SAÜ'den Yüksek Öğretimde Kalite Konferansı

26-27 Temmuz 2022 tarihlerinde Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen Yüksek Öğretimde Kalite Konferansı (IQC) ile Uluslararası Eğitim Teknolojileri Konferansı (IETC) katılımcılardan yoğun ilgi gördü.

+1
Haber albümü için resme tıklayın

Sakarya Üniversitesi, Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa ve Kocaeli Sağlık ve Teknoloji Üniversitelerinin iş birliği ile düzenlenen yüz yüze ve online olarak gerçekleştirilen konferaslara yerli ve yabancı bilim insanları katıldı.

Konferansın açılış programında konuşan Kıbrıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil Nadiri konferansa ev sahipliği yapmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirterek uluslararası çapta gerçekleştirilen konferansta sunulan bildirilerin gerek yükseköğretimde kalite çalışmalarına gerekse eğitim teknolojilerindeki yeni gelişmelere ışık tutacağını söyledi. Konferansın ilk gününde Yükseköğretim Kalite Kurulu eski Başkanı ve Kocaeli Sağlık ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas “Yükseköğretimde Kalite” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi.

Prof. Dr. Elmas Türk Yükseköğretim Sisteminde kalite konusunda önemli adımların atıldığına dikkat çekerek şunları söyledi.”Dünyada değişim her zaman vardır. Ancak son yıllara kadar değişim insan uyumu ile paralel giderken günümüzde gelişim hızı artmakta insan uyumu zorlaşmaktadır.

Bu açığı kapatmanın çaresi her bireyin iletişim, analitik düşünme, eleştirel düşünme, inovasyon, aktif öğrenme ve dijital yetkinliklere sahip olmasıdır. Bunu sağlamak için üniversite eğitim programları ilgili birime ait temel derslerin yanında başka disiplinlerden ders sertifika mikrokrediinformal eğitim gibi derslilerden ve yerinde uygulamalardan oluşan esnek modele dönüşmesidir. Ayrıca günümüzde yönetim yerine bilişim destekli çevik liderlik esas olmalı esnek stratejik planlarla kolay dönüşebilen basit sistemler kurulmalıdır.”

Konferansa çağrılı konuşmacı olarak katılan Çankaya Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Buket Akkoyunlu “Yükseköğretimde çevrim içi ders tasarımında kalitegüvencesi” başlıklı konuşmasında “COVID 19, çevrimiçi öğrenmede kalite süreçlerinin önemini ve aciliyetini ortaya koyarak çevrimiçi öğrenme ortamlarda kalite ve kalite güvencesini bazen göz ardı ettiğimizi ortaya koydu” dedi.

Çevrimiçi öğrenmenin başarısı veya başarısızlığı, büyük ölçüde bileşenlerinin kalitesine bağlı olduğunu belirten Prof. Dr. Akkoyunlu çevrimiçi öğrenmede öğretim tasarımının önemli olduğunu, tasarım sürecinde öğretim tasarımcıları ile iş birliğinin kalite güvence süreçlerini olumlu yönde etkileyeceğini belirtti.

Konferansa çağrılı konuşmacı olarak katılan Ohio Üniversitesi’nden Prof. Dr. Douglas Franklin Amaçtan sapma: Akademi üzerindeki eğilimler ve baskılar , Ohio Üniversitesi’nden Prof. Dr. Teresa Franklin Eğitim Kalitesi 4.0 Endüstri 5.0 ile buluşması Yüksek Öğrenim için Ne Anlama Geliyor?, George Washington Üniversitesinden Prof. Dr. Susan CoppDers Tasarımının Mimarisi: Çevrimiçi Dersler Oluşturmak için Öğretim Tasarımının Yapı Taşını Kullanma,ABD CEO &FounderifInstancyInc’den Prof. Dr. Badrul KHANYeni Normal'de Karma Öğrenme, ABD Georgia Teknoloji Enstitüsü’nden Prof. Dr. Steve HARMONPandemi Sonrası Üniversitelerin Değişen Rolü, Portekiz Coimbra Üniversitesi’nden Prof. Dr. Carlos Francisco De Sousa REIS 21. Yüzyıl İçin İki Temel Yetkinlik: Tamamlayıcılıkta Yaratıcılık ve Eleştirel Düşünme, Üsküdar Universitesinden Doç. Dr. Aylin Tutgun Ünal “Metaverse eğitimi nasıl değiştirecek?”, Malezya Sains Üniversitesi’nden Prof. Dr. Rozhan M. IDRUS Küresel Sınıfın Yükselişi: Covid'den Bir Hediyebaşlıklarında sunumlar gerçekleştirdiler.
 
UKÜ’de iki gün süren konferansta ayrıca öğretmenlere yönelik uzmanlar tarafından workshoplar da gerçekleştirildi.

29 Tem 2022 - 12:18 Sakarya/ Serdivan- Eğitimgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NetGaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NetGaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler NetGaste editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı NetGaste değil haberi geçen ajanstır.