Akçay Barajı

İhtiyacının yüzde 60’ını karşılayacak

Akçay Barajı, Sakarya’nın içme suyu

ihtiyacının yüzde 60’ını karşılayacak

Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilecek olan Akçay Barajının yer teslimi yapıldı. Sapanca Gölüne alternatif içme suyu kaynağı niteliğinde olan ve Eskiyayla havzasında inşa edilecek olan barajın suyunun şehre ulaşımı yükseklik farkı nedeniyle kendi hareketiyle ulaşacak.

Konu ile ilgili olarak bilgiler veren SASKİ genel müdürü Rüstem Keleş, Akçay Barajından elektrik üretiminin de yapılacağını söyledi.

Keleş, son yıllarda Sapanca Gölü üzerindeki yoğun kullanım baskısı ve mevsimsel kuraklık nedeniyle Göl seviyesindeki düşüşün devam ettiğini de hatırlatarak şunları söyledi: “Sakarya'nın içmesuyu ihtiyacını uzun yıllar sağlıklı bir şekilde karşılayabilmek için mutlaka alternatif bir kaynak oluşturulması gerektiği için 2005 yılında çalışmalarımıza başladık. Çalışmalar neticesinde Sakarya’da en uygun havzanın Pamukova, Geyve Eskiyayla Havzası olduğunu tespit ettik. Bu bölgede inşa edeceğimiz Akçay Barajının, toplam 40 milyon metreküp su potansiyeli olacak. Sakarya'nın içmesuyu ihtiyacının yüzde 60'ını karşılayacağımız bu projeden aynı zamanda isale hatları üzerine yapacağımız türbinlerle enerji üreteceğiz.”.

11 Mayıs 2014 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NetGaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NetGaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (532) 366 43 74
Reklam bilgi