Tütünsüzler Pür neşe.

Dünya Tütünsüz Günü nedeniyle sigaranın zararları konusunda bireysel ve toplumsal farkındalık oluşturmak amacıyla Sakarya Halk sağlığı Müdürlüğü taraf...

Dünya Tütünsüz Günü nedeniyle sigaranın zararları konusunda bireysel ve toplumsal farkındalık oluşturmak amacıyla Sakarya Halk sağlığı Müdürlüğü tarafından çeşitli etkinlikler düzenlendi.

Sakarya Üniversitesi Kampüsünde ve Sakarya Kent Parkta ayrı ayrı gerçekleştirilen etkinliklerde üniversite öğrencilerine ve halkımıza düzenlenen çeşitli eğlenceli etkinliklerle konuya dikkat çekilmeye çalışıldı. Etkinliklerde katılımcılara sigaranın zararları konusunda sözlü bilgilendirmelerde bulunuldu ve bilgilendirme broşürleri dağıtıldı.

Etkinlik alanlarında isteyen vatandaşlarımıza kan şekeri ölçümü, tansiyon ölçümü ve solunum fonksiyon testi yapıldı. Ölçüm sonuçlarına göre gerekli görülen bireyler sağlık kuruluşlarına yönlendirildi.

Açılan stantlarda sigaranın zararları, hiper tansiyon, kanser, şeker hastalığı, astım, KOAH ve obezite konularında bilgilendirme yapılarak broşür dağıtıldı. Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri tarafından dağıtılan ağaç fideleri de olağan üstü ilgi gördü.

Katılımcılar İp atladılar, çuval yarışı, halat çekme yarışı, dön dön kelebek gibi oyunlar oynandılar. Halk Sağlığı Müdürü dr aydın Erdoğan ve gençlik ve Spor Hizmetleri İl Müdürü Salih Koşu, Halk sağlığı Müdür Yardımcıları Dr Mümtaz Seyda ve Dr Buket Ataman halat çekme oyununa katıldılar. Sigara kullanan bazı kişiler de oyunlara katıldı. Onlar hiç değilse etkinlik süresince sigarasız özgürlüğün tadını yaşadılar.

Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımının da gösterilere katılması ayrı bir coşku yarattı. Millet olarak gurur duyduğumuz geçmişimizi hatırladık ve duygulandık. Çocuklarımız da Mehter Takımının gösterisini ilgi ile izlerken yerlerinde duramadılar; tempo tutup, alkış yaptılar.

Kent Parkta yapılan etkinlikte konuşma yapan Halk Sağlığı Müdürü Dr Aydın Erdoğan Dünya Sigarasız Günü adı ile düzenlenen etkinliklerdeki temel amaçlarının sigaranın zararları konusunda bireysel ve toplumsal farkındalık oluşturmak ve bireylerde konuyla ilgili olumlu davranış değişikliklerine sebep olmak olduğunu belitti.

Sigara ile mücadele konusunda Sağlık Bakanlığı tarafından 2009 yılından beri yürütülmekte tütünle mücadele programlarının çok etkili olduğu ve bu uygulamaların tüm dünya tarafından takdir ile karşılandığını ve örnek alındığını, tüm bu uyarı ve programlara rağmen ülkemizde sigara tüketim oranının hala oldukça yüksek olduğunu, akciğer kanserlerinin yüzde 90’nının sigara kaynaklı olduğunu, sigaraya bağlı ölümlerin kalp ve damar hastalıklarından sonra ikinci sırada yer aldığını ifade etti.

02 Haziran 2014 - SağlıkYorum yazarak NetGaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NetGaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (532) 366 43 74
Reklam bilgi