SUBÜ'nün yeni kampüs hamlesi

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık’a konuk olan www.netgaste.com Genel Müdürü Necdet Başoğlu ve Editör Köşe Yazarı Hasan Coşkun merak edilenleri sordu.

Büyütmek için resme tıklayın

Yeni kurulan Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık üniversite ile ilgili merak edilenleri açıklarken önemli konulara da parmak bastı.

www.netgaste.com ailesinden Genel Müdür Necdet Başoğlu ve Editör-Köşe Yazarı Hasan Coşkun’un sorularını yanıtlayan Sarıbıyık içtenlikle üniversite ile ilgili konulara açıklık getirdi.

-SUBÜKampüs yeri neresi olacak?

Sarıbıyık;”Bu üniversite kurgulanırken, zamanın AK Pati Sakarya Milletvekili Prof. Dr. Mustafa İsen ile yaptığımız görüşmelerde, kendisi, ‘Bu üniversite alışılmışın dışında, rektör burada olmalı talebinde bulunmuştu. Rektör yardımcılarını biri Karasu’da, biri Erenler’de diğeri….’ önerisinde bulunmuştu.Türkiye’de bunun örneği yok çünkü. Üniversitenin kuruluşunda Rektörlük yeri yok..! Neden yok, çünkü her bir fakülte farklı bir ilçeye planlandı. Turizm Akyazı’ya, tarım Güney bölgesine planlanmış. Ferizli’ye lojistik ile ilgili fakülte planlanmış. Yüksek okul Kaynarca’ya, Spor Bilimleri Fakültesi Söğütlü’ye gidecek.

Nasıl gidecek? İşte bu yok…! Burada açık kapalı salonlar ve işin mali boyutu var. Nasıl olacak? Neyle olacak? İnanın hiç düşünülmemiş. Spor bilimleri üniversitelerin en rahat en farklı öğrencisidir. Bunlar bu ilçeye gittiğinde nasıl karşılanacak, nasıl okuyacak, hiç düşünülmemiş. Teknokent Arifiye’de, Turizm Fakültesi de Sapanca’da kurgulanıyor. Her bir ilçede meslek yüksek okulu var.

“Rektörlük nerede planlanabilir?”

Birkaç fakültenin bulunduğu geniş bir alanda kurgulanabilir. Mevcut olan fakültelerin birkaçını bir arada oluşturulabilinirse bir kampüs oluşturabilir. Nerede planlanabilir, bizim sahaya inmemiz de sorun oluşturmamalı. Mesela bizim sahaya inmemiz de sosyal programlı bir fakülte mesela iktisadi idari bilimler ve işletme fakültesi yani ben sadece Teknoloji Fakültesi ile mühendislik alanında sahaya iniyorum. Sahada sosyal programlar ile iniş yerimiz yok. Yabancı diller ile ilgili yabancı dilleryüksek okulu, dil öğretim merkezinin olduğu bir alanda planlanabilir. Kafamda netleşen bir şey yok.

Ancak şehir içinde değişik alternatiflerimiz var. Bunun ile ilgili de kanun belirleyicilerin kimler olacağını belirlemiş.

İllin valisi, Büyükşehir Belediye Başkanı, Rektör, Şehircilik İl Müdürü, Şehircilik Bakan Yardımcısı, YÖK’ten oluşan bir komisyon oluşturulur, karar verir. Karar bir kişiye bırakılmıyor.

Burada farklı bir taraf da var. Siyasiler farklı yerlere çekmek isteyebilir, belediye başkanları keza aynı.

“Kampüssüz Üniversite olmaz”

Rektör Sarıbıyık, Benim kafamda oluşan şu. Ben kampüssüz üniversite olacağına inanmıyorum. Bununla ilgili alternatif olarak değişik teklifler var. Kuruluş aşaması sonrasında bir kez Sayın Mustafa İsen Beni arayarak, “Rektörlüğü Erenler İlçesi’ne söz verdiklerini dile getirdi.

Ben de kendilerine, ‘İyi de efendim neresine, nereye kurulacak?’ dedim. Çünkü, Rektörlük kurumuş bana acil yer lazım, ama yer yok.

