• BIST 103.235
 • Altın 197,827
 • Dolar 4,7171
 • Euro 5,5018
 • Sakarya 21 °C
 • Kocaeli 19 °C

TRUMP’IN SİHİRLİ KÜRESİNDEN GÖRÜNENLER

İsmail Gündoğdu

Değerli Netgaste okuyucuları. Yaşadığımız bölge tarih boyunca dünyanın gidişatını değiştiren olaylara hep sahne olmuştur. Dünya tarihindeki en önemli devletler bu bölgede var olmuş. Dünyada en yaygın olan semavi dinler bu bölgede doğmuşlardır.

               Sümerler, Sasaniler, Romalılar, Osmanlılar bu devletlerden sadece bir kaç tanesidir. Coğrafi keşiflerle bölge sömürge yollarının geçişi için çok önemli olmuştur. Ondan önce de dünya ticaretinin en önemli güzergahı, ipek ticaret yolu da yine bu bölgeden geçmekteydi. Günümüzde de bu yolların yanına enerji yolları eklenmektedir. En son geçen haftalarda demir ipek yolu üç ülke devlet başkanları tarafından açıldı.

               Bu kısa girişten sonra, son haftalarda bölgemizde neler olduğuna bakıldığında. Bir taraftan Türkiye, güney sınırlarını güvence altına almaya, sömürgeci devletler tarafından oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu engellemek için, ayrıca ülkemize yeniden yönelecek göç dalgasını hem engellemek hem de kendi topraklarında yönetmek için Suriye topraklarına girmek durumunda kaldı.

               Fakat asıl gündemi sarsan olay ise Arabistan’da gerçekleşmektedir. O da hepimizin bildiği gibi veliaht prens Muhammet bin Selman’ın yaptıkları konuşulmaktadır. Arabistan’da yasalar üstü dokunulmaz olarak kabul edilen Suud hanedanına mensup ve dünya çapında iş yapan 11 prens ve 38 üst düzey devlet görevlisi tutuklandı.

               Biraz geriye dönersek, ABD'de 11 Eylül kurbanlarının ailelerinin Suud yönetimine karşı dava açmasına imkan tanıyan yasa tasarısı kabul edildi. Gider ayak güya Obama arayı bozmamak için yasayı veto etti ama Obama sonrası yasa kabül edildi. Buna göre mağdur yakınlarının tamamı dava açtığı zaman Suud Yönetimi yaklaşık 1,5 trilyon dolar ABD’li insanlara ödemek zorunda kalacak. Şu an Suud’ların ABD bankalarında olan 750 milyar dolarlık çoktan uçmuş durumda.  Fakat yaklaşık bir o kadar daha paraya ihtiyaç vardır. Hatırlarsak ABD başkanı Donal Trump 22 Mayıs 2017’de Arabistan’ı ziyaret etmiş, ardından da Suud yönetimi ABD’den 450 milyar dolarlık silah alacağını ilan etmişti.

                                            ( 14 sene önce meşhur Simpsons çizgi filminde, Trump’ın, Selman’ın                                                                             Sisi’in sihirli küreye baktığını gösteren animasyon çok tartışıldı.)

               Fakat D. Trump daha başkan olmadan önce, seçim konuşmaları sırasında parayı nasıl bulacağını anlatırken “Körfez ülkeleri biz olmasak ayakta duramaz, parayı onlara ödeteceğim” demişti. Bahsettiği para da 2 trilyon dolar civarındadır.  Son olaylardan sonra Suud yönetimi bu miktarın yarısından fazlasını ödeyeceği anlaşılmaktadır. Geri kalan kısmını ise diğer körfez devletleri ödeyecekler.

