• BIST 102.715
 • Altın 223,931
 • Dolar 5,2843
 • Euro 5,9542
 • Sakarya 5 °C
 • Kocaeli 1 °C

154 yıllık proje

Hasan Coşkun

Marmara bölgesi, bugün de Türkiye kara yolu ağında trafik yoğunluğunun en yüksek olduğu bölge. Bu bölge içinde kara yolu trafik yoğunluğunun en fazla olduğu eksen ise İstanbul-Kocaeli-Sakarya güzergahı. İstanbul ile Anadolu arasında bugün de devam eden yoğun bir ürün ve trafik akışı var. Bu trafik, TEM otoyolu ve D100 karayolu vasıtasıyla Kocaeli ve Sakarya üzerinden geçiyor.

Bu güzergah aynı zamanda Çin’den başlayıp Avrupa’ya kadar uzanan tarihi İpek yolu taşımacılığının da kara yolu ile yapıldığı güzergah.karasu-limani-003.jpg

 

İpekyolu sadece tüccarların değil, aynı zamanda, doğudan batıya ve batıdan doğuya orduların, dinlerin, bilgelerin, fikirlerin ve kültürlerin de yolu olmuş bugüne kadar. Sakarya bu yolda binlerce yıldır nehirleri, köprüleri, verimli toprakları ve gölleri ile bu geçişlere köprü olmuş bir şehir. Bu geçişlerin ayakta kalan ve tek tanığı da Justinianos Köprüsü. Halkın, Beşköprü olarak adlandırdığı Justinianos Köprüsü 1450 yıldır ilk günkü gibi bugün de geçişlere imkan verecek sağlamlığıyla halâ ayakta.beskopru-.jpg

 

karasu-limani-002.jpg

Sakarya, karayolu ağında sahip olduğu yoğun trafiğe ve kilit lokasyonda yer almasına rağmen ne yazık ki, dünya ticaretinde karayolundan çok daha büyük bir öneme sahip olan denizyolu taşımacılığında aynı gelişmeyi gösteremedi.

 

Bugün dünyada taşınan yüklerin hacim olarak yaklaşık yüzde 80’i, değer olarak ise yaklaşık yüzde 70’i deniz yolu ile taşınıyor.

 

Türkiye ticaretinin ise yüzde 87’si deniz yolu ve limanlar aracılığı ile gerçekleştiriliyor.

 

Sadece Kocaeli’nde 50’ye yakın, bir o kadar da İstanbul’da liman ve balıkçı barınağı bulunurken bu güzergahın en önemli noktasını oluşturan ve denize kıyısı olan Sakarya'da sadece 1 adet liman bulunuyor. O da 2017'nin ilk aylarında hizmete alınan Karasu Limanı. 

Oysa proje fikri 154 yıl öncesine dayanan Karasu'da çok daha önce bir liman yapılabilir ve Sakarya, denizyolu taşımacılığında da bugün önemli bir noktada bölge ve ülke ekonomisine katkı sağlayabilirdi.

 

karasu-limani-001.jpg

Osmanlı padişahı Abdülmecit döneminde sadrazamlık (başbakanlık) makamından bayındırlık bakanlığına gönderilen ve arşivlerde yer alan kayıtlarda Karasu'ya bir liman inşa edilmesine ilişkin şöyle deniyor; "İzmit Bölgesindeki Karasu'da bir liman inşa edilmesi talep edilmektedir. Bu konuda verilen dilekçe ile ilgili evrak ekte gönderilmiştir. Konuyu inceleyerek gereğini yapınız. 10 Ağustos 1863".

Yıl 2017…

Yani 154 yıllık bir tarihçesi var Karasu limanının.karasu-limani-007.jpg

154 yıl sonra ancak hayata geçirilen Karasu Limanı'nın 3 yıl içerisinde yüzde 100 doluluğa ulaşması hedefleniyor. Karasu'daki denizyolu ulaşımını destekleyecek olan ve şuan inşaat aşamasındaki demiryolu ve Karadeniz sahil yolu ile Kuzey Marmara Otoyolu projelerinin de tamamlanmasıyla Karasu limanı Sakarya ve ülke ekonomisine tahminlerin de üzerinde bir hareketlilik getirecek ve katkı sağlayacak. Dolayısıyla gerekli tedbirler şimdiden alınmaz ve planlamalar yapılmazsa ilk etapta görülecek olan yoğun yük trafiği sadece Karasu için değil Sakarya için de yakın dönemde önemli bir sorun olarak karşımıza çıkacak. Bu nedenle özellikle Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası, Sakarya Üniversitesi ve Sakarya Büyükşehir Belediyesi işbirliğinde ilk etapta Karasu ve çevresinin yeni gelişim rotasının acil olarak her yönü ile yeniden planlanması gerekiyor. 

Bu yazı toplam 3197 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Net Gaste | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : (0264) 278 54 50 | Faks : (0264) 278 54 50 | Haber Scripti: CM Bilişim