“Verirse, olursa ile Rektörlük olmaz”

Rektör Sarıbıyık, Erenler Belediye Başkanı Cavit Öztürk’ün kendilerini Erenler’e davet ettiğini ancak, yer gösterme konusunda ise, “Et-balık taşınırsa, Büyükşehir Hal Binasını verirse, Çıraklık Eğitim Merkezi’ni başka yere alırsak, FETÖ’ den boşaltılan okul yerini başka yere alırsak’ ifadelerinde bulunmuştu. Yani biz taşınacağımız yerin hazır olması gerekli. Böyle olursa, olmasa ile rektörlük inşa edilmez ki.

Başkan Öztürk’e konunun önemini anlattıkça kendisi, ‘eski belediyenin yerini vereyim. Ama Halk Eğitim oradan çıkarsa’ dedi. Ben de kendisine, apartman dairesinde rektörlük olmaz, yeni Erenler Belediye Binasını işaret edince, Başkan Öztürk, ‘orası olmaz’ demekle yetindi.

Palmiye Caddesi üzerinde yeni FETÖ’ye ait bir bina var, orayı istedik. Ancak oranın da Kayyum’da olduğu ve aylık 40 bin lira kira karşılığında verileceğinin söylenmesi üzerine bütçesi olmayan biz yine burada kala kaldık.

Halen Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nden destek alıyoruz, sağ olsunlar.

“Makine, elektrik, inşaat ve gıda mühendislerine ihtiyaç var”

Sarıbıyık her söylentinin doğru olmadığını dile getirerek, kamudan bize geçmek isteyen makine, elektrik, inşaat, gıda mühendislerine avukata ihtiyacımız var. Buyursunlar gelsinler.

Özlük haklarındaki büyük fark nedeni ile kamudan bize geçiş konusunda birçok kişi gelmek istemiyor. Belediyeden de adam istedik ancak gelmiyorlar.

-Giriş kapısı ne olacak?

Sarıbıyık, Bizim giriş kapısı ile ilgili bir ön yargımız yok. Sıkıntı da yok. Sakarya Üniversitenin tabelaları mavi, biz de yeşil olarak yapalım dedik. O şekilde böyle yaptık. Tabelayı sorun olarak görmüyoruz.

-Ayrışma doğru mu?

SAÜ ile SUBÜ yemekhanesinin ayrışması konusunda da Rektör Sarıbıyık,

Bizim bu konuda sorunumuz yok. Ancak SAÜ’ye yemek veren firma yetkilileri, ‘Ben Sakarya Üniversitesi’ne karşı sorumluyum, Sakarya uygulamalı Bilimler Üniversitesi’ne karşı sorumluluğum yoktur’ dedi.

Biz de dedik ki, ‘Sen bu ihaleye girerken, biz vardık, şimdi ne oldu’ dedik. Firma ısrarla,

‘Hayır, yok veremem’ deyip kestirdi.

“Zarar ediyorum vermeyeceğim”

Biz ısrarla SAÜ’den ayrılmayız, yani ek bir yük getirmedik, bizi neden dışlıyorsun ki dedik. 90 Bin öğrenci zaten vardı’ dedik.

Firma yetkilisi, ‘Hayır veremem. Zaten zarar ediyorum vermem mümkün değil’ diyerek kestirip attı.

Biz neden zarar ettiğini sorduğumuzda yetkili;”Ben Meslek Yüksek Okulu’dan zarar ediyorum’ dedi. Biz de kendisine, ‘Kap başına 4 lira 10 kuruş zam verelim’ dedik.

Yani Meslek Yüksek Okullarında biz yemeği 10 Liraya çıkardık. Daha ne yapabilirdim. Ama Firma yetkilisi, ben MYO’na 15 liradan aşağı yemek veremem’ dedi kesti attı.

Biz yine ısrarla yetkiliyi aradık, ‘Yapma etme dedik’, adam ısrarla,’Veremem’ dedi kesti attı.

Ardından biz ihaleye çıktı. 7.50’ den ihaleyi yaptık. Bu şekilde tatlıya bağlandı konu. Bunun 2.75 Lirası öğrenci tarafından veriliyor, kalanını biz karşılıyoruz.

-SUBÜ Personel dağılımı nasıl?

Bizim akademik olarak 450 akademik personelimiz var. 150 ‘de idari personelimiz var. AK Parti Sakarya eski Milletvekili ve Bilim Sanayi Teknoloji eski Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Hasan Ali Çelik’ de bünyemizde göreve başladı.

07 Şubat 2019 - Medya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NetGaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NetGaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (532) 066 06 61
Reklam bilgi