Aile hekimlerinin Nöbet isyanı..!!

Aile hekimlerine nöbet genelgesi yargıya taşındı

Aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanlarının hastanelerde mesai saatleri dışında ayda asgari sekiz saat, ihtiyaç halinde ise bu sürenin üzerinde nöbet tutmasını öngören genelgenin iptali için Danıştay’a dava açtı.

Dava dilekçesinde, genelgeye dayanak olan kanunun nöbeti düzenleyen ilgili hükümlerinin iptali için Anayasa Mahkemesine götürülme talebi de yer aldı.

Dilekçede aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanlarına nöbet getirilmesi düzenlemesi ile yasa koyucu tarafından normal çalışma saatlerinin dışında ”hizmetin gereği de olmayan bir çalışma şekline gidildiği” ifade edildi.Açılan davada, ayrıca çalışma sürelerinde bir üst sınır olmamasının da Anayasa’ya aykırı olduğu belirtilerek genelgenin iptali istendi.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu imzasıyla yayımlanan genelge, aile hekimi ve aile sağlığı elemanlarının, hastanelerin acil servisleri ile bu hastanelerin semt polikliniklerinde ve 112 acilde ayda asgari 8 saat nöbet tutmasını öngörüyor.Aile hekimi ve aile sağlığı elemanına nöbet planlaması hafta içi 8 saat ve gece 24.00′e kadar, hafta sonu ise 16 saatten fazla olmamak üzere, mesai saatleri ve çalışma süresi (haftalık 40 saat) dışında yapılacak.

12 Mayıs 2014 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NetGaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NetGaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (532) 366 43 74
Reklam bilgi