Diyanet'ten, "Sandalyede namaz kılmak caiz mi?" açıklaması...

Diyanet İşleri Başkanlığı bugüne kadar bazı vaiz ve hocaların uyarılarına rağmen camilerde sandalyede namaz kılınması ve zaman zaman din görevlileri ile cemaatin kavga etmesi üzerine bu konuda açıklama yapmak zorunda kaldı.

Bugüne dek camilerde, mescitlerde Diyanet İşlerine Bağlı İllerdeki Müftülüklerde görevli gerek vaz, gerekse din görevlileri cemaate kendi bilgileri doğrultularında sandalyede namaz kılınmasının caiz olmadığı uyarılarında bulunuyordu.

Ancak sandalye ve taburede namaz kılan sayılarının her geçen gün camilerde artması ve cemaatin bu konuda zaman zaman din görevlileri ve sandalyede oturanlarla dalaşması ve camilerin kiliseye benzemelerinin tartışılması üzerine açıklama yapmak zorunda kaldı.

Camilerde sandalye ve taburelerde namaz kılınmaması gerektiğini belirten Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu bu konuda:

"Namazı ayakta kılamayan kimse için kolaylıklar var ama bunun içinde sandalyede oturmak yok" uyarısında bulunuyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu:

“Namazı normal şekli ile ayakta kılmaya gücü yetmeyen kimse için asıl olan namazını oturarak kılmaktır. Böyle bir kişi namazını kendi durumuna göre diz çökerek veya bağdaş kurarak yahut ayaklarını yana ya da kıbleye doğru uzatarak kılar" dedi.

İbadette samimiyet

Diyanet, zaman zaman din görevlilerine yazı göndererek, Türkiye'deki habere göre;

“Kul Rabbi'ne ibadet ederken hem özde samimi olmalı hem de dinin belirlediği şekil şartlarını tam olarak yerine getirmeye özen göstermelidir. Özen ve hassasiyet eksikliğinden dolayı Rabbine karşı sorumlu olacağı bilincinde olmalıdır. Bu sebeple namazını tabure, sandalye ve benzeri şeyler üzerinde kılan müminin ileri sürdüğü mazeretleri kendisini vicdanen rahatlatacak boyutta olmalıdır. Namazı asli şekline uygun olarak kılmaya engel olmayacak hafif bedenî rahatsızlıklar bu konuda meşru mazeret olarak görülmemelidir" uyarılarda bulunuyordu.

Yapılan açıklamada, Peygamber Efendimiz tarafından sözlü ve pratik olarak ortaya konulduğunu hatırlatan Diyanet İşleri başkanlığı:

“Peygamber Efendimiz de; namaz kılmayı öğrettiği bir sahabiye, sonunda nasıl teşehhüd yapacağını gösterdikten sonra 'Bunu da yaptığında namazın tamam olur' buyurmuştur. Peygamberimiz nasıl namaz kılacağını soran hasta bir sahabiye 'Namazını ayakta kıl. Eğer gücün yetmezse oturarak, buna da gücün yetmezse yan üzere kıl' (Buhari, Taksiru'As-Salat, 19) buyurmuştur" ifadelerini kullandı.

Özürlü olmayan ayakta kılmalı

Namazın rükünlerden herhangi birinin mazeretsiz olarak terk edilmesi hâlinde namaz sahih olmayacağına önemli vurgu yapan Diyanet, namazın rükünlerinden herhangi birini yerine getirmeye engel olan rahatsızlıkların da kolaylaştırma sebebi sayıldığını kaydederek:

“Buna göre; namazı normal şekli ile ayakta kılmaya gücü yetmeyen kimse için asıl olan oturarak kılmaktır. Böyle bir kişi namazını kendi durumuna göre diz çökerek veya bağdaş kurarak yahut ayaklarını yana ya da kıbleye doğru uzatarak kılar" açıklamasında bulundu.

Tabure ve sandalyede namazın sakıncası ile ilgili Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu:

“Camilerde sandalyede namaz kılmak, göze hoş gelmeyen bir görüntü ortaya çıkarmakta ve cemaat arasında tartışmalara sebep olmaktadır. Özellikle üzerinde namaz kılmak amacı ile camilerde sıralar hâlinde sabit oturakların yapılması, cami doku ve kültürüyle bağdaşmamaktadır. Bu sebeple hastalık ve özürlülük gibi herhangi bir rahatsızlığı bulunan kimselerin, zorunlu olmadıkça namazlarını sandalyede değil, yere oturarak kılmaları uygundur" açıklamasını yaptı.

Peygamberimiz Hz. Muhammed’den ikaz..!

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu verdiği bir örnekte de, Resulullah Efendimiz, bir hastayı ziyaret etti. Onun, eli ile yastık kaldırıp, üzerine secde ettiğini görünce, yastığı aldı. Hasta, odun kaldırarak bunun üstüne secde etti.

Odunu da alarak:

“Gücün yeterse, yere secde et! Yere eğilemezsen, yüzüne bir şey kaldırıp, bunun üzerine secde etme! İma ederek kıl ve secdede, rükûdan daha çok eğil!" buyurmuştur.

29 Eyl 2016 - 17:32 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NetGaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NetGaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler NetGaste editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı NetGaste değil haberi geçen ajanstır.
Anket Sizce Sakarya'nın En Başarılı Belediye Başkanı Kim?