“Olağan hale dönmeliyiz..!”

Varol:”Olağanüstü hal değil, olağan hale dönmek zorundayız. Yapılan anket sonuçları iç açıcı değil” açıklamasında bulundu.

Türk Büro Sen Sakarya Şube Başkanı ve Türk Kamu Sen Sakarya Şube Başkanı Rahim Varol bir an önce olağan hale dönülmesi gerektiğini belirtti.

Başkan Varol konu ile ilgili açıklama ve yapılan anketi kamuoyu ile paylaştı.

İşte o açıklama ve anket;

Türkiye Kamu-Sen Ar-Ge Merkezi’nin yaptığı ankete 7254 memur katıldı. “Anket sonuçları bizim tahminlerimizin de ötesinde bir vahameti ortaya koymaktadır” “15 Temmuz sonrasında yaşananlardan doğrudan etkilenen kesim olan kamu görevlilerinin içinde bulundukları durumun incelenmesi açısından bu anket son derece önemli ve dikkate alınması gereken sonuçlar içermektedir.

15 Temmuz sonrasında alınan tedbirlerin özellikle kamu görevlileri üzerinde büyük bir baskı oluşturduğu açıktır. Bu anket ise bu baskının yarattığı huzursuzluğun herkesin tahmininin üzerinde olduğunu göstermiştir.

Hiç kimsenin terör örgütleri ile mücadeleye “Hayır” demek gibi bir ihanet içerisinde olamayacağı açıktır. Türkiye’nin son derece zor ve kritik bir dönemeçte olduğu bu günlerde, en çok ihtiyaç duyduğumuz olgu ise adalet ve güvendir. Ne yazık ki, terör örgütü ile mücadele esnasında ve bunun öncesindeki ihanet sürecinde yaşananlar, vatandaşlarımızın adalete olan inancını, mahkemelere olan güvenini kaybetmesine neden olmuştur.

Bizleri terör belasından kurtaracak olan; yetkililerin bir sarraf hassasiyetinde suçlu ile suçsuzu ayırt etmesi ve bu süreçte bir tek masumun bile zarar görmesinin önüne geçmesi zorunluluğudur.

Ankette çıkan sonuçlara göre, her üç memurdan birinin tehdit edildiği, yüzde 54’ünün imkânı olması durumunda işten ayrılmayı düşündüğü, hatta anketi cevaplarken bile büyük bir endişe taşıdığı görülmüştür. Bu durum kabul edilemez ve sürdürülemez bir süreci işaret etmektedir. Terörle mücadele edeyim derken, vatandaşların yüreğine korku ve endişe salmak, bu mücadeleyi sekteye uğratacaktır.

Bu bakımdan, hukuk devleti ilkelerinden çıkmadan, yargısız infaz yoluna başvurmadan, asılsız ihbarları dikkate almadan ve bu işi bir cadı avına dönüştürmeden terörle mücadelemizi yürütmek durumundayız. Yapılan her işlemin kamu vicdanında sorgulandığı bu dönemde, kamu görevlileri anketimize verdikleri cevaplarla kurunun yanında yaşın da yandığını, bazı kendini bilmezlerin süreçten faydalanarak kamu görevlilerini sindirmeye, korkutmaya ve bu karmaşadan rant devşirmeye çalıştığını açık yüreklilikle ortaya koymuşlardır.

OHAL süreci, özellikle kamu görevlileri üzerindeki baskının sürmesine ve kamu hizmetlerinin aksamasına yol açacak nitelikleri içinde barındırmaktadır. Bu nedenle ihtiyacımız olan OHAL değil bir an önce OLAĞAN HAL’e geçerek, terör belasının ülkemizi soktuğu bu gerilimli süreçten çıkmak ve kamu görevlilerini rahatlatacak, onlara güven verecek adımlar atmaktır.”

İŞTE ANKET SORULARI VE ÇARPICI SONUÇLAR

1-Bu süreçte açığa alınan/ihraç edilen mesai arkadaşınız oldu mu?

Evet %89,9

Hayır %10,1

2-Cevabınız “Evet” ise, bu durum iş yükünüzü arttırdı mı?

Evet %70,6

Hayır %29,4

3-Açığa alınan/ihraç edilen mesai arkadaşınızın gerçekten örgüt üyesi olduğunu düşünüyor musunuz?

Evet %7,1

Hayır %92,9

4-Açığa alma/ ihraç etme uygulamalarının kamudaki her türlü yasadışı yapılanmayı bertaraf edeceğine inanıyor musunuz?

Evet %6,1

Hayır %93,9

5-Açığa alma/ihraç etme uygulamaları, üzerinizde olumsuz bir etki yarattı mı?

Evet %92,4

Hayır %7,6

6-İşyerinizde, “Böyle giderse bir gün sıra bana da gelecek” endişesi taşıyor musunuz?

Evet %81,6

Hayır %18,4

7-Bütün açığa alma/ihraç etme uygulamalarının adil bir şekilde gerçekleştiğine inanıyor musunuz?

Evet %2,4

Hayır %97,6

8-Açığa alınan/ ihraç edilenler arasında örgütle hiçbir ilgisi olmayan masum kamu görevlilerinin de bulunduğunu düşünüyor musunuz?

Evet %97,9

Hayır %2,1

9-Bu süreci kullanarak herhangi bir kaynaktan tehdit/ baskı gördünüz mü?

Evet %35,3

Hayır %64,7

10-Yaşananlar bireysel olarak çalışma azminizi, hizmet kalitenizi olumsuz yönde etkiledi mi?

Evet %85,9

Hayır %14,1

11-Açığa alma/ihraç etme uygulamaları, sizce görev yaptığınız kurumun hizmetlerinin aksamasına ya da hizmet kalitesinin düşmesine yol açtı mı?

Evet %86,3

Hayır %13,7

12-Yaşananlardan etkilenerek işten ayrılmayı ya da emekli olmayı düşündünüz mü?

Evet %53,9

Hayır %46,1

13-Bu süreçte, Türkiye Kamu-Sen’in kamu görevlilerine yaklaşımını olumlu buluyor musunuz?

Evet %90,0

Hayır %10,0

14-Bu süreçte, diğer konfederasyonların kamu görevlilerine yaklaşımını olumlu buluyor musunuz?

Evet %11,5

Hayır %88,5

15-Bu anketi cevaplarken içinden geçilen hassas süreç nedeniyle herhangi bir tereddüt ya da tedirginlik yaşadınız mı?

Evet %73,4

Hayır %26,6

26 Eyl 2016 - 09:02 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NetGaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NetGaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler NetGaste editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı NetGaste değil haberi geçen ajanstır.
Anket Sizce Sakarya'nın En Başarılı Belediye Başkanı Kim?