Parayla AB Vatandaşlığı Alın Geleceğinize Yön Verin I EUPorto

AB vatandaşlığı yatırım yaparak sonradan da kazanılabilir. Tüm Türk vatandaşların yatırımla AB vatandaşlığı hakkı kazanması, Avrupa Parlamentosu’nun onayladığı Portekiz Golden Visa programı ile olabilmektedir.

+5
Haber albümü için resme tıklayın

AB vatandaşlığı yatırım yaparak sonradan da kazanılabilir. Tüm Türk vatandaşların yatırımla AB vatandaşlığı hakkı kazanması, Avrupa Parlamentosu’nun onayladığı Portekiz Golden Visa programı ile olabilmektedir. 

Portekiz Golden Visa programı, 8 Ekim 2012'de Portekiz Parlamentosu onayı ile yasalaşmış ve hemen sonrası yürürlüğe girmiştir. Bu programa başvuruda bulunanlar Schengen bölgesinde vizesiz dolaşıma sahip olur ve beş yıl sonra ise Portekiz Vatandaşlığı, dolayısıyla AB vatandaşlığı edinebilir. Portekiz Golden Visa, Avrupa Birliği komisyonu denetiminde olduğu için son derece güvenilirdir.

Portekiz parlamentosunda yasalaştığı için de programa katılanlar ilerde hak mağduriyeti yaşaması hukuken mümkün değildir. Portekiz hükümetince verilen bu yasal güvence, Portekiz'i ön plana çıkarmakta, hedefi AB vatandaşlığı olan tüm TC yatırımcıların güven içinde karar vermesini sağlamaktadır. Programa katılanlara 5. yıldan sonra Vatandaşlık başvurularının önü 3 Ekim tarihli 37/81 no’lu Yabancılar Yasasına dayanır.

AB vatandaşlığının yatırım yolu ile kazanılabilmesi için aranan şartlar ve uyulması gereken usuller bulunmaktadır.

Yatırım Yoluyla AB Vatandaşlığı Kazanabilmek İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

3 Ekim tarihli 37/81 no’lu Yabancılar Yasasına maddesinde yer alan şartları taşıyanlar yatırım yoluyla Portekiz vatandaşlığı yani AB vatandaşlığı kazanabileceklerdir.

Yatırım yoluyla AB vatandaşlığının kazanılmasını sağlayan şartlar şu şekildedir:

  1. Portekiz’de Lizbon, Porto ve sahil bandındaki büyük şehirlerden en az 500.000 Euro tutarında gayrimenkul yatırımı yapmak, ancak 2022’den sonra alınacak gayrimenkuller turistik lisansa sahip olmalıdır.
  2. Portekiz’in nüfus yoğunluğu düşük bir bölgesinden ise 400.000 Euro’luk bir gayrimenkul yatırımı yaparak
  3. Lizbon, Porto ve Algarve gibi büyük şehirlerden 350.000 Euro’luk bir gayrimenkul yatırımı yaparak. İndirimli 350.000 Euro seçeneğinden faydalanabilmek için alınacak evin kentsel dönüşüm alanında bulunması veya 30 yaşından büyük olması gereklidir. Yenileme masrafı bu bedele dâhildir. 2022’den sonra alınacak gayrimenkuller turistik lisansa sahip olmalıdır.
  4. Portekiz’in nüfus yoğunluğu düşük bir bölgesinden ise 280.000 Euro’luk bir gayrimenkul yatırımı yaparak. İndirimli 280.000 Euro seçeneğinden faydalanabilmek için alınacak evin kentsel dönüşüm alanında bulunması veya 30 yaşından büyük olması gereklidir. Yenileme masrafı bu bedele dâhildir.
  5. Anapara korumalı Portekiz yatırım fonlarından 500.000’luk alım yapmak.

Ayrıca belirtmek gerekir ki yukarıda belirtilmiş olan tutarlar 1 Ocak 2022’den itibaren güncellenmiş miktarlardır.

Yatırım Yoluyla AB Vatandaşlığını Kazanabilmek İçin Yapılacak Yatırımların Lizbon, Porto Gibi Büyük Şehirlere Yapılması Mümkün Müdür?

2022 yılından itibaren de Golden Visa yatırımcıları AB vatandaşlığı almak için gayrimenkul yatırımlarını Lizbon, Porto, Algarve gibi sahil bandında yaparak gerçekleştirebilmektedir. Yani AB vatandaşlığını kazanabilmek için yapılacak olan yatırımlar hala büyük şehirlerden yapılabilmektedir.

Yatırım Yoluyla AB Vatandaşlığını Kazanmak İçin Şartları Sağlamak Yeterli Midir?

Yatırım yoluyla AB vatandaşlığının kazanılması şartların sağlanması koşuluyla mümkündür. Bu yolla AB vatandaşlığının kazanılabilmesi için şu şartların yerine getirilmesi gerekir.

