• BIST 94.223
 • Altın 244,662
 • Dolar 5,9304
 • Euro 6,6057
 • Sakarya 19 °C
 • Kocaeli 18 °C

Çok Rahatsız Edici Hususlar (2)

Osman Karagüzel

 

            Geçen hafta şehrimizde ve hemen hemen tüm ülkemizde yaşadığımız, kent hayatını menfi yönde etkileyen, yaşamı sağlıksız, mutsuz ve kalitesiz kılan hususlardan; Yaya yollarında motosiklet, mobilet veya bisiklet kullanmak, toplu ulaşım vasıtalarında seyahat ederken cep telefonunda yüksek sesle konuşmak, insanların arasında küfretmek, zamansız çöp çıkarmak, geri dönüşüme riayet etmemek, derelere çöp atmak ve cadde, sokak ve ortak kullanım alanlarına çöp atmak cürümleri üzerinde durmuş, zararlarından söz etmiş ve bu konuların çok rahatsız edici hususlar olduğuna vurgu yaparak, dikkat edilmesi gerektiğini belirtmiştik.

               Şehir hayatımızı olumsuz etkileyen bu hususlara devam edelim ve başka neler olduğuna bakalım:

                *YÜKSEK SESLE KORNA ÇALMAK: Cadde veya sokakta yürüyorsunuz. Arkanızdan gelen bir araba, tam yanınızda , kalbinizi durduracak, yüreğinizi hoplatacak ve sizi ürkütecek  yüksek sesli ve çok sert bir korna çalabilir. Yaşlı ve kalp hastası iseniz, sizi kırize sokabilir ve rahatlıkla götürebilir! Evinde uyuyan hasta ya da bebek uyanabilir, pekala rahatsız olabilir.Bir de bunun ,gece ve uyku saatinde olduğunu düşününüz. Gürültü kirliliğinin, insan hakkı ihlalinin ve kabalığın dikalası.

                *İNŞAAT VEYA TAMİRAT YAPARKEN YAYA KALDIRIMINI BERBAT ETMEK:  Şehirleri-     miz de sık sık gördüğümüz bir  yanlışlıkta budur. Belediyeler son derece pahalı ve güzel bir malzeme ile yaya kaldırımını kaplar. Ardından yanında bir inşaat, onarım ya da tamirat başlar. Kaldırım üzerine basit bir naylon, muşamba ya da karton sermezler ve o güzelim kaldırım taşları, ya boya lekeleri ile ya da harç parçaları yapışarak, bazen her ikisi birden olarak berbat hale gelir.Tertemiz ve homojen renkli taşların yüzeyi, lekeli, parçalı boyalı ve harçlı bir halde, yamalı bohçaya döner ve çok çirkin bir hal alır. Bu lekeler kolay çıkmaz ya da çıkarılmaz, uzun yıllar öyle kalır. Kent estetiği yara alır. Görsel kirlilik oluşur. Kendi evinde en küçük lekeye tahammül etmeyen o vatandaşımız, devletin ve milletin malı olunca, aynı hassasiyeti göstermez.

             *ÇİMLERİ ÇİĞNEME: Belediyeler bir dünya masraf ederek çim alanlar oluşturur.Yemyeşil orta refüjler ve parklar yapar.Oldukça fazla da yaya yolları ve sert zeminler bırakır. Ona rağmen ekser vatandaşımız, o yaya yollarını kullanmaz ve çimleri çiğner.Yeşil alan da onlarca yeni yollar, çiğnenmiş ve toprağı açığa çıkmış alanlar oluşur. Şehir akciğerlerini kaybederken, fevkalade bir çirkinlikte oluşur. Şehrimizde oldukça fazla görülen bir cürüm olup, her taraf çiğnenmiş ve yol edilmiş durumdadır.

              *HAFRİYAT KİRLİLİĞİ: İnşaat yapmak için yapılan hafriyatlarda sık görülen bir husustur.Kazı yapılır ve kamyona yüklenir.Hafriyat sahasından çıkan  araç, teker temizliği yapmadan caddeye çıkar.Birkaç yüz metre yola çamuru döke döke gider.O güzelim asfalt çamur tarlasına döner.Sonra da , geçen arabalarla çiğnenir ve asfalta yapışarak ince bir çamur tabakasına döner.Hele hafriyat yağışlı ya da ıslak havada yapıldıysa daha bir felaket olur.Kuruyunca da toz olur, havada uçuşur ve insanların akciğerine, çevreye ve bakkal önlerinde ki gıdalar üzerine taşınır.

                 *İNŞAAT KİRLİLİĞİ: Herhangi bir inşaat başladığında, etrafı sıkı ve güzelce çevrilmeli, çevresine en ufak bir inşaat atığı ulaşmamalı.Gel gör ki öyle olmaz. İnşaatın dört bir yanına, inşaata ait her türlü atık saçılır.Kum ve çakıl tanecikleri, toprak ve beton parçacıkları, tahta kalıp parçaları, harç döküntüleri ve benzeri her şeyi inşaatın çevresinde cadde ve sokaklarda görebilirsiniz. İnşaat bitene kadar çevresi mezbelelik olur.

                 *SOKAKLARA TÜKÜRME: İlkelliğin ve cehaletin mühim göstergelerinden biri de sokaklara tükürmedir. Maalesef bazı insanlarımız, sokak veya cadde de yürürken,çok rahatlıkla etrafa tükürebilmekde, harrrt diye balgam atabilmekte, şırrrt diye burnunu çekebilmektedir. Son derece çirkin, sağlıksız, kaba ve iğrenç bir cürümdür.

                Bütün bunlar; ‘’TEMİZLİK İMANIN YARISIDIR’’ ve ‘’ALLAH HER ŞEYİ AFFEDER, AMA KUL HAKKINI ASLA AFFETMEZ’’diyen bir inancın, kültür ve medeniyetin olduğu yerde, yani Müslüman diyarında olur.

               Çözüm ise, geçen ki yazımızda da belirttiğimiz gibi; etkin, sürekli ve yaygın EĞİTİM, devamlı TAKİP, her zaman UYARI ve en sonunda da caydırıcı CEZADIR.

Bu yazı toplam 739 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Net Gaste | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : (0264) 278 54 50 | Faks : (0264) 278 54 50 | Haber Scripti: CM Bilişim