Çok ihracat yapıyoruz, az kazanıyoruz

Sakarya Üniversitesi Araştırdı

Türkiye ihracatının özellikle son on yılda pazar çeşitliliği, hacmi ve ürün niteliği anlamında önemli aşamalar kaydetmesine rağmen karlılık anlamında sorunlarının olduğu ifade edildi.

Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi Uluslararası Ticaret Bölümü

Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Bayram Topal,

Doç. Dr. Hakan Tunahan ve

Yrd. Doç. Dr. Sinan Esen tarafından yapılan araştırmaya göre düşük ihracat yapan şirketlerin karlılığının yüksek, yüksek ihracat yapan şirketlerin karlılığının düşük olduğu görüldü.

Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) 2012 Yılı İlk 1000 İhracatçı Araştırması’nın verilerini kullanarak, farklı düzeylerde yurtdışı satış yapan ve farklı sahiplik yapılarına sahip olan firmaların karlarının istatistiksel olarak analiz edildiği çalışmada ayrıca tamamı yerli ihracatçı şirketler düşük karlı iken, yabancı ve yabancı ortaklı ihracatlı şirketlerin de yüksek kar elde ettiği tespit edildi.

Türk firmalarının ihracatçı şirketlerin yabancı sahipli olmasına bağlı olarak daha yüksek kar elde ettiği sonucu ise aşağıdaki sebeplere bağlandı:

Ağ (network) Etkisi ile yabancı sermayeli işletmelerin, ilişkili şirketlerine ihracat yapabilme imkanlarına sahip olması,

işletmelerin uluslararası iş ağlarına dahil olarak uluslararası piyasalar hakkında bilgi edinmesi ve

firmaların finansal kaynaklar, ticaret ve lojistiğe daha kolay ulaşma imkanı elde etmesi.

Firmaların ihracata yönelmesinde etkili olabilecek faktörlerden yüksek kar beklentisinin, Türk firmaları için ihracat yoğunluğu artarken karşılanmamasının sebepleri ise Türk ihracatının aşağıdaki karakteristiklerinden kaynaklanıyor olabilir:

Türkiye’nin yüksek ihracat yapan firmalarının önemli bir kısmı, ya çok uluslu bir şirketin bağlı şirketi olarak faaliyet göstermekte ya da dünyanın önemli çok uluslu şirketlerine ihracat gerçekleştirmektedir. Bunun sonucunda bu firmaların karları bağımlılık nedeniyle, ihracat yapan diğer firmalara göre daha düşük kalmaktadır.

Türk ihraç malları, çoğunlukla teknolojisi düşük, marka değeri sınırlı olan ürünler olduğu için yüksek miktarlarda satış bile yüksek karların elde edilmesini mümkün kılmamaktadır.

İhraç edilen malların bünyesinde kullanılan hammadde, malzeme ve yardımcı madde gibi ürünlerin, Dahilde İşleme Rejimi kapsamında yurtdışından temininin teşvik ediliyor olması, ürünün katma değerini ve karını azaltmaktadır.

Kriz dönemleri haricinde yurtiçi piyasadaki talep tatminkar düzeyde, kar ise yurtdışı piyasalara göre yüksek olmaktadır. Dolayısıyla düşük ihracattan doğan düşük kar, yurtiçi piyasadan elde edilen yüksek karlarla telafi edilmektedir.

Türk ihracatının karsızlık tuzağından kurtulabilmesi için,

Şirketlerimizin küresel şirket haline gelmelerini sağlayacak stratejiler geliştirmesi ve katma değeri ve marka değeri yüksek olan nitelikli ihracata yönelmeleri,

karlılığın nispeten daha yüksek olduğu pazarlara girmeleri uygun olacaktır.

Ayrıca Dahilde İşleme Rejimi’nde döviz kullanım oranlarının düşürülmesi ya da bu rejimde iç alımların daha fazla teşvik edilmesi de karlılığı da olumlu etkileyecektir.

22 Eyl 2014 - 11:17 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NetGaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NetGaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler NetGaste editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı NetGaste değil haberi geçen ajanstır.
Anket Sakarya'da koronavirüs (Covid-19) denetimlerini nasıl buluyorsunuz?