Yaylaların Göz Kamaştırıcı Güzelliği

Sakarya'nın yaylaları sonbaharda da büyülüyor...

Sakarya’da bulunan 20’yi aşkın yayla, doğal güzelliğiyle göz kamaştırıyor. Bu yaylalarda sadece sonbaharda açan ‘dağ çiçeği’ ise güzelliği ile büyülüyor. Şehrin gürültüsünden uzak, doğa ile baş başa kalıp kafa dinlemek isteyenleri Sakarya yaylaları bekliyor. Halen bunaltan sıcaklığa rağmen yaylalarda sonbaharın serin rüzgarı büyülüyor misafirleri. İsteyen günübirlik isteyen ise tahta kulübelerde birkaç gün konaklama imkanına sahip bu yaylalara ulaşmak, artık eskisi kadar zor değil. Yaylaların bir çoğuna otomobille bile ulaşmak mümkün. Akyazı ilçesinin 40 kilometre güneyinde yer alan Acella Yaylası, muhteşem doğasıyla mest ediyor. Dev ıhlamur ağaçları, birbirinden güzel mis kokulu çamları, orman gülü ve bodur şimşir ağaçları ile dikkat çeken Acella, serin sularıyla da ferahlatıyor. Sapanca’da bulunan Soğucak Yaylası ise ilçeye sadece 17 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Bin 100 metre rakıma sahip olan yayla güzelliği ile büyülüyor. Geyve ilçesinde bulunan Kirpiyan Yaylası ise ilçeye 28 kilometre mesafede. Akyazı Keremali yaylası ilçeye 17 kilometre, Sultanapınar yaylası ise 45 kilometre uzaklıkta. Samanlı Dağları’nın uzantısı olan etrafı tamamen çam, kayın, köknar ve meşe ağaçları ile kaplı Karagöl yaylası ise Taraklı ilçesine 21 kilometre mesafede yer alıyor, seyri doyumsuz bir manzara sunuyor. GÜNÜBİRLİK YÜRÜYÜŞLER İÇİN İDEAL

Son yıllarda özellikle İstanbul’dan, günübirlik doğa yürüyüşü yapmak için Sakarya yaylalarına gelenlerin sayısında büyük artış gözleniyor. Sakarya Büyükşehir Belediyesi bu yaylalarda gezi parkurları oluşturdu. Ayrıca belediye tarafından düzenlenen vatandaşların ücretsiz olarak yararlandığı doğa yürüyüşlerinde yaylalar tercih ediliyor. . Sakaryalılar 8 ay boyunca hafta sonları bu yürüyüşlere katılarak yaylaların muhteşem güzelliklerini temaşa ediyor. Yayla yürüyüşlerine ilgi o kadar yoğunki, belediye taleplere yetişemiyor.

04 Eylül 2014 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NetGaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NetGaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Sakaryalılar, belediye başkanlarından memnun musunuz?