1. Yılda minimum 7 gün veya her iki senede 14 gün Portekiz’de konaklayarak 5 yılın tamamlanmış olması,

2. Başvuru sahibinin Portekiz’de minimum 280.000 Euro değerinde gayrimenkul yatırımını hâlâ elden çıkarmamış olması,

3. Adli sicil kayıtlarının temiz olmalı

4. Başlangıç seviyesi olarak adlandırılan A2 düzeyinde Portekizce dil testinde geçer not almış olmak

Yatırım Yoluyla AB Vatandaşlığının Kazanılması İçin Nasıl Bir Yol İzlenmelidir?

Yatırım yoluyla AB vatandaşlığının kazanılabilmesi için:

İlk olarak AB vatandaşlığı için Portekiz’de belirtilen yatırım şartlarından birinin yerine getirilmesi gerekmektedir. Minimum yatırım şartı 280.000 Euro’luk gayrimenkul alımı ile ab vatandaşı olmanın avantajları tüm aile fertlerince elde edilir.

Ya da Portekiz Golden Visa programına katılanlar 5 yıl sonra, 4 Temmuz 2007 tarihli 23/2007 numaralı yabancılar yasasına dayanarak süresiz oturum hakkı da elde edebilir. Portekiz en kolay AB vatandaşlığı veren bir programa sahip olduğundan, tüm TC vatandaşları bu avantajlarından faydalanabilir. Böylece ab vatandaşlığı hakları tüm aile fertlerince edinilir.

Yatırım Yoluyla AB Vatandaşlığını Kazanmak İçin Nereye Başvuru Yapılabilir?

Yapılan gayrimenkul yatırımı veya yatırım fonu alımı sonrası Portekiz’de yılda sadece 7 gün ikamet ederek ve gerekli belgeleri de hazırlayarak 5 yıl sonra Portekiz’de AB vatandaşlığı başvuru işlemleri başlatılabilir. Bunun için AB vatandaşlık uzmanı EUPorto yetkililerini arayabilir ve ab vatandaşlığı avantajları konusunda kendilerinden ücretsiz danışmanlık alabilirsiniz.

Yatırım Yoluyla AB Vatandaşlığını Kazanmak İsteyen TC Vatandaşları Aile Bireyleri Adına da Başvuruda Bulunabilir mi?

Yatırım yoluyla AB vatandaşlığı için yatırımcı eşi, ebeveynleri ve 25 yaş altındaki çocukları için de AB vatandaşlığını kazanmaları için başvuruda bulunabilir. Bu durumda başvuru sahibinin ek bir yatırım yapmasına gerek yoktur. Yani yatırım yoluyla AB vatandaşlığı kazanmak isteyen tüm TC vatandaşları, aile bireyleri için de başvuru yapmak istediğinde, aile bireylerinin de yılda 7 gün Portekiz’de bulunması gerekmektedir. Başvuru sahibine ve aile bireylerine AB vatandaşlık başvurusunda bulunma imkânı verilmektedir. AB vatandaşlığı veren ülkeler arasında Portekiz’in bu kadar popüler olmasının nedenlerinden biri de aile fertleri için ek bir yatırım şartı aramamasıdır.

Yatırımla ab vatandaşı olmanın avantajları nelerdir?

AB ülkelerinde yaşayabilir, çalışabilir ve eğitim alınabilir. Golden Visa sahipleri Portekiz vatandaşlık onayından önce veya sonra Portekiz’de sürekli olarak ikamet etmelerine gerek yoktur.

Portekiz vatandaşlığı, Schengen Bölgesine sınırsız seyahati ve Amerika, Kanada, Ortadoğu, Afrika, Asya ve Kuzey, Orta ve Güney Amerika’daki ülkeler dâhil vize muafiyeti gibi Avrupa Birliği'nin tüm avantajlarını sunar. Böylece 188 ülkeye vizesiz seyahat edilebilir.

Tüm aile fertleriniz için daha iyi bir yaşam kalitesi sunar. Portekiz, Avrupa’nın diğer ülkeleriyle karşılaştırıldığında yaşam maliyetleri daha düşük olan dünyanın en güvenli dördüncü ülkesidir. Portekiz’de birçok kültür barış ve uyum içinde yaşar. Yıl boyunca güneşli ve sıcak bir iklime sahiptir. Yüksek gelire sahip İngilizlerin, Amerikalıların ve Avrupalıların tercih ettiği bir seyahat rotasıdır.

Golden Visa yatırımcısının çocukları için daha iyi bir eğitim ve kariyer fırsatı sunar. Portekiz’de devlet okulları ve özel okullar olarak iki farklı seçenek vardır. Portekiz vatandaşlığını yani AB vatandaşlığını aldıktan sonra çocuklarınız diledikleri AB ülkesinde istedikleri bölümlerde o ülkenin vatandaşıymışcasına eğitim alabilirler.

AB Vatandaşlığı Nedir ve Yatırım Yoluyla AB Vatandaşlığını Kazanmak İçin Yapılan Başvuru Hangi Kurum Tarafından Değerlendirilmektedir?

