İçki satılan yerden kurban alınır mı?

Alkol satılan yerden alışveriş yapmak veya kurban almak dinen ve vicdânen uygun değildir.

Alkol satılan yerden alışveriş yapmak veya kurban almak dinen ve vicdânen uygun değildir. Meseleye Kurbanlık alıp alınamayacağından ziyade İçkili yerlerden alışveriş yapmanın hükmü açısından bakmak gerekir.

İslam’da İçkinin alım ve satımı haram olmakla birlikte içki satılan bir yerden alış-veriş yapılmayacağına dair dini bir hüküm yoktur. Diğer bir ifadeyle içki satılan bir marketten helâl ürün almak haram değildir.

Çünkü alınan ürün mubah olduktan ve alışverişin şartlarına riayet edildikten sonra söz konusu alışveriş sahihtir. Ürünün alındığı yerde İslâm’ın haram kıldığı başka malların da satılması söz konusu alışverişi fasid kılmaz.

İSLAM'IN GETİRDİĞİ PRENSİPLER

Ne var ki İslam’ın getirdiği bazı prensipler, Müslümanları haram malların satıldığı yerlerden alışveriş konusunda hassas davranmaya davet etmektedir.

Her şeyden önce içki veya İslam’ın haram kıldığı daha başka malların satıldığı bir yerden alışveriş yapan bir insan, iktisadi olarak oraya destek vermiş ve aynı zamanda günah işleyen ve şerre hizmet eden bir insana yardım etmiş olur. Hâlbuki Cenâb-ı Hak,“Siz iyilik etmek, fenalıktan sakınmak hususunda birbirinizle yardımlaşın, günah işlemek ve düşmanlıkta birbirinizi desteklemeyin.”(Mâide Sûresi, 5/2.) buyurmak suretiyle, Müslümanları günah işleyene yardım etmekten men etmiştir. Bu açıdan Müslümanların alışveriş yaptığı insanlara dikkat etmeleri ve harcadıkları paraların kimleri kalkındırdığını iyi hesap etmeleri gerekir.

İÇKİ SATAN GÜNAH İŞLİYOR DEMEKTİR

Öte yandan Müslümanlar iyiliği emredip kötülükten de menetmekle sorumludurlar. Zira Allah Resûlü (sallâllahu aleyhi ve sellem) Müslümanların kötülükler karşısında nasıl bir tavır takınmaları gerektiğini şu ifadeleriyle dile getirmiştir:“Sizden biriniz bir münker gördüğünüzde eliyle, gücü yetmezse diliyle, ona da muktedir olamazsa kalbiyle tavrını belli etsin. Bu sonuncusu imanın en zayıf mertebesidir.”(Müslim, Îman 78) İçki satan insan bir günah işliyor demektir.

TİCARET EN ÖNEMLİ SİLAH OLDU

Ticaretin önemli bir silah haline geldiği günümüzde, Müslümanların bunun şuurunda olmaları ve yaptıkları harcamalarla kimlere destek verdiklerini iyi bilmeleri gerekmektedir. Aslında haramların irtikâp edildiği yerlerle ilişkiyi kesme, onlara karşı yapılacak en iyi mücadele şeklidir. Çünkü içki sattığından dolayı belli bir kesimin kendisiyle alışveriş yapmadığını anlayan bir işletmeci zamanla zarar etmeye başlayacak ve durumunu bir kere daha gözden geçirmek zorunda kalacaktır.

ORADAN KURBAN ALMAK HARAMA YARDIMCI OLMAKTIR

İçkili bir marketten alışveriş yapan veya içki servisinin yapıldığı bir lokantadan yemek yiyen bir insanın doğrudan haram işlediği söylenemese bile, bu kişinin harama yardımcı olduğu ve emr-i bi’l-ma’uf nehy-i ani’l-münker vazifesini yerine getirmediği için mesul olacağı söylenebilir.

Bu açıdan Müslümanlar alternatifin söz konusu olduğu yerlerde muhakkak haram bir ürünün satılmadığı marketleri tercih etmeli ve mecbur kalmadıkça içki satılan marketlerden alışveriş yapmamalıdırlar.

BU YAZIDAN ÇIKARILACAK SONUÇ

Günümüzde birçok markette ve alışveriş merkezlerinde kurbanlık satışları ile ilgili kampanyalar yapılmakta. Bununla beraber ne yazık kiHelal Sertifikası alanbüyük şirketler,içki satışı yapanvedomuz eti satan, hatta bünyesine bir mescid açmayı bırakın,çalışanlarına namazı yasaklayanBüyük Marketler (Bu marketler sizce malum) ile anlaşıp kurban kesimi yapıyor.

Ey Müslümanlar!..artık uyanma zamanı gelmedi mi? bu zihniyete dur demek istiyorsak bunların ekmeğine yağ sürmeyelim. En büyük güçleri para olan bu zihniyete maddi destek vermeyelim.

Yüce Allah (c.c) en doğruyu bilen, hakkıyla hükmedendir... Selam ve dua ile...

26 Eylül 2014 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NetGaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NetGaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sakaryalılar, belediye başkanlarından memnun musunuz?