Çerkes Soykırımı

Karadeniz sahi bu kadar kara oldu mu hiç ne dersiniz.? Sürgün ve Soykırım yılların da ki gibi.. Evet insan okuduklarını masal duyduklarını hikâye adı...

Karadeniz sahi bu kadar kara oldu mu hiç ne dersiniz.?

Sürgün ve Soykırım yılların da ki gibi..

Evet insan okuduklarını masal duyduklarını hikâye adı veriyor.

Oysa yaşanmış acı ötesi vahşet sömürgesi.

Maalesef Kafkasya Türkleri sürgünün soykırımın en acı geçmiş tablosudur.

Bazı filmlere kitaplara ev sahipliği eden Çerkes sürgünü soykırımı..

Rus Çarının ve generallerin acımasız vahşeti..

Siz hiç kendinizi yaşananların yerinde olabileceğinizi düşündünüz mü?

Sanmıyorum.

Bir hikaye masal dinler gibi dinlediğimiz okuduğumuz seyreytigimiz,

Kitaplar filmler acı bir gerçek.

Tam bilinmese de elde ettiğimiz veriler, Çerkeslerin,

Rus yönetimi ve askerleri tarafından, 

Çerkes Sürgünü ya da Çerkes Soykırımı Çerkesler tarafından Tsitsekun yani..  "Vahşi katliam"olarak da bilinir,  Rusya'nın Çerkesya'yı işgalinin ardından,

21 Mayıs 1864 tarihinden sonra yoğunlaşmak üzere, 

Rus İmparatorluğu tarafından Çerkes  halkına gerçekleştirilen toplu katliam, etnik temizlik, tehcir, ve sürgün olarak adlandırıldı. Nasıl bir vahşetle yüz yüze kaldıklarını Rus askerlerinin içinde vicdanlı olanlar bile utanarak ağlayarak korkarak dile getirmişlerdir.

Gelin görün ki hiç bir şey bu vahşeti yaşayanlara engel olamamıştır.

Rus askerlerinin, hamile kadınların karnını yararak içindeki bebeği çıkarmak gibi çeşitli pek çok yöntemleri kendini eğlendirmek için kullandığı kayıtlara geçmiştir. 

Grigory Zass gibi bazı Rus generalleri,

Çerkeslerin katlinin ve bilimsel deneylerde kullanımının serbest olması gerektiğini savunuyordu.

O denli vahşetten bahsediyoruz.

Soykırım sonrasında Çerkesya'da kalan Çerkes nüfusu.

Soykırımdan sonra sadece bataklıklarda ve mağaralarda saklanan, nadir de olsa Ruslarla antlaşma yapabilen Çerkesler hayatta kalmıştır. Kuzey Kafkasyalılar bölgesinin yerli halkı olan Çerkesler, baştan sona etnik temizlikten geçirildi ve vatanlarından sürüldü.

Soykırımın ana hedefi, Çerkeslerin (Adığelerin) yok edilmesi olsa da olaylardan birçok Türk topluluğu etkilenmiştir. 

Bilimsel olarak Kafkasya’dan sürülenlerin %87 si Adige Çerkeslerdir,

Diğer kalan 13 lük kısım Oset Abhaz Abazin İnguş Çeçen Noğay Türkleri Kumuk Türkleri ve Karaçay Türkleridir.!!

Ve tabi tüm Müslüman Kafkasya toplulukları da etkilenmiştir.

Tam olarak kaç kişinin etkilendiği bilinmese de, araştırmacılar Çerkes nüfusunun bu oranlar göz önüne alınarak etkilenen kişi sayısı tahmini olarak 800.000 ile 1.500.000 arasında kabul edilir.

Rus milliyetçileri, her yıl 21 Mayıs'ta Rus İmparatorluğu'nun Kafkasya işgalinin sona erdiği "kutsal bir fetih günü" olarak gördükleri günü kutlamaya devam etmektedirler.

