Dürüst aboneye Kaçak kazığı..!!

Elektrik faturalarında “asgari tüketim” dönemi başlatılıyor

Bildiğiniz gibi kamunun elindeki elektrik dağıtım bölgelerinin tamamı özelleştirildi.

Enerji Bakanlığı Elektrik Piyasası Kanunu’ n da yeni bir değişikliğe gidiyor.

Hazırlanan taslakla elektrik faturalarında “asgari tüketim” dönemi başlatılıyor.

Banklık ayrıca, Dicle, Van Gölü, Aras gibi dağıtım bölgelerinde kayıp kaçak hedeflerini yükseltiyor.

Yeni düzenlemeyle, faturasını düzenli ödeyen aboneler daha fazla kaçak parası ödeyecek. Bakanlık verilerine göre halen elektrik faturalarının yüzde 9.2’si kaçak ödemesine giriyor.

Aylık 100 liralık fatura ödeyen bir abone, yıllık yaklaşık 120 lira kaçak elektrik parası ödemiş oluyor.

Taslakta, kayıp-kaçakla ilgili önemli bir başka madde daha yer alıyor.

Buna göre Dicle, Van ve aras’ ın 2013 yılı kayıp/kaçak gerçekleşmeleri dikkate alınarak, 2014 yılı dahi izleyen 5 yıllık dönem için kayıp-kaçak hedefleri yeniden belirlenecek.

Söz konusu şirketler ile dağıtım şirketlerinin çatı örgütü olan ELDER özelleştirme öncesinde bu bölgelerde kayıp-kaçağın makyajlandığını, öngörülen oranların gerçeğin altında gösterildiği yönünde açıklamalar yapmıştı. Dicle dahil bazı şirketler, EPDK ‘ nın öngördüğü kayıp-kaçak hedeflerini son birkaç yıldır tutturamamıştı. Sektör uzmanları, EPDK ‘ nın belirlediği hedeflerin tutturulamamasının doğrudan dağıtım şirketlerinin nakit akışını etkilediğini belirterek, “Dağıtım şirketi, hedefin altında kalan her puan için kasasından kayıp-kaçağın parasını ödemek zorunda kalıyor.” değerlendirmesini yaptı.

12 Mayıs 2014 - DünyaYorum yazarak NetGaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NetGaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (532) 366 43 74
Reklam bilgi