Hendek'te Çevre Katliamının İzleri Siliniyor

İşyerinin Hendek Belediyesi tarafından mühürlenmesinin ardından yetkililer derede su yüzüne vurmuş binlerce ölü balığı temizliyorlar.

Önceki gün meydana gelen çevre katliamında Hendek Uludere Çayı’na kimyasal akıtarak doğanın ekolojik dengesini bozan ve derede binlerce balığın ölümüne neden olan işyerinin Hendek Belediyesi tarafından mühürlenmesinin ardından yetkililer derede su yüzüne vurmuş binlerce ölü balığı temizliyorlar. Hendek Belediye Başkanı Ali İnci, meydana gelen çevre katliamına tepkisiz kalamayacaklarını vurgulayarak, “Biz Hendek Belediyesi olarak Uludere Çayı’nda rekreasyon çalışmaları yaptık ve çalışmalarımız dere boyunca devam ediyor. İnsanlarımızın gezip dinlenebilecekleri nezih bir ortama kavuşturduğumuz dere güzergâhına binlerce balık yavrusu bırakmak sureti ile ilçemizi daha yaşanabilir hale getirmek ve eskiden olduğu gibi çocuklarımızın güvenle yüzebilecekleri doğal su bentleri yapmıştık. Tek isteğimiz vatandaşlarımızın deremizde oltaları ile balık tutmalarını ve doğal ortamda dinlenmelerini sağlamaktı. Ancak bu beklenmedik durum neticesinde binlerce balık telef oldu. Olayın duyulmasının ardından belediye hoparlöründen ilanlar yaparak vatandaşları dereye girmemeleri ve ölü balıkları tutmamaları için uyardık” dedi. İnci, yapılan hizmetlerin korunmasının çok daha önemli olduğuna dikkat çekerek, “Ölü balıkların yenilmesi halinde insan ölümlerine yol açacağı endişesi ile belediye personelimiz tarafından deremizdeki ölü balıkları toplatıp imha ediyoruz. Gerekli ilaçlamaların yapılmasının ardından dereye tekrar balık yavruları bırakarak balık üretimini gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Bahse konu olan kaçak işletme hakkında gerekli yasal işlemler başlatılmıştır. En yakın zamanda deremizi eski yaşanılabilir hale getirip vatandaşlarımızın oltaları ile balık tutmalarını temini noktasın da çalışmalarımız devam ediyor. Biz Hendek Belediyesi olarak atalarımızdan miras aldığımız bu cennet ilçemizi gelecek nesillere sağlıklı koşullarda devredebilmenin mücadelesini veriyoruz, yapmak bizden korumak ve kollamak vatandaşlarımızdan” diye konuştu.

01 Eylül 2014 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NetGaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NetGaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Sakaryalılar, belediye başkanlarından memnun musunuz?