Sagir, asansör faciasını değerlendirdi

470’inci basın açıklamasını yaptı

Sakarya Adalet Girişimi (SAGİR) Başörtüsü Platformu 470’inci basın açıklamasında İstanbul’da meydana gelen asansör faciasını değerlendirdi.AKM önünde gerçekleşen basın açıklamasını okuyan SAGİR adına Muhammed Duman, her faciadan sonra yetkili ağzından yapılan açıklamaların çözüm getirmediğini söyledi.

Duman açıklamasında şunları söyledi: “İstanbul’da asansör faciasında 10 işçi kardeşimizi kaybettik. Yaşamını yitiren işçilerin ailelerine ve yakınlarına başsağlığı ve sabır diliyoruz. Olay bir iş kazası değil, bir iş cinayetidir. Taşeronlaştırma, sendikasızlaştırma gibi iş hayatını 19. yüzyıl kölelik koşullarına doğru götüren sistem ile hesaplaşılmadığı sürece iş cinayetlerinin devam edeceği, bu katliam ile bir kez daha ortaya çıkmıştır. Ülkemizde 1980 darbesi sonrası patronların talebi doğrultusunda oluşturulan sendikaları etkisiz hale getiren veya yok eden, taşeronluk sistemini çalışma hayatının her alanına sokan dolayısıyla emekçilerin köle gibi çalıştırılmasına, haklarının gasp edilmesine, iş güvenliğinin hiçe sayılmasına neden olan bu sistem acilen sorgulanmalı ve değiştirilmelidir. Son 11 yılda 11 bin işçinin hayatını kaybetmesi, vehameti ortaya koyuyor. Artık çalışma hayatına dönük yapısal değişiklikler yapılmalıdır. Taşeronluk sistemine son verilmeli, sendikalar güçlendirilmelidir. İş güvenliğine dönük denetimlerdeki lakaytlığın veya rüşvetin önüne geçecek tedbirler alınmalıdır. Olaylar ve olgular kapitalist değerler üzerinden değil, İslami değerler üzerinden okunmalıdır, yorumlanmalıdır. İslam’ın öngördüğü gibi, merkeze insan konulmalıdır, sermaye değil. Emekçilerin haklarının, geçimlerinin, iş güvenliklerinin öncelendiği bir sistemin ancak Allah’ın rızasına uygun olacağı unutulmamalıdır.”.

Basın açıklamasının ardından grup olaysız şekilde dağıldı.

13 Eylül 2014 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NetGaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NetGaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Sakaryalılar, belediye başkanlarından memnun musunuz?