• BIST 98.749
 • Altın 227,958
 • Dolar 5,7715
 • Euro 6,6884
 • Sakarya 22 °C
 • Kocaeli 22 °C

SİVİL TOPLUM OLUŞUMLARI ve FİNANSMANI

Yavuz Soydan

Sivil toplum; birey, toplum ve devlet dengesinin oluşmasında, işlemesinde, gelişmesinde ve yenilenmesinde önemli bir unsurdur. Sivil toplum kültürünün geliştiği toplumlarda bireyler, çok daha fazla girişimci olmakta ve bireylerin özgüveni gelişmektedir. Sivil toplum oluşumlarının bağımsızlık, tarafsızlık, katılımcılık, çoğulculuk, özgürlükçülük, şeffaflık gibi değerler açısından güçlü olduğu ülkelerde devlet rantı, ortak değerler ve kazanımlar kolayca belli destekçi gruplara (oligarklara) kaydırılamaz.

Farklı kaynaklardan oluşan rantlar, yönetimin etrafındaki çıkar gruplarına dağıtılamaz ise oligarşiyi (küçük bir grubun hakimiyeti) besleyecek denetimsiz kaynaklar oluşturulamaz. Bu durumda bireysel ve toplumsal huzur artar ve dağıtıcı adalet inancı gelişir ve pekişir.

Sivil Toplum Kuruluşlarında (STK) yönetim ve denetim mekanizmalarının sürekli değişim içinde olması gerekir.  Aksi halde yönetimi ele geçirenler ömür boyu bir oligarşik yönetim kurabilir. Ülkemizde 20 yıl oda başkanlığı yapan ve cenazesi dernekten, odadan, vakıftan kaldırılan kişilerin sayısı az değildir. Sanayi ve Ticaret Odaları, Meslek Odaları, Vakıflar ve Derneklerin sermaye ve servet biriktirmeleri önlenmeli, zorunlu üyelik ve zorunlu aidat gibi alternatifsiz yönlendirmeler engellenmelidir.

“Sivil toplum kuruluşları ve özellikle hayır maksatlı kurum ve yapıların, bireyler dışında kurum ve kuruluşlardan yardım almamaları esastır.”

Bireysel yardımlaşma ve dayanışma ile varlığını koruyan ve sürdüren sivil toplum, oligarşiyi taşımaz ve gelişmesine izin vermez. STK’ların gerçek anlamda sivil olabilmeleri ve sivil kalabilmeleri için ekonomik kaynaklarının şeffaf ve bireysel olması gerekir. Eğer sivil toplum örgütleri; devletten, belli çıkar gruplarından, ulusal ve uluslararası toplumsal ve kurumsal yapılardan, yerel veya merkezi yönetimlerden maddi destek alır ise sivilliğini ve bağımsızlığını koruyamaz; BAĞIMLI hale gelir.

Sivil toplum kuruluşlarına yapılan yardımların, vergi indirimi yolu ile geri alınması büyük problemler ve haksızlıklar oluşturmaktadır. Bu haksız uygulama önlenmelidir.

Sivil toplum oluşumları, önce toplumun kalbinde ve gönlünde karşılık bulmalıdır. Üniversitelerden başlamak üzere toplumun tüm katmanlarında; entelektüel ve aydınların katılımı ve katkısı ile “sivil toplum” dışında “sivil katılım”, “sivil inisiyatif” ve “bağımsız düşünce kuruluşları” gibi kavramlar güçlendirilmelidir.

Bu yazı toplam 706 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Net Gaste | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : (0264) 278 54 50 | Faks : (0264) 278 54 50 | Haber Scripti: CM Bilişim