- 10 Kasım 2019

Sapanca Pazarı'nda pazarda otizmli heyecanı

Otizmli çocukların sosyal hayata katılarak becerilerini geliştirebilmelerini amaçlayan ‘Pazar Otizm’ projesi Sakarya’da hayata geçti. Projenin öncülüğünü yapan Sapanca İlköğretim Okulu Öğretmeni Ufuk Özdemir, “Otizmli çocuklar şimdiye kadar yapamadıkları ve başaramadıkları konularda destek alarak bunu başarmaya çalışacaklar” dedi.

mask

Hayatlarında ilk defa konuşma yetilerini kazanmaya başlayan otizmli çocukların sosyal hayata katılarak bu becerilerini ilerletebilmelerini amaçlayan "Pazar Otizm" projesi Sakarya’nın Sapanca ilçesinde hayata geçti.

Hiçbir kar amacı gütmeden bu pazarda bulunacaklar

Hiçbir şekilde kar amacı güdülmediğini ve ürünleri çevredeki esnaftan alarak pazarladıklarını belirten Ufuk Özdemir, “Pazar her hafta Cuma günü saat 14.00 ile 16.00 arasında açık olacak. 14.00’da ürünlerini satmaya başlayacaklar. Hiçbir kar amacı gütmeden bu pazarda bulunacaklar. Ürünlerini aynı zamanda çevredeki pazar esnafından alarak pazarlayıp satacaklar. Onların da korunmalarını, himaye altına alınmalarını istedik, her hafta aynı saatte burada devam edecekler. Sistem şu şekilde işliyor; tezgahta bulunan ürünler, çevredeki esnafın ürünleri, onların ürünlerini satıyorlar. Örneğin çevredeki esnaftan 5 kilogram mandalina, elma alıyor ve aynı onların sattığı fiyattan kendileri satıyorlar. Sattıkları ücreti direk olarak ürünleri aldıkları esnafa veriyorlar. Kalan ürünleri de aynı şekilde iade ediyorlar. Burada amaç kar elde etmeleri, para kazanmaları değil bu çalışmada geldiğinde sıralamayı öğrenecek, saymayı öğrenecek, ürünleri torbalara dolduracak bunları yaparken birkaç kelime kullanacak ‘al-ver-tut-elma-armut’ gibi. Ve insanlar ile iletişim içerisinde olacak. Yani şu anda içerisinde bulundurabildiğimiz pazar yeri, sosyal ortamlardan en yoğunluk yaşanan yerdeler. En büyük problemimiz de bunları aşabilmekti” diye konuştu.

Öte yandan, yapılan röportajlar sırasında kendisine sorulan ’mutlu musun’ sorusuna ‘çok çok’ cevabını veren otizmli birey Barış Baykam’ın mutluluğu ise adeta gözlerinden okundu.

İHA

2/9
mask

Sapanca İlköğretim Okulu Öğretmeni Ufuk Özdemir’in öncülüğünde hazırlanan proje; Sapanca Belediye Başkanı Özcan Özen ve Sapanca Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı İsmail Tanta’nın destekleri ile Sapanca Kapalı Pazar yerinde gerçekleştirilmeye başlanıldı.

3/9
mask

Pazar Otizm standı her hafta Cuma günleri 14.00 ile 16.00 saatleri arasında Sapanca Kapalı Pazar Yeri’nde hizmet veriyor.

4/9
mask

Öğretmen Özdemir, otizmli çocukların şimdiye kadar özel eğitim aldıklarını bu eğitimlerin ise bireysel oldukları için 2’nci ve 3’üncü kişilerle iletişimlerinin zor olduklarını belirterek bu proje sayesinde diğer insanlarla iletişimlerini kolay bir şekilde sağlamalarını hedeflediklerini ifade etti.

5/9
mask

Otizmli çocukların bu proje ile sosyalleşerek sosyal hayatın ve sosyal ortamın içerisine gireceklerine de değinen Özdemir, proje kapsamında ise hiçbir kar amacı güdülmediğini, tezgahta satılan malların pazardaki esnaftan satın alarak satıldığını ve kazanılan paranın ise esnafa geri verildiğini söyleyerek projenin amacının otizmli çocukların sosyalleşmesine katkı sağladıklarını vurguladı.

