Sakarya Büyükşehir kaçıncı sırada?

Hazine ve Maliye Bakanlığının verilerine göre, en çok borcu olan belediyeler listesinde Kocaeli birinci, Adana ikinci ve Muğla Büyükşehir Belediyesi üçüncü sırayı aldı. Peki, Ya Sakarya?

Hazine ve Maliye Bakanlığı, en çok borcu olan belediyeleri açıkladı. Bakanlığın verilerine göre en çok borcu olan belediyelerden,

6 milyar 66 milyon lira ile Kocaeli Büyükşehir Belediyesi oldu.

Kocaeli'yi sırasıyla Adana ve Muğla belediyeleri takip etti.

Belediyelerinborcu 11 Milyar 471 Milyon

Belediyelerin Hazine ve Maliye Bakanlığı'a borçları git gide artıyor.

Bakanlığın verilerine göre, Mart ayı itibarıyla belediyelerin ve bağlı idarelerin toplam borç tutarının 11 milyar 741 milyon liraya ulaştığı açıklandı.

135 milyon liralık borcun vadesi geçerken 8 milyar 683 milyonu anapara, 2 milyar 922 milyonu diğer olmak üzere 11 milyar 605 milyon liralık borcun vadesi henüz gelmedi.

Birgün'de yer alan habere göre; en borçlu belediye 6 milyar 66 milyon lira ile AK Partili Kocaeli Büyükşehir Belediyesi olurken bunu 1 milyar 99 milyon lira ile MHP'li Adana Büyükşehir Belediyesi izledi. Borçlu belediyeler sıralamasında üçüncü sırada 655 milyon liralık borçla CHP'nin Muğla Büyükşehir Belediyesi'nin Su ve Kanalizasyon İdaresi yer aldı.

Sakarya Büyükşehir’in borcu ne kadar?

Sakarya’nın da yer aldığı, "En borçlu belediyeler ve bağlı idareler" sıralamasına giren diğer belediyeler şöyle:

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi GASKİ (AK Parti) 426 milyon TL

Sakarya Büyükşehir Belediyesi (AK Parti) 423 milyon TL

Bursa Büyükşehir Belediyesi (AK Parti) 359 milyon TL

Ankara Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (AK Parti) 243 milyon TL

Antalya Büyükşehir Belediyesi (AK Parti) 208 milyon TL

Daha önceki yıllarda en borçlu belediyeler sıralamasında 1 Milyar 350 Milyon Lira ile ilk üçte yer aldığı söylenen Sakarya Büyükşehir Belediyesi’ni borcunun üçte bire düşerek 423 Milyon olduğu gözlemlendi.

23 Mart 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NetGaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NetGaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (532) 366 43 74
Reklam bilgi