• BIST 93.469
  • Altın 227,629
  • Dolar 5,7332
  • Euro 6,5830
  • Sakarya 15 °C
  • Kocaeli 15 °C

Torba Yasa' da Af Üzerine Af

Torba Yasa' da Af Üzerine Af


Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülen torba tasarı her kesimden gelen af talepleriyle giderek büyüyor..

Maliye Bakanlığı’ndan görüş ve teknik bilgi istenen yeni af maddeleri için gerekli önergelerin komisyon ya da genel kurul görüşmelerinde işleme konulacağı ifade edildi.


Özel sektöre devredilen elektrik dağıtım şirketleri, özellikle tarımsal sulama yapan çiftçilerden elektrik parası tahsil etmekte zorlanıyor.
Hükümet, şirketlerden gelen yardım çağrısı üzerine seçim sonrasında çıkardığı bir düzenlemeyle, birikmiş elektrik borçlarını ödemeyen çiftçilerin tarımsal destekleme alacaklarına ambargo koydu. Böylece bir anlamda devlet, özel sektör alacağını garanti altına almaya yönelik kritik bir düzenleme çıkardı.Ge­ti­ri­len am­bar­go ne­de­niy­le özel sek­tö­re elek­trik bor­cu olan çif­tçi­ler hak et­tik­le­ri hal­de dev­le­tin yap­ma­sı ge­re­ken ta­rım­sal des­tek­le­me öde­me­le­ri­ni ala­mı­yor. Ta­rım­sal des­tek­le­ri al­mak için Zi­ra­at Ban­ka­sı­’na gi­den çift­çi­ler­den ‘e­lek­trik bor­cu yok­tu­r’ ya­zı­sı is­ten­di­ği, çift­çi­ler­den ge­len yo­ğun tep­ki­ler üze­ri­ne Zi­ra­at yö­ne­ti­mi­nin af­fı gün­de­me ge­tir­di­ği be­lir­til­di.

Elek­trik borç­la­rı­nın da af kap­sa­mı­na alın­ma­sı ha­lin­de ilk kez bir özel sek­tör ala­ca­ğı ye­ni­den ya­pı­lan­dır­ma­ya ta­bi tu­tu­la­cak. Ye­ni­den ya­pı­lan­dır­ma­ya baş­vu­ran çift­çi­le­rin ta­rım­sal des­tek­le­me ala­cak­la­rı­nın öde­ne­ce­ği ifa­de edil­di.Elek­trik bor­cuy­la bir­lik­te it­hal­de alı­nan KDV ile be­le­di­ye­le­rin ilan ve rek­lam ge­li­ri ala­cak­la­rı­nın da af kap­sa­mı­na alın­ma­sı üze­rin­de du­ru­lu­yor. Bu­na gö­re yurt­dı­şın­dan mal it­hal eden şir­ket­le­rin öde­me­di­ği bi­rik­miş KDV borç­la­rı da ye­ni­den ya­pı­lan­dır­ma­ya gi­re­cek. Be­le­di­ye­ler de özel­lik­le es­naf ve ben­ze­ri iş­ye­ri sa­hip­le­rin­den tah­sil ede­me­di­ği ilan ve rek­lam ala­cak­la­rı­nı af yo­luy­la tah­sil ede­bi­le­cek.


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Net Gaste | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0264) 278 54 50 | Faks : (0264) 278 54 50 | Haber Scripti: CM Bilişim