Müftülüğün Vakıf Bilmecesi

Camilerde toplanan cami ve kuran kursu yardımları müftülüğün vakfına, oradan da muhtelif harcamalara gidiyor

Yıllardır cami-Kur’an kursu inşaatları ve onların masrafları, cami önlerinde toplanan bağışlarla yapıldığı biliniyor.

Ancak son zamanlarda müftülüklerdeki bazı giderlerinde, toplanan bu yardımlarla yapılıyor olması, insanların kafalarında farklı bir algıya neden oluyor.

Müftülükler, yaptıkları, toplantılar, müftülük içi masraflar, geziler, misafir kabulleri ve daha başka birçok şeyi vakfın gelirlerinden karşılıyor. Artan yâda kalan paralar ile de, cami ve kur’an kurslarına giderler için yardımda bulunulduğu düşünülüyor.

Son günlerde bazı duyarlı iyi niyetli vatandaşların bağışta bulundukları ev, dükkân, arazi gibi yerlerin gelirleri de vakfın kasasına aktarılıyor. Ancak cami lojmanı olmayan imam ve müezzinler bu lojmanlardan yararlandırılmıyor. Lojmanlarda müftülük personeli, müftü yardımcılarına cüzi bir kira mukabilinde tahsis ediliyor.

Böyle olunca da, cami dernekleri ile cami personeli olan hoca ve imam ile dargın olabiliyor. Hatta kavga ve husumet gibi istenmeyen hadiseler cereyan ediyor.

Öyleki, bazı cami ve Kur’an kurslarında, personel ile dernek yöneticileri bu nedenlerden dolayı kavgalı.

Müftülüğün topladığı yardımlarla camilerine yardım yapmadığını gören bazı denek yöneticileri, kendi ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra, kalan parayı diyanet vakfına aktarıyor..

Bundan rahatsız olan ve yardımların azlığından hoşnut olmayan vakıf yöneticileri, İl Müftülüğü ise imam ve müezzinlere talimat vererek, toplanan paranın tamamının kendilerine getirilmesini istiyor.

Konuyla ilgili olarak bazı imam ve dernek yöneticilerinin savcılığa suç duyurusunda bulunma hazırlığında olduğu gelen bilgiler arasında.

07 Eylül 2014 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NetGaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NetGaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Sakaryalılar, belediye başkanlarından memnun musunuz?