Sağlıkta sorunlar bitmiyor

Alo 182'de çok ciddi sistem açığı

Hastaların hızlı randevu almasını sağlamak için uygulanan Alo 182 sisteminde vatandaşlık numarası kullanılarak her türlü sağlık bilgisine ulaşılıyor.

Hastaların daha hızlı randevu alması için Sağlık Bakanlığı'nca uygulamaya konulan 'Alo 182 Randevu' hattında güvenlik açıkları bulunduğu ortaya çıktı.

Bu hat yoluyla vatandaşlık numarası kullanılarak her türlü sağlık bilgisine ulaşılabiliyor.

İki yıl önce uygulamaya başlanan sistemde güvenlik açığı olduğu ortaya çıktı.

İşin acı tarafı, iyi niyetli olmayan bazı kişilerin Alo 182 hattını kullanarak vatandaşlık numarasını bildikleri insanların sağlık bilgilerine kolayca ulaştıkları belirlendi. Özellikle de eski eşinden boşanan çiftlerin, eşlerinin yerini tespit etmek ve sağlık sorunlarıyla ilgili özel bilgilerini elde etmek için bu yolu kullandığı öğrenildi.

Bazı hasta ve hasta yakınları konuyla ilgili olarak;

"Bir hafta önce aradım. 'Bir arkadaşımın hangi hastanede, hangi tedaviler aldığını öğrenmek istiyorum' dedim. Arkadaşımın TC kimlik numarasını sordular. Söyledikten sonra operatör görevlisi, arkadaşımın daha önce Hastanede Üroloji Servisinde tedavisi gördüğünü, ayrıca kendisinin şu anda Göğüs Hastalıkları Hastanesi’nde de sigara bırakma tedavi aldığını söyledi. Görevliye, ‘Bu bilgileri vermekle suç işlediğinizin farkında mısınız?’ diye sordum. Aldıkları talimat doğrultusunda bu bilgileri paylaştıklarını söyledi. Arkadaşım kısırlık tedavisi aldığını, ancak tedaviyi eşinden dahi sakladığını” söylediler.

16 Mayıs 2014 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NetGaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NetGaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (532) 066 06 61
Reklam bilgi