Bunu kınayan Çerkesler, bu kadar kanlı ve soykırım ile sonuçlanan bir savaşın kutlanmasının insanlık suçu olduğunu savunarak, alternatif olarak,

21 Mayıs'ı Çerkes Soykırımı'nın anıldığı bir yas günü olarak her yıl anmaktadırlar. 

Abhazya'da 21 Mayıs günü, soykırımı anmak amacıyla ulusal yas günü ilan edilmiştir. 21 Mayıs'ta tüm dünyadan Çerkesler sokaklara inerek Rus hükûmetini protesto eder.

1929 baharında Adigey'e bilimsel çalışma üzerine giden Gürcü tarihçi Simon Canaşia'nın karşılaştığı 91 yaşında bir ihtiyar, olayları şöyle aktarmıştır: « Deniz kenarında atılmış insan kemikleri vardı. Kargalar erkek sakallarından ve kadın saçlarından yuvalarını kurarlardı. Deniz yedi yıl boyunca karpuz gibi insan kafataslarını atıyordu.

Benim orada gördüklerimi düşmanımın bile görmesini istemem. »

(Olaylara şahit olan 91 yaşında bir ihtiyar) Olaylara şahit olan Rus araştırmacı Adolf Petroviç Berzhe, şunları kaydetmiştir:

« Novorossiisk limanında gördüklerimi asla unutmayacağım, 17 Bin Çerkes kıyıda toplanmış. Onların bu durumunu görenler Hristiyan da olsa, Müslüman da olsa, dinsiz de olsa dayanamaz, çökerdi.

Kışın soğuğunda, karda evsiz, yiyeceksiz ve doğru dürüst giyecek giysisi olmayan bu insanlar tifo, tifüs ve çiçek hastalığının pençesindeydiler.

Sadece görmek bile insanın kalbini acıtıyordu, zayıf bir kadın cesedi çöplüğe iki bebeğiyle beraber atılmış, birisi hayat mücadelesi içinde, diğeri annesinin göğsünde besin arıyor.

Böyle sahneler hiç de nadir değildi.

Rus tarihinin yüz karası olan bu acılı sayfa Çerkes tarihi açısından büyük zararlara yol açtı. 

» (Adolf Petroviç Berzhe, Rus araştırmacı) Aynı şekilde olaylara şait olan Ivan Drozdov, şunları kaydetmiştir:

« Yolda sarsıcı bir görüntüyle karşılaştık, kadın, çocuk ve yaşlıların cesetleri, parçalara ayrılmış, yarısı köpekler tarafından yenmiş, sürülenler açlık ve hastalıkla boğuşuyor, neredeyse bacaklarını hareket ettirecek güçleri yok, yere devriliyorlar ve canlı halleriyle köpeklere yem oluyorlar.

Türk gemiciler en ufak hastalık belirtisi gösterenleri anında suya fırlatıyor.

Dalgalar, bu şanssız cesetleri Anadolu kıyılarına sürüklüyor.

Sürgüne gönderilenlerin sadece yarısı karayı canlı görebildi. »

(Ivan Drozdov, Rus memur) Ünlü Rus edebiyatçı Lev Tolstoy şunları aktarmıştır: « Köylere gece karanlığında dalmak adet haline gelmişti.

Gecenin kara örtüsü altında Rus askerlerinin ikişer üçer evlere dalmasını izleyen dehşet sahneleri öylesine korkunçtu ki, hiçbir rapor görevlisi olanları aktarmaya cesaret edemezdi. 

»(Lev Tolstoy, Rus edebiyatçı) Evet anlatılacak daha o kadar çok yaşanmışlık var ki yürek dayanmaz inanın.

Örfünü âdetini dinini asla terk etmeyen, bölmeden bölüştürmeden yaşam süren kaliteli insanlık örneğidir ÇERKESLER..

Yaşamını bu acı süreçte yitirenlere Allah'tan rahmet kederli torunlarına sabır ve örnek teşkil etmesini diliyorum..

Çerkeslere bugün en güzel selam!!

Vesselam..

21 May 2022 - 00:15 Sakarya/ Adapazari- Dünyagöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NetGaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NetGaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler NetGaste editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı NetGaste değil haberi geçen ajanstır.