Öğrencilere Çölyak dersi

İl Sağlık Müdürlüğü Kanser ve Sağlıklı Beslenme Hareketli Hayat Birimi, Dünya Çölyak Günü dolayısıyla Erenler ve Serdivan İlçe Sağlık Müdürlüklerinin katkılarıyla okullarda bilgilendirme eğitimleri düzenledi.

Büyütmek için resme tıklayın

Figen Sakallıoğlu Anadolu Lisesi ve Aydın Gürdamar Ortaokulu'nda Çölyak farkındalığının arttırılmasına yönelik bilgilendirme eğitimlerinde, öğrencilere Çölyakhastalığı anlatıldı.

Çölyaklı bireylere karşı yaklaşım ve onların yaşadığı zorluklar ile nasıl destek olunabileceği üzerindedurulan eğitimlerde, hastalığın bulaşıcıolmadığı dile getirilerek, hastalığıngenetik olarak yatkın bireylerde buğday, arpa, çavdar, yulaf gibi tahıl ve tahıl ürünlerinde bulunan glüten proteinine karşı duyarlılık sonucuna göre gelişen ince bağırsak hastalığı olduğu ifade edildi.Hastalığın kanıtlanmış tek tedavisinin yaşam boyu tam glütensiz diyet uygulanması olduğu belirtilirken,bireylerin glütensiz beslenmeye uymaları halinde sağlıklı büyüme ve gelişimlerinin olumlu etkileneceği kaydedildi.

Kanser ve Sağlıklı Beslenme Hareketli Hayat Birimi tarafından ilçe sağlık müdürlükleri ve toplum sağlığı merkezlerinin katkılarıyla, Çölyaklıöğrenci olduğu tespit edilen toplam 21 okulda Çölyakla ilgili bilgilendirme eğitimleri veriliyor.

13 Mayıs 2019 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NetGaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NetGaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (532) 066 06 61
Reklam bilgi