belirleniyor

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AK Parti için Haziran ortalarında iki önemli adaylarını açıklayacaklarını duyurdu.

Bunlardan ilki bildiğiniz gibi 10 Ağustos’ ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçiminde AK Parti’ nin adayının kim olacağı ile ilgili

Diğeri ise en az Cumhurbaşkanlığı adayı kadar önemli, Türkiye Cumhuriyeti’ nin başbakanlığını temsil edecek ve Olağan kongreye kadar bu makamda kalacak olan kişi..

Başka bir deyimle AK parti’ nin 2015 ‘ e kadar ve daha sonraki sürecini götürecek teşkilat yapısını belirleyecek kişinin belirlenmesi..

Tüm kamuoyunun ve partinin beklediği, Başbakan içinde çok önem taşıyan karar, Cumhurbaşkanlığı’ na kendisini açıklayacak olması.

Erdoğan için ikinci ve en zor karar, kendisinden sonra partinin başına kimi getireceği. Ak Parti içinde kulislerinde bu konunun en çok Erdoğan'ı düşündürdüğü konuşuluyor.

Tabu bu arada her ne kadar recep Tayyip Erdoğan’ ın ilk aşamada yarı başkanlık sistemini uygulayacağı konuşulsa da, önümüzdeki yıl yapılacak genel seçimlerde partinin iktidarını sürdürebilecek bir lider arayışında oldukları aşikar.

Her ne kadar Erdoğan'ın Başbakanlıktan ayrılarak, Cumhurbaşkanı olduğunda, ilk aşamada "yarı başkanlık sistemini" uygulayacağı söylense de, 2015 genel seçimlerini iktidara taşıyacak bir lider arayışında olduğu belirtiliyor. Erdoğan'ın partinin başına kimi getireceği, bu ismin emanetçi mi yoksa kalıcı mı olacağı, parti içerisinde "üç" ayrı senaryo ile dillendiriliyor.Bu nedenle bu ilk 15 gün çok önemli ..

Hem Ak Parti’ nin başına geçecek olacak isim belirlenecek, hem de Cumhurbaşkanı adayı belirlenmiş olacak.

Erdoğan'ın bu sözleri yüzünden, partinin başına getirilecek kişinin üç dönem kuralına girenleri kapsamayacağı belirtiliyor.Buna göre üç alternatif konuşulmakta.

Başbakan Yardımcılarından Beşir Atalay’ın ya da Bülent Arınç’ ın 2015 seçimlerine kadar Başbakanlık görevini sürdürmeleri bekleniyor..Ardından 2015’ te yapılacak ilk seçimde Ak Parti ya Abdullah Gül’e ya da Numan Kurtulmuş’a teslim edileceği en güçlü ihtimaller arasında yerini koruyor.

Her ne kadar Ak Parti’ de Emanetçi Başbakan’a sıcak bakılmıyor olsa da g2elinecek olan süreç bunu gösteriyor. Tabi ismi telaffuz edilenlerin bir diğeri de Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu. Davutoğlu’ nun Suriye Politikasında izlediği yol ve başarısızlığı, gelecekte Ak Parti’ nin başına geçmesinin zor olacağı kanaati partide yüksek.

Tabi her şeyden önemlisi teşkilatların bu durumdan büyük rahatsızlık duymuş olmaları.

Erdoğan’sız bir Ak Parti’ nin kesinlikle eskisi gibi olmayacağı kanaatinde olan teşkilat mensupları, partinin Genel Başkanlığı’ na kim gelirse gelsin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan kadar etkili olamayacağı görüşünde.

Haliyle bu durumda partinin erimeye başlayacağı ve Ak Parti’ nin gelecekte beklendiği gibi büyüyen değil, eriyen bir parti konumuna düşeceği konusunda birçok partili hemfikir.

31 Mayıs 2014 - SiyasetYorum yazarak NetGaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NetGaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (532) 366 43 74
Reklam bilgi