               Bu girişten sonra Suud’daki tutuklamaları daha kolay anlayabiliriz. Suud hanedanlığı zaten kuruluşu hep şaibeli olmuştur.  Suudlar, 19. yüzyılın başına kadar çöldeki diğer kabileler ile sürekli mücadele içinde olmuşlardır. Vahhabiliğin kurucusu Abdülvahab’ı himayesine alarak yaptığı baskın, soygunlara fetva da almış oldu. Ardından da saldırılarını -tıpkı İran gibi- müslümanların meşru devletine yani Osmanlı’ya yöneltti.  Batı’da Almanlar, Kuzeyde Rusya, denizlerde Portekiz daha sonra da İngiltere ve Fransa ile mücadele ile uğraşan Osmanlı devleti, Arabistan’da ki  mücadeleyi Mısır valisine bırakmak zorunda kaldı. I. Dünya savaşında İngilizler bir taraftan Mekke Emiri Şerif Hüseyin’e büyük Arap Krallığı vaadederken, diğer taraftan da Suud ailesiyle temaslarına devam ettiler. Şerif Hüseyin’in oğlu Ürdün’ün ilk kralı Abdullah, hatıralarında hayal kırıklığını saklamaz.

               O zaman Muhammet bin Selman yolsuzluk operasyonları ne anlama geliyor?

               1- Genç prens ülkenin kuzey batısında Akabe körfezinde Dubai benzeri bir modern teknolojik şehir kurmak istiyor. Bunun için 500 milyar dolar paraya ihtiyaç var.

               2- Trump’a vaadedilen 450 milyar dolar para da acilen ödenmesi gerekiyor. Yoksa İran ile korkuturlar.

               3- Kurucu kral (Suud bin Abdülaziz ) ‘ın oğulları tükeniyor. Şimdiki kraldan sonra yönetim 3. Kuşağa geçecek. Babasından sonra krallık nasıl devredecek bu henüz belli değil. Genç prens sayıları yüzlerle ifade edilen prensleri devre dışı bırakarak, krallığın kendi soyu üzerinden devam ettirmeyi planlıyor.

               1. ve 2. madde için oldukça yüklü meblağlar gerekiyor. Malum olduğu üzere son bir kaç senedir petrol fiyatları düştü. Suud iktisadi hayatı buhrana girmeye başladı. Hatta Suudlar dış borç alma durumuna bile geldiler. Bu sebepten dolayı gözlerini Katar’a diktiler. Birleşik Arap Emirlikleri’nin kışkırtması ve Arap baharında El-Cezire yayınlarına kızgınlıklarından dolayı Katar krizini kotardılar. Ama başta Türkiye’nin çabası ile, ayrıca Trump’tan bekledikleri desteği bu konuda göremeyince başarılı olamadılar.

 

               O zaman içeriye döndüler. Bir taraftan yeni ikinci kurucu hanedanlık kurulurken diğer taraftan da başarı için parayı toparlıyorlar. Diğer taraftan koruyucusu (belki daha sonra da bölücüsü) ABD’yı  memnun edecekler. Bütün bunları halkın kulağına hoş gelecek ama kolay kolay değişmeyecek yolsuzluk kavramı üzerinden yapmayı tercih ettiler.

               Gelelim son gelişmeye; Fransa Cumhurbaşkanı Macron daha önce İran’ı destekliyordu. Suud’dan daha çok para kazanacağını görünce anında İran’ı bir köşeye fırlatıp alaca karanlıkta Riyada’a gidip ortalıkta dolaşan bu dev pastadan pay almanın yollarını aramaya başladı. Türkiye olarak bizim 2023’te 500 milyar ihracat hedefimiz var. Bu hedefe biraz daha yaklaşmak istiyorsak biz de alnımızın teriyle bu pastaya iştah kabartabilmeliyiz. Yoksa büyük paraları Avrupa’lılar kazanırken müteahhitlerimiz ufak kırıntılarla yetinmek durumunda kalabilirler.

Bu yazı toplam 997 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Net Gaste | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : (0264) 278 54 50 | Faks : (0264) 278 54 50 | Haber Scripti: CM Bilişim