Sendika Şikâyetçi

Türk Sağlık Sen Sakarya Başkanı İrfan Korkmaz Halk Sağlığı Müdürlüğü ile ilgili açıklamada bulundu

Türk Sağlık Sen Sakarya Şube Başkanı İrfan Korkmaz Halk Sağlığı Müdürü ile ilgili olarak;

“İdare yapmış olduğu iş ve işlemleri, hukuk dairesinde yapmakla birlikte, aynı zamanda kendisine yapılan müracaatların hukuki durumlarını da işlemin başında kontrol etmek ve yapılan bir yanlışlık var ise düzettirmek gibi bir görev ve sorumluluğu da vardır. Ancak bunların farkında ve bilincinde olacak idarecilerin eksikliği, hem idarenin istikrar ilkesini hem de idareye dolayısıyla da devlete güvenirliliği azaltmakta idareler gün geçtikçe güven kaybetmektedirler. Ülkemizde, özellikle sağlık alanında, idareci atamalarında; ehliyet ve liyakat ilkesi rafa kaldırılmış; sendikal, siyasal ya da başka referanslar dikkate alınır olmuştur. Dolayısıyla, İdarenin yapmış olduğu iş ve işlemlerin doğruluğunu ve hukuki uygunluğunu kontrol etme yetinse sahip, idarecilerin azlığı/yokluğu en fazla idari işleme muhatap, sağlık çalışanlarını mağdur etmektedir” dedi.

Korkmaz konuşmasının devamında;

“ İlimizde 12 Ağustos 2014 tarihinde yapılan aile hekimlerinin boş kadrolara yerleştirme işlemi gerçekleştirilmiş olup sözleşme ve valililik olurundan sonra Tabipler görevlerine başlamışlardı. Ancak yapılan bir müracaatın mevzuata göre yanlış olduğu iddiası ile yapılan sözleşmeler ve valilik olurları idare tarafından iptal edilmiş olup; Yerleştirmelerin yanlış yapıldığını ve yeniden yerleştirme yapılacağını müdürlük sitesinde yayınlanarak duyurulmuştur. Kendilerini yeni görev yerlerinde hizmet vermeye başlayan Aile Hekimleri, kendilerini hiçbir eksikliği ve sorumluluğu olmayan bu iptal ve yeniden yerleştirme işlemine tabi tutulmaları kendilerini rahatsız etmektedir. Kuranın yeniden yapılmasının tek sebebi, bir tabibin, D sınıfı yerine C sınıfından kuraya girmesi gösterilmektedir. Bu konuda kura öncesi sorumlu idareci personel tarafından uyarıldığı halde bu uyarıyı dikkate almayan ve müracaat eden Hekime C sınıfında girebileceğini söylemesi üzerine bu yanlış işlem gerçekleşmiştir. İdarecinin iş bilmezliği ve işi bilenler tarafından yapılan uyarıları bile dikkate almaması nedeniyle bu kuranın yapıldığı ve şimdi de tüm uyarılara rağmen yanlış yapılan bu işlem yüzünden, tüm yerleştirmelerin iptal edilip yeniden yapılması durumu, idarenin ne kadar iş bilmezliğinin bir ölçüsü olmuştur.

Başkan Korkmaz konuşmasının sonunda ise;

“ Müdür yardımcısı ve birkaç şube müdürünün hastane acillerinde görevlendirilmesi yapılırken bu yanlışlara göz yuman, ehliyet ve liyakat yoksunu yaptığı iş ve işlemleri mevzuat ölçülerinde yapma beceri ve bilgisinden yoksun, işi bilen personel tarafından, yapılan uyarıları ve hatırlatmaları bile dikkate almayacak kadar egosu yüksek bilgisi eksik, idareci tabiplerin her hangi bir acil servise görevlendirilmesi yapılmadığı, halen görevlerinin başında olmalarını manidar buluyoruz. Yapılan bir idari işlemin iptaline, bilgisizliği ve egosu ile sebep olanların, her hangi bir Hastanenin acil servisinde nöbete dahil edilmemesi neyin ödülüdür bunu Halk Sağlık Müdürünün açıklamasını bekliyoruz. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, İdarecilerin görev sorumluluklarını ortaya koymuş ve idarecilere sorumluğu altında olan tüm personele, eşit ve adil davranmakla görevli kılmıştır. Sağlık Müdürüne 657 hatırlatır, Sayın Valimizi de Halk Sağlık Müdürlüğünde olan bu olayları ve idarenin ehliyet ve liyakatli insanlar eliyle yürütülmesi konusunda göreve davet ederiz.”dedi.

09 Eylül 2014 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NetGaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NetGaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Sakaryalılar, belediye başkanlarından memnun musunuz?