Sakaryada Nekbe eylemi

Sakarya’da faaliyet gösteren İslami kimlikli sivil toplum örgütlerinin çatı kuruluşlarından olan Sakarya Dayanışma ve Kardeşlik Topluluğu (SADAKAT) 15...

Sakarya’da faaliyet gösteren İslami kimlikli sivil toplum örgütlerinin çatı kuruluşlarından olan Sakarya Dayanışma ve Kardeşlik Topluluğu (SADAKAT) 15 Mayıs Nekbe günü dolayısıyla yaptığı basın açıklamasında, Filistin mücadelesine olan desteğini yineledi.

SADAKAT adına Muhammed Emin Duman’ın okuduğu basın açıklamasına, Manisa/Soma’daki maden faciasına değinilerek başlandı. “Soma’daki trajedi, sermayenin amansız bir büyüme ve kâr hırsıyla rekabet ettiği kapitalist ekonomi modelinin insanlığı nasıl bir felakete sürüklediğini acı bir şekilde göstermiştir.” denilen açıklamada, böylesi bir acının bir daha yaşanmaması için bu düzenin sorgulanması ve gerekli tavrın gösterilmesi hususunda tüm Sakarya halkı duyarlı olmaya davet edildi.

Maden faciasında hayatını kaybeden emekçiler için fatihaların okunmasının ardından, basın açıklamasının ikinci kısmına geçildi.

Bu günün neden “Nekbe” olarak anıldığının izahının yapıldığı açıklamada özetle şu ifadelere yer verildi: “15 Mayıs 1948, felaketin başladığı tarih değildir ama önemli bir dönüm noktasıdır. Bu tarihe kadar siyonist terör çeteleri Filistin topraklarının birçok yerinde katliamlar ve köy baskınları gerçekleştirmiş ve Filistin halkını topraklarını bırakıp gitmeye mecbur etmiştir. Terörle kurulan gasıp Siyonist rejim, Filistin halkına ve bölge halklarına karşı her türlü terörü uygulamaya devam etmektedir. O günden bugüne Filistin halkı ve İslam ümmeti için her gün Nekbe’dir, işgaldir ve felakettir. Nekbe, Kudüs’ün, Mescid-i Aksa’nın esaretidir. 1948 yılından bu yana Filistin topraklarının adım adım işgalidir. Nekbe Filistin halkının bitmek bilmeyen seri katliamlara maruz kalmasıdır. Nekbe, 7 milyon Filistinlinin vatanlarından uzakta, mülteci kamplarında yaşamak zorunda bırakılmasıdır.”

Açıklamada ayrıca, ümmetin yarası olan Filistin’in özgürlüğünün ABD ve İsrail gibi zalimlerden aman dilemekten değil, İslam ümmeti olarak tüm ihtilafları bir kenara bırakarak yekvücut mücadelede etmekten geçtiği belirtildi.

İsrail ile uzlaşı sinyalleri veren AKP Hükümeti’ne de seslenen SADAKAT, hükümete şu çağrıda bulundu: “Siyonist İsrail’in basit manevralarla başta Türkiye olmak üzere bölge ülkelerini Filistin davasında etkisiz eleman haline getirmesine müsaade etmeyin. İsrail’in güvenliği için kurulan patriot füzeleri ve füze kalkanını söküp atın. 1949’da İsrail’i tanıyan ilk İslam ülkesi olma kara lekesini alnımızdan silmek için İsrail büyükelçiliği ve konsolosluğunu kapatın.”

Açıklama yapılan dua ile sona erdi.

16 Mayıs 2014 - Dünya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NetGaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NetGaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (532) 366 43 74
Reklam bilgi