• BIST 104.862
  • Altın 229,806
  • Dolar 5,4794
  • Euro 6,2177
  • Sakarya 9 °C
  • Kocaeli 7 °C

"Amaç eğitim adına doğruları yapmak"

"Amaç eğitim adına doğruları yapmak"
Aktif Eğitimciler Sendikası Yönetimi bir toplantıyla Sakarya Eğitiminde yapmak istedikleri çaılışmaları dile getirdiler.

Aktif Eğitimciler Sendikası’ nın yaptığı toplantıda Sakarya İl Temsilcisi Muhsin Topçi önemli açıklamalarda bulundu.

Başkan Topçi;

“Öncelikle iki hafta önce Soma’da hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet geride kalan yakınlarına baş sağlığı diliyorum” diyerek başladığı konuşmasının devamında

Aşağıdaki açıklamalarda bulundu.

 

Bilindiği üzere ülkemiz, tüm devletlerin ve milletlerin sahip olmak istediği ancak pek azının sahip olabildiği dünyanın en kıymetli kaynağı olan insan kaynağı ve genç nüfusa sahiptir. Bu kaynağın insanlık ve milletimiz için barış, huzur, mutluluk, başarı ve kalkınma kaynağı olabilmesi eğitim faaliyetlerinin kusursuz organize edilmesiyle mümkün olacaktır.

İnsanlar toplumun bir parçasıdır ve birlikte yaşadıkları zaman bir kıymet ifade ederler. İş hayatında da yasaların kamu çalışanlarına verdiği haklardan azami istifade edebilmek için bir ve beraber hareket etmek gerekmektedir. Ülkelerin gelişmişlik ölçüsü, sivil toplum kuruluşlarının (STK) sayısı ve etkinliği ile ölçülmektedir. Lider ülke olma idealini taşıyan Türkiye’mizin, hedeflerine ulaşabilmesinde; temelinde bilinçli bireylerin oluşturduğu güçlü STK’ların rolü çok önemlidir.

Devlet olarak ulaştırma, sağlık, ekonomi vb. pek çok alanda ilerleme kaydedip belirli bir düzeye çıkmış olmamıza rağmen maalesef eğitim alanında istenilen düzeyin çok gerisinde yer almaktayız. Eğitimimizin paydaşları, enerjilerini hedeflenen eğitim düzeyini yakalama adına kullanmaları gerekirken ne yazık ki her geçen gün katlanarak büyüyen eğitim problemleri ile mücadeleye harcamak zorunda kalmışlardır.

Eğitim sistemimizin bugünkü en büyük sorunu, yaptığını doğru şekilde yapamamak değil, doğru olanı yapmamaktır. Şimdiye kadar yapılanları yapmak, en iyi şekilde de yapılsa sorunu çözmeyecektir. Sorun, eğitimde “bugünün doğrularını”, dolayısıyla bugün yapılması gerekenleri bulmak ve gelecek için doğru vizyonu geliştirmektir.

 

Değerli arkadaşlar, neden AKTİF EĞİTİMCİLER SENDİKASI…

            Eğitim sistemimizdeki problemlerin çözümünde mevcut olan eğitim sendikalarının yetersizliği ve problemlerin kaynağına inecek bir iradeyi gösterememiş olmaları Aktif Eğitimciler Sendikasının kurulmasını zorunlu kılmıştır.

Büyük millet olma şuurunun, bütün fertlerin topyekûn katılımıyla gerçekleşeceğine ve büyük hedeflerine küçük fakat samimi adımlarla yürüneceğine inanan Aktif Eğitimciler Sendikası, şahsi arzuların, makam, koltuk gibi kişisel beklentilerin yerine milli ruh ve milli düşüncenin; egonun yerine diğerkâmlık ve kolektif şuurun geçeceği, birbirini tanımayan fertlerin, kendileri gibi kimselerin samimi desteğini hissedeceği bir ortam sağlamayı amaçlar.

            Eğitim çalışanlarının ekonomik ve sosyal haklarını geliştirmek, mesleki gelişimlerinin ve yükselmelerinin önündeki engelleri kaldırmak, yenilikçi, bilimsel ve nitelikli bir eğitim ortamı oluşturmak, birlikte çalışma kültürünü kazandırmak, tüm mücadelesini hukuk zemininden çıkmadan yapmak, bu amaçla hak ve hukukun bilincinde paylaşımcı bir eğitimci kültürünü yaşatmak temel felsefemiz olacaktır.

