Geleceğin ustaları ve mühendisleri burada yetişecek

SATSO Endüstri Meslek Lisesinin temeli atıldı

Yaklaşık bir yıl önce Sakarya Valiliği paydaşlığında başlayan girişimler neticesinde yapılması planlanan SATSO Endüstri Meslek Lisesinin temeli düzenlenen bir törenle atıldı.

Arifiye ilçesindeki 1. OSB Kuzey Kapısının yanında yer alan 17 bin 900 metre kare alanı üzerinde yaklaşık 7 bin 800 metrekare inşaat alanına sahip olacak olan Endüstri Meslek Lisesi temel atma törenine Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ak Parti Sakarya Milletvekili Sayın Ayşenur İslam, Vali Mustafa Büyük, Ak Parti Sakarya Milletvekilleri; Şaban Dişli Hasan Ali Çelik, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Siyasi Parti İl Başkanları, İlçe Belediye Başkanları, Daire Müdürleri, Sivil Toplum Örgütlerinin temsilcileri, il protokolü, SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul, Meclis Başkanı A. Akgün Altuğ ve Yönetim Kurulu Üyeleri, TOBB Başkan Yardımcısı Halim Mete ile çok sayıda davetli katıldı.

Törenin açılış konuşmasını yapan SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul şunları söyledi: “Şehrimizin gelişme sürecinde turizm-sanayi-tarım üçlemesindeki dengeyi bozmadan büyümek, kalkınmak hedefiyle gayretli çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Bereketli tarım arazilerini koruyarak, turizm beldelerine, sahil şeritlerine zarar vermeden sanayileşmek hedefiyle, sanayi yapılanmalarını Organize Sanayi Bölgeleri’nde (OSB), ticari yapılanmaları da yeni Organize Ticaret Bölgeleri’nde (OTB) gerçekleştirmek için hep birlikte projeler yürütüyoruz.

Genç kardeşlerimizin, evlatlarımızın yaşamaktan mutlu olduğu bir şehir için Üniversitemizle çalışıyoruz ve başarılıyız. Üniversite – İş Dünyası Omuz Omuza Projesi, işletmelerin ihtiyaç duyduğu nitelikli insan gücünü iş dünyası ile birlikte yetiştirmeyi hedefleyen önemli bir proje ve çalışmalar sürüyor. Uzmanlaşmış Meslek Eğitim Merkezleri kapsamında Sakarya’da binlerce vatandaşımıza istihdam sağlanıyor. Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri’nde (UMEM) en çok kursiyerimize eğitim vererek Türkiye 1. si olduk. TEKNOKENT ve Otomotiv Şehri Sakarya Çalıştayı, Ar-Ge Çalıştayı, 3+1, 7+1 ve Uygulamalı Mühendislik Deneyimi Eğitimi (UMDE) çalışmalarında başarılar kazanıyoruz. Nitelikli insan yetiştirmek zorundayız, bu yüzden üniversitemiz ile birlikte çalışıyor, liselerimize önem veriyoruz. Aidiyet duygusu ile kalpleri Sakarya için atan başta Sayın Bakanımız ve Sayın Valimiz olmak üzere Milletvekillerimize, Büyükşehir Belediye Başkanımıza, belediye başkanlarımıza, Rektörümüze ve paydaşlarımıza, hemşerilerimize çok teşekkür ediyorum.

İl Milli Eğitim Müdürü Yavuz Selim Sandıkçı ise, Sakarya’da son iki yılda 23 okul, toplam 276 derslik bir atölye, 1spor salonu, 1 çok amaçlı salon ve bir yurt binası olmak üzere toplam 27 Eğitim tesisi tamamlanarak öğrencilerin hizmetine sunulduğunu ve 990 derslik inşaatları devam ettiğini söyledi.

Temeli atılacak olan SATSO Endüstri Meslek Lisesi hakkında da bilgi veren Sandıkçı, okulun 17,900 m2 alanda her biri 1200m2 olan iki atölye ve toplam 7,800m2 inşaat alanı ile 6.446,340 TL’ye ihale edildiğini bilgisini verdi. Emeği geçen her kuruma teşekkürlerini sunan Yavuz Selim Sandıkçı, Sakarya’da halen 573 derslik olmak üzere 44 okul 1 eğitim kampusu, 6 atölye 2 spor salonu ve 7 yurt binası olmak üzere 60 eğitim yatırımı olduğunu kaydetti.

TOBB Başkan Yardımcısı Halim Mete ise yaptığı konuşmada “Biz Sakarya’nın başarısı ile gurur duyuyoruz” diyerek ülkemizdeki mesleksizlik sorununun giderilmesine yönelik Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Sakarya Valisi Mustafa Büyük ise kurumlar arası uyum ve işbirliğinin önemine değinerek “Bu şehirde görev yaptığım süre boyunca ortak akıl çerçevesinde eksiklikleri gidermede, şehri daha ileriye götürmek anlamında tüm kurumlarla işbirliği yapmaya onlara destek vermeye gayret ettik. Bu birliktelikle iftihar ediyoruz. Açılışını gerçekleştireceğimiz bu okulla eleman ve mesleki eğitim olarak şehrimizi güçlendirecek bir projedir. Şehrin geleceği açısından büyük katkı sağlayacaktır.”dedi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ak Parti Sakarya Milletvekili Sayın Ayşenur İslam ise Sakarya’nın dinamikleri ile açılacak bir okul olması sebebiyle ayrıca mutluluk duyuyorum” diyerek kurumlar arası uyumun önemine değindi.

Mesleki eğitimin ülke ekonomisi açından önemine değinen Bakan İslam; “Türkiye Cumhuriyet tarihinin bir kısmı mesleki eğitimi yasaklayarak geçti çok mesafe kaybettik o dönemde ara elemanın noksan kaldığı bir dönemdi. Şimdi öyle bir sorunumuz yok özendirilen bir konu haline geldi daha da iyi olacak. Kurumların eğitim kalitesi açısından da Türkiye ve dünyanın en iyi olmak durumundayız. İnşallah bunların devamı gelecek. Emeği geçen tüm kurumlara teşekkür ederim” dedi.

30 Mayıs 2014 - Eğitim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NetGaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NetGaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (532) 366 43 74
Reklam bilgi