7/9
mask

"Otizmli kardeşlerimizin gözlerinde ki o mutluluğu gördükçe bizde mutlu oluyoruz"

Belediye olarak bu projeye önem ve destek verdiklerini belirten Sapanca Belediye Başkan Yardımcısı Abdullah Şahin, “Cuma günleri 2 saatlik bir süreden oluşan bu projenin otizmli kardeşlerimizi topluma kazandırma ve iletişimlerini sağlama anlamında çok faydalı olduğunu gözlemliyoruz. Biz de Sapanca Belediyesi olarak bu projeye son derece önem, destek veriyoruz diğer sivil toplum örgütlerimiz ile birlikte. Belediyemizin sosyal belediyecilik anlamında bu tarz projelere çok büyük önem verdiğini, ayrıca başkanımızın öncülüğünde belirtmek istiyorum. Otizmli kardeşlerimizin gözlerindeki o mutluluğu gördükçe inanın biz de çok mutlu oluyoruz; büyükleri, vatandaşlar, idareciler olarak. Bu tip organizasyonların son derece destekçisiyiz. Şu andaki planlamamız proje için 5 aylık bir süreç, ancak 2 haftadır elde ettiğimiz sonuç, aldığımız sinerji bu proje bu şekilde devam ederse sürekli hale getirmeyi de amaçlıyoruz. Kardeşlerimizi mutlu edebildiğimiz, faydalı olabildiğimizi hissettiğimiz sürece bu projeyi devam ettirmek istiyoruz. Çok yeni proje olmasına rağmen henüz daha şöyle bir durum var sanki böyle ekonomik yardım faaliyetiymiş gibi algılanıyor şu anda ama projenin amacını gördükçe, anladıkça vatandaşımızın daha ilgili olduğunu gözlemliyoruz. Yanlarında ebeveynleri, yaşam koçları veya öğretmenleri olmadan birkaç kelime dahi konuşabilecek veya karşılıklı ikinci, üçüncü insanlarla tek kelimelik de olsa diyalog kurabilecek kadar bir katkıda bulunabilirsek ne mutlu bize. Amacımız otizmli kardeşlerimizin kendi gündelik yaşamlarını sağlayabilecek ve ticari yaşam adım atabilecek seviyeye gelmelerini sağlamak. Bunun için bu mücadeleyi veriyoruz hep birlikte” dedi

8/9
mask

"Vatandaşımız konuya duyarlı davrandı"

Projenin otizmli bireylerin iletişim ve becerilerini geliştirebileceğini söylen otizm ve bedensel engelli çocuklara antrenörlük yapan Sena Yücekaya, “Bu pazar, otizmli çocukların kendi becerilerini geliştirebileceği, iletişimlerini artırabileceği aynı zamanda düzenleme, sistemli davranma ya da davranış bozukluklarını giderme gibi birçok hedefi içeriyor. Faydalı olacağına inanıyoruz ve aslında örnek teşkil edecek bir çalışma. Çocuklar, insanlar ile daha fazla iletişim halinde oluyor, pazarcılarda da farkındalık oluştu, diğer vatandaşlar için de geçerli bu durum. Farkındalığı artırıcı bir çalışma ve çocuklar için de çok faydalı oldu aslında yurt genelinde de uygulansa çok güzel olur. Biz de yardımcı oluyoruz elbette ama zamanla o aşılacak ve bazı eksikler giderilecek öğrenildikçe. Örneğin nar ver diyoruz nar tartıyor, ne kadar tartması gerektiğinde bizler yardımcı oluyoruz ama zamanla öğrenilecek şeyler bunlar. Otizmli çocuklarda genel olarak konuşma bozukluğu olduğu için bazı çalışmalar yapmamız gerekiyor, dilini nasıl kullanmasını gerektiğini bilmediğinden dolayı ya da ağız yapısını nasıl açıp kapatmasını bilmediği için hatırlatma yapıyoruz yani bazı noktalara dokunarak hatırlatma yapıyoruz onlar da en azından kendilerini ifade etmeye çalışıyor, bir cesaret alıyorlar diyebiliriz. Bu 2’nci haftamız projede, bundan sonra da düzenli olarak bu çalışmalara devam edeceğiz. Bu projeye karşı vatandaşımız da çok duyarlı davrandı, hepsine teşekkür ediyorum” diye konuştu.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NetGaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NetGaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.