MİB başkan yardımcısı Acarkan:

MİB başkan yardımcısı Acarkan: “47 milyar dolarlık cari açığın 25 milyar dolarını karşılayabiliriz” Orta Anadolu Makina İhracatçıları Birliği yönetim...

MİB başkan yardımcısı Acarkan:

“47 milyar dolarlık cari açığın

25 milyar dolarını karşılayabiliriz”

Orta Anadolu Makina İhracatçıları Birliği yönetim kurulu başkan yardımcısı Serol Acarkan makina sektörünün son 3 yılda enerjiden sonra en fazla cari açık veren sektör olduğunu belirterek, destek verilmesi halinde bu açığın 25 milyar dolarını karşılayabileceklerini söyledi.

Kısa adı SAMİB olan Sakarya Makina İmalatçıları Birliği Derneğinin 3. olağan gelen kurulunda konuşan Acarkan, makina sektörü olarak 200’den fazla ülkeye ihracat yaptıklarını belirterek şunları söyledi: “Makina sektörünü büyütemezsek Türkiye’yi büyütemeyiz. Biz makineciler olarak üretiyoruz ve görevimizi yapıyoruz. Ne zorluklarla imalat yaptığımızı bizden başka kimse bilmiyor. Daha kat edecek çok yolumuz var. Bize biraz daha destek verilirse daha yüksek teknolojide üretim yapar ve ülkenin kalkınmasına daha çok katkı sağlayabiliriz. 200’den fazla ülkeye ihracat yapıyoruz. Dünya’da 2 trilyon dolarlık makina pazarı var. Bu pazardan daha çok pay almamız ve daha çok ihracat yapmamız lazım. Makina sektöründeki 47 milyar dolarlık cari açığın ihracat yaparak 25 milyar dolarını karşılayabiliriz. Türkiye’nin bize ihtiyacı var. Türkiye’nin kurtulma umudu biziz.”.

Sakarya Makina İmalatçıları Birliği Derneği başkanlığına yeniden seçilen Metin Kar ise 315 hektarlık bir alanda Kaynarca ilçesinde kurulacak olan Makina ihtisas OSB’de yaklaşık 160-170 firmanın yatırım yapmasının planlandığını belirterek, buranın faaliyete geçmesi ile birlikte şu anda 7 bin olan makina sektöründeki çalışan sayısının 12 bin 500 kişiye ulaşacağını söyledi.

SAMİB 3. Olağan genel kurulda yapılan seçimlerde ise yeni yönetim kurulu şu isimlerden oluştu: Metin Kar (Başkan), Günay Güneş, Serdar Yener, Turgay Çelik, Tunç Özüuğurlu, Orhan Yılgenci, M. Turan Erdemli, A. Kadir Tecelli, Ayhan Pehlivan.

11 Mayıs 2014 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NetGaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NetGaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (532) 066 06 61
Reklam bilgi