            Eğitim çalışanlarının karşılaştıkları problemlere çözüm ararken, daha iyi ve kendilerini güvende hissedebilecekleri bir ortam sağlama adına yapılacak sendikal çalışma ve eylemlerde asla öğrenciyi mağdur edecek şekilde ders bırakma, okula gitmeme gibi faaliyetlerde bulunmayacağımızı da belirtmek isterim.

            Değerli basın mensupları…

            Günümüzde eğitimin ve eğitim çalışanlarının en büyük problemi olan; eğitimin ve öğretmenin insanlar üzerindeki müspet tesirini kıran “mesleki itibar sorunu” ile ilgili kamuoyunun ve yetkililerin dikkatini çekmek ve bu büyük problemin çözümü noktasında var gücümüzle çalışacağımızı söylemek isterim.

Öğretmen, tüm bireylerin hayatı tanımalarına ve yetiştirilmelerinde temel etken iken ne yazık ki yaptığı bu ulvi işin ne maddi ne de manevi karşılığını görememekte ve alamamaktadır. İşte biz, bu ali vazifeyi ifa eden eğitim çalışanlarının sesi ve soluğu olacağız. Ancak bu işleri yaparken, kimilerinin girmiş oldukları kısır döngülerin içine girmeyecek, problemlerin kaynağına inip Anayasamızın bize sunmuş olduğu demokratik haklarımızı kullanarak çözüm yolları üreteceğiz” dedi.

Başkan Topçi Sakarya’ daki amaçlarını yapmak istediklerini ise madde madde sıralayarak şunları söyledi.

 

 

1-      Eğitimde yaşanan sıkıntılar ile eğitim çalışanlarının problemlerini tespit etmeye yönelik “Ortak Akıl Toplantıları” yapmaya başladık. Bu toplantılarda çok çarpıcı sonuçlar elde ettik ve bu sonuçları ilerleyen günlerde siz değerli basın mensuplarımızla paylaşacağımız gibi Valiliğimize ve İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze de sunacağız.

2-      Dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasî düşünce, felsefî inanç, din ve mezhep farkı gözetmeksizin, çalışmanın toplum hayatındaki rolü ve değeri ile bu konudaki hak ve sorumluluklarını iyi bilen bir üye topluluğu meydana getirmek amacıyla çaba göstereceğiz.

3-      Üyelerinin ve faaliyet alanındaki tüm çalışanların atanma, yer değiştirme ve meslekte ilerlemelerine ilişkin iş ve işlemlerin, objektif ve adil olarak yürütülmesi için çaba sarf edeceğiz.

4-      Eğitim çalışanlarının kaynaşmasını sağlayıp, toplumsal barışı tesis etmek için çalışacağız.

5-      Tüm eğitim çalışanlarının ekonomik, sosyal, kültürel ve meslekî hak ve menfaatlerini korumak ve geliştirmek üzere yasal düzenlemelerin yapılması için çalışacağız.

6-      Eğitimin her aşamasında, uluslararası kriterlere uygun eğitim ve öğretim yapılabilmesine imkân sağlanabilmesi amacıyla mevcut yasa ve yönetmeliklerin geliştirilmesini sağlamaya çalışacağız.

7-      Üyelerimizin ve eğitim çalışanlarının gelişimine katkıda bulunmak amacıyla sosyal, kültürel ve mesleki faaliyetlerde bulunacağız.

8-      Veli ve öğrencilere yönelik, sosyal, kültürel, bilimsel ve mesleki faaliyetlerde bulunacağız.

9-      Genel idare hizmetleri, teknik hizmetler ve yardımcı hizmetler sınıfı çalışanlarının çalışma hayatıyla ilgili tüm haklarının (özlük, sosyal ve mali) geliştirilmesi için çalışacağız.

Sözlerime burada son verirken siz basınımızın değerli temsilcilerine ve kıymetli misafirlerimize katılımlarınızdan dolayı sendikamız adına teşekkür eder hepinize saygılar sunarım.” Dedi.

 


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Net Gaste | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0264) 278 54 50 | Faks : (0264) 278 54 50 | Haber Scripti: CM Bilişim