Milli Eğitim Müdürü Savaşçı'dan, öğrenme haftası açılış konuşması

Sakarya İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşcı 2022 yılı hayat boyu öğrenme haftası açılışında uzun bir konuşma yaptı.

İl Milli Eğitim Müdürü Savaşçının konuşması şu şekilde;

Hayat Boyu Öğrenme Haftası açılış programına hoş geldiniz. Bu programın, ayrıca hafta boyunca tüm kurumlarımızda yürütülecek tüm etkinliklerin şehrimize güzellikler katması, hayırlara vesile olması temennisiyle sizleri saygıyla, muhabbetle selamlıyorum.

Konuşmamın hemen başında gayretli çalışmalarına yakinen şahit olduğumuz, yakın zamanda kaybettiğimiz Adapazarı Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Abdülvahit Uygar’a Yüce Rabbim’den rahmet, camiamıza baş sağlığı diliyorum. Mekânı cennet olsun inşallah…

Bilginin her geçen gün yeni bir değer ve anlam kazandığı, öğrenme alanlarının değişerek çoğaldığı günümüzde, istihdamdaki gelişmeler, yeni öğrenme ve öğretme yaklaşımlarını beraberinde getirmiştir.. Baş döndürücü bir hızla değişen, gelişen dünyamızda çağın ve yeni zamanların ihtiyaç duyduğu alanlarda iş gücü potansiyeli ancak ve ancak eğitimle karşılanabilir. Toplumun bu hıza ayak uydurabilmesi ancak eğitimle sağlanabilir. Hayat boyu öğrenme, bu yönüyle çok önemli ve değerlidir.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ifadesiyle “İnancımız bize beşikten mezara kadar ilim öğrenmeyi, ilim tahsil etmeyi emrediyor. İlim yolculuğu sadece okulla sınırlı olmayan, son nefesimize kadar süren uzun bir yolculuktur. Modern dünyada buna hayat boyu öğrenme diyorlar."
Öğrenme, hayatımızın bütün alanlarında, talep edenlerin talep ettikleri her yerde ve her yaşta vardır. Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğümüzün “Hayata mutlu bireyler hazırlamak için her zaman, her yerde, herkes için eğitim” vizyonunu tüm belediyelerimiz, sivil toplum örgütlerimiz, diğer kurum ve kuruluşlarımız, muhtarlarımız ile iş birliği içerisinde gerçekleştiriyor, tüm vatandaşlarımızın eğitime erişimini kolaylaştırmaya, eğitim ihtiyaçlarını karşılamaya, hayat boyu öğrenmelerini sağlamaya çalışıyoruz.
Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğümüze bağlı halk eğitimi merkezlerimizde toplumun ilgi ve ihtiyaçları doğrultusunda yürütülen kurslar 73 farklı alanda 3.812 farklı kurs programı olarak çok büyük bir çeşitlilikle karşımıza çıkmaktadır. Kişisel gelişim alanlarından el sanatlarına, çevre duyarlılığı kazandırmaktan geri dönüşüm uygulamalarına, yabancı dillerden geleneksel sanatlarımıza kadar tüm alanlarda hayat boyu öğreniyoruz. Öğrenirken aynı zamanda milli birlik ve bütünlük içinde iktisadî, sosyal ve kültürel kalkınmayı destekliyor, hızlandırıyor, bizi biz yapan tüm değerleri, kültürümüzü yaşıyor ve yaşatıyoruz.

Sayın valimizin
himayelerinde, eğitimin tüm alanlarında olduğu gibi vatandaşlarımızın hayat boyu öğrenme anlayışını içselleştirmesi, bir yaşam tarzı haline getirmesi için var gücümüzle çalışıyoruz. Bunun somut bir göstergesi olarak il genelinde faaliyet gösteren 17 halk eğitimi merkezimizde 2022 yılında mayıs sonu itibarıyla 5.095 kurs açılmış olup, bu kurslara toplam 101.931 kursiyer katılmıştır ki 2021 yılının tamamında ulaşılan kursiyer sayısının 10.000 fazlasına ilk 5 ayın sonunda ulaşılmıştır. Bakanlığımızın 2022 yılı kursiyer hedefi 10 milyon iken ilimizin 2022 yılı kursiyer hedefi 150.000 olarak belirlenmişti. Bu kursiyer sayısı ile 5 ayda il nüfusumuzun %9,60’ına ulaşmanın; ülke çapında da nüfusa ulaşma bakımından çok iyi bir yerde olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu noktada yıllık kursiyer hedeflerimizin çok daha üstüne çıkacağımıza, niceliğin yanında nitelik açısından da kurumlarımızda çok daha güzel işler yapılacağına dair inancım sonsuzdur.
Bu vesileyle ilimizde yürütülen hayat boyu öğrenme faaliyetlerinin vatandaşlarımıza ulaştırılmasında, bu anlayışın yaygınlaştırılmasında emek veren, çaba gösteren yöneticilerimizi, öğretmenlerimizi, usta öğreticilerimizi, kursiyerlerimizi tebrik ediyorum.

Hafta boyunca hatta bu faaliyetler takvim mefhumu olmaksızın yürütüldüğünden yıl boyunca il çapında gerçekleştirilecek etkinliklerde hayat boyu öğrenme camiasına muvaffakiyetler diliyorum. Tüm öğrencilerimizi, velilerimizi, halkımızı ilgi ve ihtiyaçları doğrultusunda bu faaliyetlerin içerisinde yer almaya davet ediyorum. Tüm katılımcılara, hassaten bu programın ve serginin vücuda gelmesinde emek veren herkese teşekkür ediyorum...

01 Haz 2022 - 11:21 Sakarya/ Adapazari- Eğitimgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NetGaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NetGaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler NetGaste editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı NetGaste değil haberi geçen ajanstır.