Proje sonuç verdi…

Dalgakıranlar hayat kurtaracak…

Proje sonuç verdi…

Dalgakıranlar hayat kurtaracak…

Karasu sahilinde denize paralel olarak geçen yıl yapımına başlanan batık dalgakıran projesinden olumlu sonuçlar alındı. Bugüne kadar tamamlanan dalgakıranlar sayesinde Karadeniz’in sahile ulaşan hırçın dalgalar önlendi ve küçük koylar şeklinde yeni kumsal alanlar oluşmaya başladı.

Karasu’da denize girmek havuzda yüzmek kadar güvenli olacak.

Karadeniz’in hırçın dalgaları ile sular altında kalan kumsal alan Dalgakıranlar sayesinde yeniden oluşmaya başladı. Her ay yapılan ölçümlere göre Karasu sahilinde denize doğru oluşan yeni kumsal alan yer yer 30-50 metreye kadar ulaştı ve daha şimdiden karasu sahilinde “S” şeklinde küçük koylar oluşmaya başladı.

Karadeniz sahiline paralel olarak 3 kilometrelik bir alanda inşaatı devam eden toplam 18 adet dalgakıranlar tamamlandığında önümüzdeki 3-5 yıl içinde yeni oluşacak kumsal alanın denize doğru 100 metreye kadar ulaşacağı tahmin ediliyor.

Proje önce labaratuvar ortamında denendi

Bu projenin inşaatına önce Ankara’da DLH tarafından laboratuvar ortamında deneyleri yapıldıktan sonra başlandı.

Laboratuvar ortamında sonuç alınınca projenin yapım aşamasına geçildi. Toplam 18 adetten oluşan dalgakıranların bu yılın sonuna kadar tamamlanmasına çalışılıyor.

DLH tarafından düzenli olarak yapılan kontroller ve ölçümlere göre daha şimdiden kıyı şeridinden denize doğru 30 ile 50 metre arasında değişen yeni sahil oluştu ve bu proje ile sahil erezyonunun da önüne geçilmiş oldu. Bu proje tamamlandığında Karasu’da Karadeniz’de yüzmek bir göl veya havuzda yüzmek kadar güvenli olacak.

Dalgakıranlar hayat kurtaracak

Karasu Belediye başkanı Mehmet İspiroğlu Karasu’nun özellikle yakın çevrenin tercih ettiği önemli bir turizm alanı olduğunu ve bu nedenle de yeni yatırımlarla daha fazla nüfusa hizmet verebilecek bir altyapı oluşturmaya çalıştıklarını söyledi.

İspiroğlu, yaz sezonunda Karasu nüfusunun hafta ortası 200 bine kadar ulaştığını da ifade ederek şöyle devam etti: “Hafta sonları ise 250 bine kadar ulaşıyor. Önümüzdeki yıllarda bu nüfus daha da artacak. İç turizmde özellikle günübirlik turizmde yakın çevrenin öncelikli tercih ettiği bir ilçeyiz. Belediye olarak bu doğrultuda tedbirlerimizi alıyoruz ve çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Artık Karadeniz’de yüzmek daha güvenli. Geçmiş yıllarda aldığımız tedbirler sayesinde zaten 15 cankurtaran görevlendirmiştik. Ama inşaatı devam eden dalgakıranların tamamlanması ile vatandaşlarımız artık Karadeniz’de çok daha güvenli olarak yüzebilecek ve rahat bir tatil yapabilecek. Ancak dalgakıranların yapım çalışmaları halen devam etmekte olup, vatandaşlarımızdan bu konuda biraz daha sabır ve anlayış göstermelerini istiyorum.”.

12 Mayıs 2014 - GündemYorum yazarak NetGaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NetGaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (532) 366 43 74
Reklam bilgi