Elektrik motorlarında enerji verimliliği

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Elektrik Elektronik ve Elektromekanik Meslek Komitesi (10. Meslek Komitesi)ile Sakarya Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği arasında imzalanan eğitim protokolü çerçevesindeki seminerleri devam ediyor.

Büyütmek için resme tıklayın

“Elektrik Motorlarında Enerji Verimliliği” konulu seminer sektör temsilcilerinin katılımı ile gerçekleştirildi. SATSO Eğitim Salonunda 10. Meslek Komitesi Başkanı Erol Demiralay'ın açılış konuşmasıyla başlayan programda Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Turan "Elektrik Motorlarında Enerji Verimliliği " konusunu anlattı.

Dr. Turan sunumunda şunları dile getirdi: “Dünya ile eş zamanlı olarak, ülkemiz de enerji verimliliği alanında yeni düzenleme ve stratejiler oluşturmaktadır. Endüstride enerji tüketiminin en büyük aktörü elektrik motorlarıdır. Elektrik motorları ilgili süreçlerin tahrikinde kullanılmaktadır. Bu seminerde, endüstride en yaygın kullanılan asenkron motorlarda enerji verimliliğine yönelik farklı bakış açıları sunulacaktır.

Kapsam olarak; motorlarda enerji verimliliğine etkiyen faktörler, küçük güçlü asenkron motorlarda enerji verimliliği için yapılabilecekler, enerji verimliğini arttıran sürücüler, büyük güçlü motorlar ve süreç değerlendirme ile enerji verimliğinin arttırılması, örnek uygulamalar, enerji yöneticisi sertifika programları ve endüstri 4.0 ile birlikte bu alandaki yeni eğilimler yer almaktadır.

Endüstride tüketilen enerjinin yüzde 65'i elektrik motorları tarafından tüketilmektedir. Motorların satınalma fiyatı, aynı motorun 8-12 hafta boyunca çalışması durumunda harcayacağı elektrik fiyatına karşılık gelmektedir. Motorun satın alma maliyeti, motorun ömrü boyunca toplam çalışma maliyetinin sadece yüzde 1'ini temsil eder. Yumuşak yol verici kullanmak uygulamaya göre değişmekle birlikte yüzde 30 ile yüzde 70 arasında enerji verimliliği sağlamaktadır.”

12 Nisan 2019 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NetGaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NetGaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (532) 366 43 74
Reklam bilgi