Eğitimcilerden Grev Çağrısı

Türkiye genelinde 24 Eylül’de eğitim sendikaları, bir günlük iş bırakma eylemi yapacak.

Türkiye genelinde Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonuna bağlı Eğitim-Sen, Türkiye Kamu-Sen Konfederasyonuna bağlı Türk Eğitim-Sen ve Birleşik Kamu-İş Konfederasyonuna bağlı Eğitim-İş Sendikalarının Genel Merkezleri tarafından alınan kararla eğitim öğretim alanında yaşanan ve yakın tarihte yaşanması muhtemel problemleri kamuoyuna duyurmak amacıyla 24 Eylül Çarşamba günü bir gün İş Bırakma kararı aldı.

Eğitim Sen Sakarya Şube Başkanı Ali Yavuz Köse :

“Türkiye’de son yıllarda eğitim çalışanları üzerindeki itibarsızlaştırma politikalarının eğitim çalışanlarını derinden yaraladığını belirterek, “Hayatını ülkenin geleceği minik yavruları ve gençleri iyi yetiştirmeye adayan camiamız tüm olumsuz koşullara rağmen görevini asla aksatmadan çalışmaya devam etmektedir. Ancak kamuoyu şunu iyi bilmelidir ki; nitelikli eğitim, itibarlı öğretmen ve eğitim çalışanı için, angarya nöbet görevlerine dur demek için, yandaş yönetici değerlendirmesine hayır demek için, ilk defa alamadığımız enflasyon farkı için, 4-c ve taşeronlaşmaya karşı durmak için, daha demokratik üniversite için, akademik personele zam ve sosyal haklar için, adalet ve insan hakları için ve rotasyona hayır demek için üretimden gelen gücümüz kullanıp GREV yapmak, eğitim çalışanları için bir görev haline gelmiştir. 24 Eylül 2014 Çarşamba günü iş yerlerine gitmiyoruz. Saat 12.00 de Akm Önünde toplanarak basın açıklaması yapılacaktır” dedi.

Ali Yavuz Köse Açıklamasını şöyle Devam Etti.

Eğitimde Yaşanan Sorunlara Kalıcı Çözümler Üretilmesi İçin 24 Eylül’de GREV’deyiz!

Eğitimde 4+4+4 dayatmasıyla daha da derinleşen eğitim sorunları, öğrencilerimizi, velileri ve biz eğitim emekçilerini olumsuz etkilemeyi sürdürmektedir. Siyasi iktidarın eğitim ve yükseköğretim alanında bugüne kadar yaptığı düzenlemeler, hayata geçirdiği uygulamalar sadece eğitim sistemini değil, toplumun geleceğini de ipotek altına almaya çalışmaktadır.

Siyasi iktidar eğitim sistemini sadece kendi dünya görüşüne göre biçimlendirmeye çalışmakta, eğitimin sorunlarına kalıcı çözümler üretmek yerine, tamamen baskıcı ve dayatmacı bir tutum izlemektedir. Eğitim sisteminin acil çözüm bekleyen onca sorunu varken, MEB’in yaşanan sorunları çözmek bir yana daha da derinleştiren adımlar atması, eğitimin temel bileşenleri olan öğrenciler, veliler ve öğretmenler arasında yeni ayrışmalar ve kutuplaşmalar yaratması kaçınılmazdır.

Siyasal kadrolaşma ve zorunlu rotasyona karşı 24 Eylül’de GREV’deyiz!

Yıllardır eğitim sistemini kendi siyasal-ideolojik hedeflerine uygun olarak biçimlendirmek isteyen siyasi iktidar, okullarda kendi siyasal çizgisinde olmayan tek bir yöneticinin görev almasını istememiş, bunun için tarihin en kapsamlı siyasal kadrolaşma ve tasfiye operasyonunu başlatmıştır.

Milli Eğitim Bakanlığı, eğitimde yıllardır farklı kimlik, dil ve kültürleri yok sayan, din ve inanç istismarına dayanan, tekçi ve dayatmacı politikalarının okullarda istediği gibi uygulanması için okul müdürlerinin tamamına yakınını( Sakarya’da Adapazarı MEB kısmen farklı tutum almış olsada) kendi siyasal kadroları içinden özenle seçerek görevlendirmiştir.

Eğitim Sen, kurulduğu günden bugüne eğitim yöneticilerinin Bakanlık tarafından, hangi yöntem kullanılırsa kullanılsın, sendikal ya da siyasal tercihlere göre belirlenmesi ve atanmasına karşı çıkmıştır. Bakanlığın eğitim yöneticilerinin siyasi iradenin belirlediği idari makamlar tarafından belirlenmesi konusunda neden bu kadar ısrarcı olduğu bugün daha iyi anlaşılmaktadır.

Eğitimde bir taraftan yoğun bir siyasal kadrolaşma yaşanırken, son çıkan torba yasa ile öğretmenlere sürgün anlamına gelen zorunlu rotasyon hazırlıklarına başlanmıştır. Türkiye çapında görev yapan yüz binlerce öğretmeni kendi istekleri dışında zorla rotasyona tabi tutmak, tarihin en büyük ve en kitlesel sürgünü anlamına gelecek, okullarda yaşanacak kaosla daha da derinleşecektir. Zorunlu rotasyon dayatmasına ve aday öğretmenlere sözlü sınav ile iş güvencemizi kaldırmak isteyenlere cevabımızı 24 Eylül’de alanlarda vereceğiz.

Laik Eğitim ve Anadilinde Eğitim Hakkını Savunmak İçin 24 Eylül’de GREV’de olacağız.

22 Eyl 2014 - 12:27 - Eğitim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NetGaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NetGaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler NetGaste editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı NetGaste değil haberi geçen ajanstır.
Anket Hafif raylı sistemin güzergâhı sizce neresi olmalı?