- G:

54. Karadeniz Odaları Platform Toplantısı Sakarya’da Yapıldı

9-10-11 Aralık Tarihlerinde yapılan 54. Karadeniz Odaları Platform Toplantısına Sakarya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası ev sahipliği yaptı.

mask

Türmob Genel Başkanı Emre Kartaloğlu’nun ve Türmob Genel Sekreteri Yahya Arıkan’ın katılımıyla yapılan toplantıya Platform üyesi 25 Odanın tamamı katılım sağladı.

İstanbul SMMM Odası Başkanı Erol Demirel’in Başkanlığını yaptığı Platformda Amasya, Artvin, Bartın, Bolu, Çorlu, Çorum, Düzce, Edirne, Giresun, Gümüşhane, İstanbul, Karabük, Kastamonu, Kırklareli, Kocaeli, Ordu, Rize, Sakarya, Samsun, Sinop, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Yalova ve Zonguldak illerinin Odaları bulunmaktadır.

54. Karadeniz Odaları Platform Toplantısı Sakarya’da Yapıldı

Sakarya SMMM Odası Sekreteri Aslıhan Topaloğlu’nun açılışı ile başlayan toplantıda Sakarya SMMM Odası Başkanı Erdinç Atalay Açılış konuşmasında 14 – 15 Ekim tarihlerinde yapılan Türmob Genel Kurulunda tekrar göreve gelen Genel Başkan Sayın Emre Kartaloğlu ve yönetim kurulunu tebrik ederek Türmob nezdinde yapılan çalışmalar ile son dönemde elde edilen meslektaşlar ile ilgili kazanımlara değindi;

Tüm Dünyada teknolojik gelişmelerin hız kazanması ile dijital dönüşüm sürecinden en çok etkilenen ve dönüşüme en hızlı ayak uyduran mesleklerin başında Mali Müşavirlik ve Muhasebe mesleği gelmektedir. Değişim ve dönüşümün hızı ile iş yapma şeklinde yaşanan değişikliklere değinen Erdinç Atalay Türmob tarafından 2023 yılında başlayacak Sürekli Eğitimlerin mesleğe ve meslektaşlara değer katacağını söyledi.

54. Karadeniz Odaları Platform Toplantısı Sakarya’da Yapıldı

Geleceğe dair bir vizyon ortaya koymak adına 17 Aralık 2022 Tarihinde Sakarya Üniversitesi – Muhasebe ve Finans Uygulama ve Araştırma merkezi iş birliği ile yapılacak olan 1 Uluslararası Yeni Uzay Ekonomisi Paradigmasında Uzay Muhasebesinin Yeri Çalıştayına Sakarya SMMM Odamız ev sahipliği yapacaktır. Artık Odalarımız ve Meslektaşlarımız vizyoner yaklaşımlarla geleceği konuşup geleceği planlamaktadırlar dedi.

Şehrimizin tanıtılması adına katkı sunan Büyükşehir Belediye Başkanımız Ekrem Yüce’ye Meslektaşımız Taraklı Belediye Başkanı SMMM İbrahim Pilavcı’ya, Pamukova Belediye Başkanı İbrahim Güven Övün’e ve Geyve İlçemizde mesleki faaliyetlerini sürdüren Geyve’li Meslektaşlara teşekkür ederek konuşmasını tamamladı.

Platform Başkanı Erol Demirel platform çalışmaları hakkında bilgilendirme yaparken platform toplantılarının bundan sonraki planlamaları ve çalışma konuları hakkında bilgilendirme yaptı.

Türmob Genel Sekreteri Yahya Arıkan Türmob çalışmaları hakkında bilgilendirme yaparken TÜRMOB SÜREKLİ MESLEKİ GELİŞTİRME EĞİTİMİ MERKEZİ (SÜRGEM)’in önemine değindi. Mesleğin dünden bu güne gelişim ve dönüşümünü anlatırken geleceğin planlanması hakkında da bilgilendirme yaptı.

54. Karadeniz Odaları Platform Toplantısı Sakarya’da Yapıldı

Mali Müşavirler Ücret Tarifesinde % 180 Artış istiyor.

Türmob Genel Başkanı Emre Kartaloğlu konuşmasında "Mali Müşavirlik mesleği enflasyondan ciddi anlamda etkilenmiştir. Mali Müşavirlere sürekli ürettiğimiz hizmetlerin yanında temel konumuz enflasyondan en az etkilenecek tarifenin yayımlanmasıdır. 2017'den bugüne gelinen süreçte muhasebe ücret tarifeleri toplam %95 artmıştır. Ana gider kalemlerimize baktığımızda asgari ücret %247, ÜFE %296, TÜFE %155, enerji fiyatları %745, Dolar %393, akaryakıt %250, A4 fotokopi kâğıdı %300 artmıştır. Bu oranların ortalaması alındığında mali müşavirlerin 2017'den bugüne %219, Döviz kuru hariç tutulduğunda %207, döviz ve enerji hariç %134 kaybı söz konusudur. Tüm bu artışların ortalamasını değerlendirerek TURMOB olarak Hazine ve Maliye Bakanlığı'na asgari ücret tarifemize %180 artış uygulanması talebinde bulunduk. Mesleğimiz, meslektaşlarımız için öteden beri taleplerimize yönelik ilgili kurumlar ile görüşmelerimiz devam etmektedir. Arabuluculuk yetkisinin verilmesi, Kdv oranının düşürülmesi, tüm beyannamelerde Mali Müşavir imza zorunluluğu, stajyerlerimize SGK teşvikleri, Gelir Vergisi ve Kdv kanunundaki tahsil tahakkuk çelişkisinin giderilmesi, yeşil pasaport, Serbest Meslek giderlerinin genişletilmesi bunlardan bazılarıdır." dedi.

54. Karadeniz Odaları Platform Toplantısı Sakarya’da Yapıldı

Toplantıda Türmob’un birçok projesinde bulunan Galatasaray Üniversitesi İ.İ.B.F Dekanı Prof.Dr. Volkan Demir 2023 Sonu itibariyle uygulanacak olan Enflasyon Muhasebesi konusunda bir sunum yaptı.

Toplantı Katılan Oda Başkanlarının mesleki sorunlar hakkında görüş ve önerilerinin konuşulması ile sona toplantı erdi.

Türmob Genel Başkanı Emre Kartaloğlu ve Türmob Genel Sekreteri Yahya Arıkan ile birlikte tüm Oda Başkanları ve oda yöneticilerinin katılımı ile akşam düzenlenen Gala yemeğinde Mali Müşavirlerden oluşan Sakarya SMMM Odası Orkestrası sahne aldı.

54. Karadeniz Odaları Platform Toplantısı Sakarya’da Yapıldı

Gündemi yakından takip etmek için Sakarya’nın güncel haber sitesi NetGaste’yi takip etmeye devam edin

12 Ara 2022 - 15:28 Sakarya/ Adapazari- Magazin


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NetGaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NetGaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler NetGaste editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı NetGaste değil haberi geçen ajanstır.