• BIST 95.411
  • Altın 221,870
  • Dolar 5,3450
  • Euro 6,0975
  • Sakarya 2 °C
  • Kocaeli 1 °C

DÜNYA, KAÇTAN BÜYÜKTÜR?

Yavuz Soydan

“Birleşmiş Milletler’de 5 ülkenin sahip olduğu yasal VETO yetkisi, KÜRESEL BİR HUKUKSUZLUKTUR”.

Bugün 193 üyesi olan Birleşmiş Milletler dikkate alındığında;

DÜNYA, yalnızca 5’ten değil; 192’den de büyüktür.”

Birleşmiş Milletler (BM), 24 Ekim 1945 tarihinde “dünya barışını, güvenliğini korumak, uluslararası ekonomik, toplumsal, kültürel iş birliği oluşturmak, sosyal dengeleri ve adaleti sağlamak” için kurulan küresel bir örgüttür...

BM’nin bütün gücü, Güvenlik Konseyi’nde toplanmıştır...

BM’nin diğer organları yalnızca tavsiye kararı alabilirken, BM Güvenlik Konseyi`nin kararları, tüm üye ülkeler açısından bağlayıcılık taşımaktadır.

BM Güvenlik Konseyi’nde; İngiltere, ABD, Fransa, Rusya ve Çin daimi üye statüsündedir ve mutlak veto yetkisine sahiptir. Bu yüzden;

“Mevcut BM yapısı hak ve hukukun üstünlüğünü değil; gücün ve güçlünün üstünlüğünü esas almaktadır.”

Bu yapıyı oluşturan egemen güçler her platformda halk egemenliği, cumhuriyet, demokrasi ve çoğulculuktan yana söylemlerde bulunmakla birlikte, BM çatısı altında çıkarcılık ve güçlü azınlığın egemenliğini sağlayan eylemler gerçekleştirmektedir.

Bu devletler; insanlığa büyük ikilemler yaşatmaktadır. Kendi ülkelerinde ve bölgelerinde demokratik ilkelere göre hareket ederken, sömürdükleri bölgelerde diktatörlüğü, İsrail gibi şımarık/hukuk tanımaz devletleri sonuna kadar ve acımasızca desteklemektedir.

Bu demokrasi ve hümanizm havarileri, Birleşmiş Milletler’de taşı bile çatlatacak ölçüde; merhametsiz, demokrasi ve liberalizm ile bağdaşmayan kararlar almakta ve uygulamaktadır.

Bazı ülkelerin, diğer ülkeler üzerinde askeri, ekonomik, teknolojik, iletişim, bilgi vb. güçlerini kullanarak hâkimiyet kurması, onu yok varsayması, onun kararlarını dikkate almaması ve yalnızca kendi kararlarının uygulanmasını savunması kabul edilemez.

II. Dünya savaşı sonrası şartlarda elde edilmiş bu haksız ve hukuksuz imtiyazlı yetkinin, ortak/evrensel insani ve etik (ahlaki) değerler açısından hiçbir karşılığı ve gerekçesi bulunmamaktadır.

İnsanlığın, sağlıklı bir iletişim ve etkileşim için etik (ahlaki) temeller üzerine inşa edilmiş, BM benzeri uluslararası organizasyonlara ihtiyacı vardır.

Hukuk ve hakkaniyeti esas alan bir Birleşmiş Milletler Teşkilatı olsa idi; Filistin, Hama, Afganistan, Bosna, Çeçenistan, Kırım, Ukrayna, Yemen, Myanmar, Irak ve Suriye’deki ZULÜMLER (terör) yaşanmayabilirdi...

Anlamlı, kapsayıcı, kucaklayıcı, taraflar açısından kabullenilebilir ve aidiyet duygusu oluşturacak bir çatı için BM’deki imtiyazlı yapının değiştirilmesi ve veto yetkisinin tamamen kaldırılması gerekmektedir. Üyeliğe kabul, üyeliği askıya alma, üyelikten çıkarma süreçleri; kararların alınma ve uygulanma süreçleri hassas bir şekilde yeniden düzenlenmelidir. Karar alma süreçlerinde ve oylamalarda her üye ülkenin eşit bir oya sahip olması hukuki değildir. Temsilde adalet sağlanmalıdır. Nüfus faktörü yanında ülkelerin ortak insani değerlere katkısı da farklı parametrelerle dikkate alınmalıdır. Ülke temsilcilerinin seçimleri siyasi iktidarlardan bağımsız yapılmalıdır.

Birleşmiş Milletlerin ekonomik bağımsızlığı sağlanmalıdır... 

PETROL, YERALTI KAYNAKLARI, SU, HAVA, UZAY gibi insanlığın ortak değerinin paylaşımı, kullanımı konusunda adil ve hakkaniyete dayalı çözümler bulunmalıdır... Çözüm üretilirken bu değerleri ortaya çıkaranlar ve katma değer üretenlerin hakları da gasp edilmemelidir...

Bugün Birleşmiş Milletler Teşkilatı’nın 193 üyesi var... 

5 üyenin daimi üyeliği ve VETO yetkisi var. Bu, bizim de dahil olacağımız şekilde sayı biraz artırılsın demenin hiç bir hukuki değeri ve bencillikten öte anlamı yoktur...

“Hak ve hukuk üstün kılınacak ise hiç bir üyenin VETO yetkisi olmamalıdır...”

Çünkü

Adalet;  “DÜNYA 5’TEN DE 192’DEN DE BÜYÜKTÜR !!!”  der...

Vesselam.

 

Kaynak: Etikrasi ve İnovasyonun Türkçesi, Mart 2015, Y.Soydan.

Bu yazı toplam 649 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Net Gaste | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0264) 278 54 50 | Faks : (0264) 278 54 50 | Haber Scripti: CM Bilişim