• BIST 93.469
  • Altın 227,261
  • Dolar 5,7332
  • Euro 6,5830
  • Sakarya 15 °C
  • Kocaeli 15 °C

Tabipler Odası’ n dan Önemli Duyuru..

Tabipler Odası’ n dan Önemli Duyuru..
Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi ASM ve TSM Çalışanı Meslektaşlarına önemli bir çağrıda bulundu.

 

 

Sağlık Bakanlığı, ASM sağlık çalışanlarının hastane acillerinde ve 112 istasyonlarında nöbet dayatmalarının arkasından, ASM ve TSM binalarında da nöbet tutulmasını içeren yasa tasarısını TBMM'ye getirmiş, şu esnada meclis komisyonunda görüşülmeye başlanmıştır.

Aylardır acil nöbetlere karşı verdiğimiz mücadeleyi boşa çıkarmayı hedefleyen, acil nöbet kapsamını daha da genişleten anlayışa karşı daha güçlü durmamız gerektiği ortadadır.

Halen meclis komisyonunda görüşülen yasa tasarısında yer aldığı biçimiyle, birinci basamak sağlık hizmeti sunan, sağlık çalışanlarının toplumun çocuk felci tehdidi altında, koruyucu sağlık hizmetlerine en fazla ihtiyacın olduğu bu dönemde, görev ve sorumluluğu dışında bir alanda çalıştırılmak istenmesini, sağlık çalışanlarının hak kaybına yol açacak uygulamaları doğru bulmuyoruz.

Komisyon üyesi milletvekillerinin (isim ve e-posta bilgileri aşağıdadır) bilgilendirilmesi ve  yasanın geri çekilmesi amacıyla, ASM ve TSM çalışanlarına destek olunmasını isteyen aşağıdaki mesajın (her türü iletişim kanalı kullanılarak) ivedilikle milletvekillerine iletilmesinin yararlı olacağını düşünüyoruz.

Meslektaşlarımızın duyarlılık göstereceği inancıyla saygılarımızı sunarız.

 

Değerli Milletvekilleri,

Sizlere sunulan tasarıda aile hekimlerinin ve toplum sağlığı hekimlerinin mesai saatleri dışında da çalışması istenmektedir. Aile hekimliği, toplum sağlığı hekimliği ve acil tıp hekimliği tıpta ayrı disiplinlerdir. Biz, birinci basamakta çalışan ve koruyucu hekimliği önceleyen hekimler olarak hastalarımıza poliklinik saatlerinde bakmak istiyoruz. Acil hekimliği yapabilmek için 4 ayrı eğitimi (Çilyad, İlyad, TRK, temel modül) tamamlayıp  bunun üzerine 6 ayda bir CPR Eğitimi alarak acil servislerde nöbet tutabilmemiz söz konusu olabilir. Hastane ya da başka bir yerde gece çalışmasının görevimizin ruhuna aykırı olduğunu düşünüyoruz. Zorla yüklenecek bu iş Anayasamızın 18. Maddesine de aykırıdır. Avrupa Parlamentosu’nun üye ülkeler açısından bağlayıcı ve zorunlu 1993 tarih ve 104/ EC ve 2003 tarih ve 88/EC sayılı kararlarında, hekimlerin günlük çalışma süresi 8 saat olup bu süre haftalık 40 saati aşmayacaktırZorunla hallerde günlük çalışma süresi 10 saati aşmamak üzere uzatılabilecektir. Ancak günlük 10 saatlik çalıştırma halinde dahi, çalışanlar yönünden bir yılda 24 hafta ortalama 8 saatlik çalışmayı güvence altına alacak şekilde çalışma düzeninin belirlenmesi zorunludur.

Acil hastalar için acil servisler 24 saat açıktır.

Acillerin kadroları güçlendirilerek hasta yığılması önlenmelidir.

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Net Gaste | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0264) 278 54 50 | Faks : (0264) 278 54 50 | Haber Scripti: CM Bilişim