• BIST 98.455
  • Altın 219,530
  • Dolar 5,3279
  • Euro 6,0542
  • Sakarya 6 °C
  • Kocaeli 6 °C

Biberiye çayı için

Biberiye çayı için
Türk Fi­to­te­ra­pi Der­ne­ği Baş­ka­nı Prof. Dr. Ek­rem Se­zik, hem ha­zım­sız­lı­ğı ön­le­mek hem de an­ti­ok­si­dan et­ki için gün­de 2-3 ku­pa bi­be­ri­ye ça­yı iç­me­yi öner­di.

 Prof. Dr. Ek­rem Se­zik, bi­be­ri­ye yap­ra­ğı­nın kul­la­nım şe­kil­le­ri ve fay­da­la­rı ile il­gi­li şu bil­gi­le­ri ver­di:

Bi­be­ri­ye yap­ra­ğı çok es­ki de­vir­ler­den be­ri de­ği­şik amaç­lar için kul­la­nıl­mış­tır, hât­tâ es­ki Yu­na­n’­da­ki tıp me­tin­le­rin­de ha­fı­za kuv­vet­len­di­ri­ci ola­rak kul­la­nıl­dı­ğı ka­yıt­lı­dır. Av­ru­pa İlaç Ku­ru­mu, bi­be­ri­ye yap­ra­ğı­nın ha­zım­sız­lı­ğın be­lir­ti­le­ri­ni ha­fif­let­me ve sin­di­rim sis­te­min­de­ki ha­fif ka­sıl­ma­la­rı gi­de­ri­ci ola­rak kul­la­nıl­dı­ğı­nı ka­bul et­mek­te­dir. 

Son yıl­lar­da ya­pı­lan ça­lış­ma­lar­da an­ti­ok­si­dan, or­ta de­re­ce­de enf­la­mas­yon gi­de­ri­ci hât­tâ fa­re­ler­de­ki tü­mör­le­rin bü­yü­me­si­ni ya­vaş­la­tı­cı et­ki­le­ri­nin ol­du­ğu bu­lun­du. Özüt­le­ri sen­te­tik an­ti­ok­si­dan­la mu­ka­ye­se edi­le­bi­lir de­re­ce­de yük­sek an­ti­ok­si­dan et­ki­ye sa­hip. 1-2 gr. ka­ba par­ça­lan­mış bi­be­ri­ye yap­ra­ğı üze­ri­ne 150-250 ml. kay­nar su ilâ­ve edin, 5-10 da­ki­ka bek­le­tin sü­zün. Gün­de 2-3 de­fa içi­le­bi­lir.”

Biberiye çayı, içerisinde yer alan B1,B12,B3,B2 ve C vitamini, D vitamini, E vitamini, K vitamini ve çeşitli mineraller ile epeyce variyetli ve besin değeri mürtefi olan bir çaydır. Bilhassa içerisinde bulunan rosmarinik asit ve diğer antioksidanlar aracılığıyla beyin fonksiyonlarının gelişimini sağlayan biberiye çayı, hafızanın kuvvetlenmesinde ve konsantrasyon güçlüğüne da katkıda bulunmaktadır.

Doğru demlenmiş bir biberiye çayı ile kabızlığın, baş ağrısının, solumun enfeksiyonlarının ve çeşitli rahatsızlıkların önüne geçmek mümkün. Demleme aşaması çayın içerisinde bulunan çeşitli vitamin ekstrelerinin ölmemesi ve incinmemesi adına dikkat edilmesi gereken en önemli noktadır.

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Net Gaste | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0264) 278 54 50 | Faks : (0264) 278 54 50 | Haber Scripti: CM Bilişim