İmam hatiplilerin tarih kokan gezisi

Erenler İmam Hatip Ortaokulu Başarıyı Artırma Ekibi tarafından planlanan başarılı öğrencilere gezi proğramında tarihi yerler gezildi

Mudurnu-Göynük-Taraklı Gezisi” düzenlendi. Geziye 31 öğrenci ile 6 okul personeli katıldı.

Pazar günü okul bahçesinden sabah saat 8.00’de ayrılan kafilenin ilk durağı Mudurnu oldu. Mudurnu’da 1374 yılında inşa edilen ve tek kubbesi ile dikkat çeken Yıldırım Bayezid Camii, Kanuni Sultan Süleyman Camii, Hisar Tepesi, Saat Kulesi, Mudurnu Çarşısı ile Pertev Naili Boratav Kültür Evi gezildi.

Mudurnu’da tarihe tanıklık eden öğrencilerin sonraki durağı Sünnet Gölüydü. Dar ve derin bir vadide heyelan sonucu doğal bir şekilde oluşan Sünnet Gölünde bolca eğlenen öğrenciler aynı zamanda Müdür Yardımcısı Vedat Göl’ün emek verdiği mangal keyfi ile karınlarını doyurdular.

Sünnet Gölü’nde keyifli bir molanın ardından kafile, Göynük’e geçti. Göynük’te önce Hacı Bayram-ı Veli’nin iki halifesinden biri olan Ömer Sıkkin(Bıçakçı) Hazretlerinin Türbesini, ardından Hacı Bayram-ı Velinin diğer halifesi ve İstanbul’un Fethinin manevi mimarlarından olan Akşemsettin Hazretlerinin Türbesini ziyaret ederek bol bol dua ettiler. Göynük’te ayrıca Kurtuluş Savaşı Zaferini temsilen yaptırılan Zafer Kulesi ile Akşemsettin Hazretleri Türbesinin yanıbaşındaki Gazi Süleyman Paşa tarafından yaptırılan Süleyman Paşa Camisi de ziyaret edildi.

Göynük’ten ikindi vakti ayrılan öğrencilerin son durağı Taraklı oldu. Taraklı’da Kültür Evini ziyaret ederek tarihi eşyaları, halı dokuma atölyesini ve ağaçtan üretilmiş eşyaları inceleme fırsatı bulan öğrenciler meydandaki çay bahçesinde dinlenip çarşıda ve tarihi handa alışveriş yaptılar. Akşam namazını Yavuz Sultan Selim’in Mısır Seferi sırasında Vezir-i Azamı olan Yunus Paşa tarafından 1517 yılında yaptırılan, kubbesi kurşun kaplı olduğundan, halk arasında “Kurşunlu Camii” olarak da bilinen Yunus Paşa Camii’nde kılarak Erenler’e doğru yola çıktılar.

Hem bilgilendirici hem de öğretici olmanın yanında eğlenceli ve yorucu geçen gezi, saat 22.00 sularında okul bahçesinde son buldu.Erenler İmam Hatip Ortaokulubu sene içerisinde Darıca HayvanatBahçesi ve Botanik Parkı, İstanbul Gezisi ile Bursa Gezisinin ardından dördüncü gezisini de tamamlamış oldu.

29 Mayıs 2014 - Eğitim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NetGaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NetGaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (532) 366 43 74
Reklam bilgi