AB vatandaşlığı nedir sorusunun yanıtı 7 Şubat 1992 tarihinde Maastricht Antlaşması'yla verilmiştir. Avrupa Birliği'ne üye olan ülkelerin vatandaşlarının ulusal kimliklerine ek olarak sulunmuş olup ve tüm bireylere özel haklar sunar. Bu özel haklardan bazıları şunlardır:

  1. Kimliği nedeniyle bir ayrımcılığa uğramama güvencesi
  2. Avrupa Birliği’nin herhangi bir ülkesinde çalışabilme, oturabilme ve okuyabilme hakkı
  3. Üye ülkelerde seçimlere katılabilme ve oy kullanabilme hakkı
  4. Avrupa Birliği üyesi olmayan bir ülkedeyken olağanüstü bir durumda herhangi bir üye ülkenin konsolosluğuna sığınabilme

Golden Visa yatırımcılarının yapmış olduğu Portekiz Vatandaşlık yani AB vatandaşlık başvurusu Portekiz İçişleri bakanlığına yapılır.

Yatırım Yoluyla AB Vatandaşlığını Kazanmak İsteyen Kişi Başvuru İşlemlerini Bizzat Avukatla Yapmak Zorunda Mıdır?

Hayır, AB vatandaşlık başvurusu için gerekli bilgi ve belgeler başvuru sahibi tarafından şahsen hazırlanabilir ve başvuru kişisel olarak yapılabilir. Ancak bu süreçle bizzat ilgilenemeyecekseniz AB vatandaşlık başvuru işlemlerini avukatınıza vereceğiniz bir vekâletname ile uzaktan sonuçlandırabilirsiniz.

Yatırım Yoluyla AB Vatandaşlığını Kazanmak İçin Yapılan Başvuru Ne Kadar Sürede Sonuçlandırılır?

Portekiz yani AB vatandaşlık başvurusunun sonuçlanma süresi yaklaşık 12-18 ay sürmektedir.

AB Vatandaşları Hangi Ülkelere Vizesiz Gidebilir?

Portekiz pasaportu dünyanın en güçlü altıncı pasaportudur. Portekiz pasaportuyla yani AB pasaportuyla vizesiz seyahat edilebilen ülkelerin listesi aşağıdadır.

EUPorto olarak Türkiye’deki iş ve aile düzeninizi bozmadan yatırım yoluyla elde edilen AB vatandaşlığının çok önemli olduğuna inanıyoruz. 280.000 Euro ile Portekiz’den alınacak bir gayrimenkul yatırımıyla AB vatandaşı olabilir ve neredeyse tüm dünyaya vizesiz seyahat edebilirsiniz.

EUPorto: Biz Kimiz ve Sizin İçin Ne Yapıyoruz?

EUPorto, Portekiz Golden Visa yatırımcılarıyla güvene dayalı ilişkinin esas alındığı bir danışmanlık firmasıdır. Sadece Portekiz’deki kurumsal ve gayrimenkul alanında uzman hukuk firmalarının onayından geçen gayrimenkul fırsatlarını yatırımcılara sunar, AB vatandaşlık başvurularını tek merkezden yürütür. Bu nedenle, yatırımcılarının hedef ve beklentilerine uyan en güvenli gayrimenkulleri ve yatırım fonlarını önerir. Yatırım seçeneklerini filtreleyerek yatırımcının menfaatini ön planda tutar.

Özetle EUPorto, Golden Visa piyasasındaki danışmanlık firmalarından farklı olarak yatırımcılarına bir emlakçı gibi piyasadaki tüm gayrimenkul projelerini portföyüne alıp listeler halinde sunmaz. Riskli gayrimenkul projelerine yönlendirmez, tam tersine yatırımcılarının yatırımlarını koruyan, Portekiz yasalarının izin verdiği doğru uygulamalarla tüm Portekiz oturma izni sürecini tek muhatap olarak yönetir.

Sadece Portekiz vatandaşlığı yani AB Vatandaşlığı konusunda uzman EUPorto, doğuştan Portekizli-Türk olması sebebiyle lokal bilgi ve piyasa hakimiyetine sahiptir. Lizbon ve civarı, Porto ve Algarve bölgesinde en verimli ve güvenli gayrimenkul seçeneklerini sunar. Portekiz oturma izni kapsamındaki tüm yatırım türleri ve kategorilerinde zengin bir portföye sahiptir. Minimum 280.000, 350.000, 400.000 ve 500.000 Euro tutarında getiri sağlayan gayrimenkul ve anapara korumalı/teminatlı Portekiz yatırım fonları sunar. Butik bir danışmanlık hizmetiyle yatırımcının hedefine yönelik en verimli ve güvenli seçenekler üzerinden yatırımcının tercih yapmasında destek olur. Golden Visa ile AB vatandaşlık sürecinde operasyonel kapsamda A’dan Z’ye işlemleri koordine eder. Bilgi ve iletişim için: www.euporto.com adresini ziyaret edebilir, Instagram ve Facebook’ta euportocom hesabını takip edebilirsiniz. Tel: +90 212 302 90 40.

21 Eyl 2022 - 12:10 Sakarya/ Adapazari- Dünyagöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NetGaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NetGaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler NetGaste editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı NetGaste değil haberi geçen ajanstır.