• BIST 96.861
 • Altın 239,528
 • Dolar 5,8231
 • Euro 6,5456
 • Sakarya 4 °C
 • Kocaeli 4 °C

AK Parti’nin seçim manifestosu ve Toçoğlu’nun hizmetleri

Ömer Razı

31 Mart’ta gerçekleştirilecek yerel seçimler nedeniyle hemen hemen tüm şehirlerde büyük bir hareketlilik yaşanıyor.

Açıklanan adaylar seçim turlarına başlarken, adayların açıklanmadığı yerler olduğu gibi, aday gösterilmeyen ama potansiyeli yüksek olan isimler şanslarını ya bağımsız aday olarak ya da başka partilerde değerlendirme yolunu tercih ediyorlar.

Aslında daha önceleri örneklerini parça parça da olsa gördüğümüz ittifaklar, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile birlikte kök salmaya ve ülkemizin siyasal kültüründe yer edinmeye başlamış gibi görünüyor.

Nitekim 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçimi’ndeki birliktelikler, bazı sallantılar olsa da yerel seçimlere de taşınmış durumda.

Tabi yerel seçimlerde siyasi saikler kadar hizmetlerin de ön planda olması nedeniyle farklı görüşler arasında oy geçişlerine daha müsait bir zemin oluştuğunu söyleyebiliriz.

Burada da partilerin seçim manifestoları belirleyici etkenlerin başında geliyor.

İlgili partilerden aday olarak gösterilen isimlerin, şehrin ya da ilçenin ihtiyaçlarını, önceliklerini ve potansiyelini de dikkate alacak şekilde parti manifestosuna uygun projeler üretmesi beklenir.

Sakarya’daki duruma göz attığımızda an itibariyle şehirdeki tüm belediyeleri elinde bulunduran AK Parti’nin tüm adayları açıkladığını görüyoruz.

Taraklı adayı Cumhur İttifakı çerçevesinde Milliyetçi Hareket Partisi’nden gösterildi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan kısa süre önce 11 maddelik yerel seçim manifestosunu açıkladı.

Bu manifestoda her şehrin ruhuna uygun kentsel dönüşüm, yatay mimari, şeffaflık, meclis toplantılarının canlı yayınlanması, altyapı, çevre ve atık yönetimi, katılımcı belediyecilik ve sosyal belediyecilik gibi başlıklar ön plana çıktı.

Bu başlıklar ışığında kısaca Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu’nun 2 dönem boyunca sunduğu hizmetlere değinmek istiyorum.

Sanırım ilk olarak Sakarya’nın birinci derecede deprem bölgesi olduğu gerçeğini çoğu şeyin temeli olarak bir köşeye sabitlemek gerekiyor.

zeki-tocoglu-016.jpg

Toçoğlu’nun göreve geldikten sonra attığı adımlardan ilki hasarlı binaları yıkmak oldu.

Bunun hemen ardından çoğu yerden gelen baskılara rağmen kat yasağı uygulamasını sürdürerek Sakarya’nın yatay mimari ile gelişmesini sağladı. Sakarya yatay mimarinin başkenti oldu.

SASKİ eliyle gerçekleştirilen altyapı yatırımlarında da deprem hassasiyetinin ön planda olduğunu söylemek mümkün.

1,5 milyar liraya dayanan altyapı yatırımlarıyla depreme hazır altyapı inşa edilmesinin yanı sıra, musluklara tüm değerlerine ve süreçlerine baktığımızda gönül rahatlığıyla içilebilecek su ulaştırıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan kısa süre önce Denizli’de gerçekleşen hizmet açılış töreninde baraj inşa etmenin yerel idarelerin görevi olduğunu söylemişti.

SASKİ’nin artık son aşamalarına geldiği ve hem şehre alternatif içmesuyu kaynağı olacak, hem de Sapanca Gölü’ndeki su kullanım baskısını azaltacak Akçay Barajı, Türkiye’de bir yerel idare tarafından inşa edilen ilk baraj olma özelliğini taşıyor.

ADASU HES’in ardından Keremali HES ve Akçay Barajı Projesi’nde inşa edilen 3 HES ile şehrin yenilenebilir enerji potansiyeli yükseliyor.

Yeşilin ve mavinin her tonunu bünyesinde barındıran Sakarya’da çevrenin korunması da son derece önemli başlıklardan birisi.

Toçoğlu döneminde atıksu arıtma tesisleri ve kanalizasyon çalışmalarıyla şehrin önemli su kaynaklarının kirlenmesinin önüne geçildi.

Şehirdeki çöpleri toplayarak bunlardan biyogaz, enerji ve gübre üretmek için Yap-İşlet-Devret yöntemiyle SEKAY inşa ediliyor. Hatta çalışmaların tamamlandığı ilk fazda elektrik üretimine başlanmış durumda.

Büyükşehir Belediyesi meclis toplantıları uzun yıllardır kurumun resmi web adresi üzerinden canlı olarak yayınlanıyor.

Dileyen herkes bu toplantılara katılabildiği gibi, Toçoğlu’nun STK temsilcilerini ve vatandaşları özellikle bu toplantılara davet ettiğini hatırlıyorum.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi sosyal belediyecilik konusunda da tescilli bir belediye haline geldi.

Sosyal hizmetler alanında Türkiye üçüncülüğünü alan ve Sakarya geneline yayılmaya başlayan sosyal gelişim merkezleri, hem çocuklara, hem kadınlara hem de engellilere çok sayıda faaliyetle önemli imkânlar sunuyor.

Yaşlı Destek ve Koordinasyon Merkezi ile Büyükşehir Belediyesi tarafından inşa edilerek Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne devredilen Engelli Yaşam Merkezi de sosyal anlamda son derece nitelikli projeler.

Kısaca özetlediğim tüm bu hizmetleri ve AK Parti’nin önümüzdeki yıllarda yerel anlamda izleyeceği politikalara yönelik manifestoyu karşılaştırdığımızda, manifestoda yer alan başlıkların büyük bir bölümünün Zeki Toçoğlu tarafından önceki yıllarda hayata geçirildiğini görüyoruz.

Bu nedenle tüm bu hizmetlerin hem Sakarya için hem de Toçoğlu için büyük bir gurur vesilesi olduğunu düşünüyorum.

İnşallah Sakarya’nın yakalamış olduğu bu çevre ve insan odaklı şehircilik anlayışı hep devam eder.

Bu yazı toplam 1452 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Net Gaste | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : (0264) 278 54 50 | Faks : (0264) 278 54 50 | Haber Scripti: CM Bilişim