Göl için çözüm 2015 te

CHP Milletvekili Özkoç:"Bizi ilgilendiren göl. Bakanlığı ilgilendirense ticari kuruluşlara zaman kazandırmak" dedi.

Sapanca Gölü ile ilgili olarak TBMM’ ne verilen önergeler, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ nın konuya olan ilgisizliği birçok kesimin tepkisini alıyor.

Konuyla ilgili olarak

CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç:

“Eylem planı yapılması için protokol 2012’de imzalanmış, aradan 2 yıl geçmiş. Kanun teklifimiz, soru önergelerimiz ve araştırma önergelerimizerağmen aradan 2 yıl geçmiş. Göl, 30,05 kot seviyesine düşmüş. Bakanlık ‘’yapın’’ dediğimiz her şeyi, 2015 başında yapacağız diyor. Biz ‘’hemen şimdi’’ diyoruz, kot 29,9’un altına düşerse gölün ekolojik dengesi bozuluyor. Bizi ilgilendiren göl. Bakanlığı ilgilendirense ticari kuruluşlara zaman kazandırmak” dedi..

“Türkiye, son yılların en sıcak yazına giriyor. Yağmur suyuyla da beslenmeyeceği anlaşılan göl için ilk somut adımın 1 Ocak 2015’te atılması planlanıyor” diyen

Özkoç konuşmasının devamında:

“Yani koca yaz geçecek, bakanlık sanayi kuruluşlarının binlerce metreküp su çekmesini ancak 1 Ocak 2015'te sınırlayacak. Su fabrikalarına yönelik ise öngörülen somut bir adım yok.Gölün bu gidişle yeni yılı görmesi mümkün değil, planlarla uğraşan bakanlık artık gölü kurtarma değil, “bataklık kurutma planı” hazırlasın” dedi..

Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın verdiği yanıtı açıklayan Milletvekili

Özkoç:

“1 Ocak 2015 tarihinden itibaren, Sapanca Gölü havzasından Sakarya Büyükşehir Belediyesi ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesine insani maksatlı içme suyu ve kullanma suyu olarak tahsis edilmiş yıllık toplam 97,32 milyon m3 suyun öncelikli teminini mümkün kılacak şekilde Sapanca Gölü’nden sanayi kuruluşlarının su almalarına ancak 32,10 metre göl seviyesi üzerinden müsaade edileceğini’’ belirtiyor. Ben de kendilerine bir soru daha yöneltiyorum. Şu anda gölün kot seviyesi 30,05 metre. Su alımının kesilmesi için 1 Ocak 2015’i beklemenin mantığı nedir?” dedi.

Özkoç devamında ise:

“İkinci tedbir; ‘’ticari maksatlı izin verilmiş su şişeleme tesislerine verilecek su tahsis miktarına, DSİ Genel Müdürlüğü’nün uygun görüşüyle müsaade edilmesi’’. Benim de ikinci sorum; ‘’Ne zaman?’’ Gölü besleyen kaynaklar üzerine kurulu 28 su fabrikası bulunuyor. Bu fabrikalar, kan damarları gibi gölümüzü besleyen canı kurutuyor. ‘’Göl ölüyor, artık rahat bırakalım, kendi dengesine kavuşsun’’ diyoruz, hala bir takvimi olmayan, niyet ve temenni cümleleriyle yanıt veriliyor Meclis’e Ocak ayı başında sunduğum ‘’Sapanca Gölü ve Çevresi’nin Korunmasına Dair Kanun Teklifi’’ hala komisyonda bekletiliyor. Bu kanun teklifinde,‘’gölü besleyen kaynaklarda su dolum fabrikaları kurulamaz, hiçbir özel işletmeye ayrıcalık tanınamaz’’ hükmü yer alıyor” dedi..

Milletvekili Özkoç konuşmasının sonunda ise;

“Ayrıca TÜPRAŞ başta olmak üzere gölden su çeken sanayi kuruluşlarını deniz suyu kullanımına yönlendirecek altyapı da yasa metninde bulunuyor. Ancak bunlar tüm çabamıza rağmen zamanında dikkate alınmadı. Gelinen noktada, sanayi kuruluşlarının ‘’deniz suyu ve kentsel atık suları gerekli arıtmalardan geçirerek proses suyu olarak kullanma gibi alternatif havi çalışmaları, 31 Aralık 2014 tarihine kadar tamamlamaları’’ da bakanlık tedbirleri arasına konuldu. Ancak Bakanlık yine 2015 yılı başını işaret ediyor. Umarım, 2015’in bir kerameti vardır, gölümüz eski zengin ve berrak günlerine kavuşur” dedi.

13 Mayıs 2014 - SiyasetYorum yazarak NetGaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NetGaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (532) 366 43 74
Reklam bilgi