Tarihe Önem

Tespit edilen tarihi eser vasfındaki Osman Başkalyoncu’ya ait iki katlı ahşap evin restorasyon çalışmaları başladı.

Anıtlar Müdürlüğü tarafından Hendek’te tespit edilen tarihi eser vasfındaki Dereboğazı Mahallesi 1019 sokaktaki Osman Başkalyoncu’ya ait iki katlı ahşap evin restorasyon çalışmaları başladı.

Üç kardeş olduklarını söyleyen ve miras bölüşümünde baba evinin kardeşi Osman Başkalyoncu’ya düştüğünü söyleyen ağabey İsmail Başkalyoncu, “Ben 68 yaşındayım. Babamdan bizlere miras kalan evimizin yapım tarihini rahmetli babam bile bilmiyordu” diyerek evin yapım tarihinin eskiliğine vurgu yaptı. Baba evinin Anıtlar Yüksek Kurulunca tarihi eser kapsamına alınması neticesinde eve bir çivi çakamadıklarını, eski olması nedeni ile bazı bölümlerinin çürümeye yüz tuttuğunu bu nedenle evin oturulamaz bir hal aldığına dikkat çeken İsmail Başkalyoncu, “Yasal olarak evi yıkamıyoruz tek çıkar yol evi aslına uygun olarak restore edilmesi. Edindiğimiz bilgilere göre ev sahibi anıtlar yüksek kuruluna müracaat ediyor.

Gerekli yazışmaların ardından komisyon toplanıp restorasyon yapımı için maddi destek sağlıyor. Ancak bizim bekleme şansımız yok zira ev oturulamaz durumda bu nedenle kardeşim kendi imkanları ile evin restorasyon çalışmalarına başladı, inşallah bitince mükemmel bir eser meydana gelecek” dedi.

01 Eylül 2014 - Kültür & Sanat


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NetGaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NetGaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Sakaryalılar, belediye başkanlarından memnun musunuz?