Soma’da ölü sayısı 300’e yaklaştı.

Soma Faciası için Dünyadaki tüm madenciler bir günlük işi bırakma eylemi yapacaklar..

Türkiye, tarihindeki en büyük maden facialarından birini yaşıyor. Enerji Bakanı TanerYıldız ölü sayısının 282’ye yükseldiğini açıkladı..

Ailelerin metanetli duruşunun arama kurtarma çalışmalarında yapıcı bir rol olduğunu sözlerine ekleyen Bakan Yıldız: "Arama ve kurtarma ekiplerimizin sayısı 500 aştı ve yeterli. Bundan sonrası karmaşaya neden oluyor. Bundan sonra tercümanlık yapmak isteyen arama kurtarma ekibine katılmak isteyenlerin bu yoğunluğun içerisinde bulunmamaları lazım. Tam tersine çalışmaları kolaylaştırmak yerine daha da zorlaşmasına neden oluyor. Bizim artık bu noktada daha da dikkatli olmamız lazım. Ulaşmamız gereken iki tane temiz blok var. Oralara da ulaşmamız gerekiyor .Biz işçi kardeşlerimizi çıkartalım ondan sonra buraya kim gelmek isterse burada işini daha rahat yapabilecektir.“ dedi. Bakan Yıldız ayrıca son 12 saatte canlı kurtarılan işçinin olmadığını söylerken,Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, hastanede şu an için 27 yaralının bulunduğu bu yaralıların da bu gün içerisinde taburcu edileceği bilgisini verdi. Öte yandan cenazelerin adli tıp işlemleri de tamamlandı.Ailelerine teslim edilen cenazeler toprağa verilmeye başlandı. Madende halaonlarca işçi var. Soma’ da ki acının devam etmesi ve ölü sayısının çok yüksek olması Hükümetin önemli kararlar almasına neden oldu. Bunlardan ilki 3 gün milli yas ilan edildi. Facia sonrası yaralı olarak hastaneye kaldırılan 80 işçi taburcu olurken, tedavisine devam edilen işçi sayısı ise 61. Bu arada dünya çapında da büyük yankı bulan Soma faciası için ABD, AB ‘ nin ardından Rusya İngiltere, Fransa ve Yunanistan gibi birçok ülke taziye mesajları yayınladı. Ayrıca Dünya çapındaki tüm madenciler, Soma faciası nedeniyle bir günlük iş bırakma eylemi yapacak.. Ayrıca Türkiye’de Maliye Bakanı vergilerin beyannamelerin geç verileceğini açıkladı. Bazı GSM şirketleri faturalarında iyileşme ve ilave kontör yardımında bulundu. Daha da önemlisi işçilerin önemli bır kısmının bankalara kredi borçları vardı. Birçok banka, işçilerin bankalara olan kredi borçlarının tamamen silindiğini açıkladılar. Devletin tüm organları, Hükümet yetkilileri ise Soma’da yapılması gereken her şeyi yapmak için tüm imkânları seferber ettiler. Örneğin Sağlık Bakanlığı 500 sağlık çalışanı ile bölgede müdahale için bekliyor.. Ülkeyi yasa boğan Soma faciası için gerek ülkede gerekse Dünya’ da maden ocakları ile ilgili yaptırımların daha ciddi ele alınması konusunda yeni hazırlıklar başladı.

15 Mayıs 2014 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NetGaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NetGaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (532) 366 43 74
Reklam bilgi